Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Dünya’ya ihraç ediliyor: Pakpen

Bir Pakpen markası olan PakPlast’ın faaliyetlerinden bahseder misiniz?
[kutusol=4212]İBRAHİM TUZA: PakPlast markamız ile 2007 yılından bu yana faaliyet gösteriyoruz. PakPlast’ın ürün yelpazesinde, altyapı ve iç tesisat boru sistemlerinde kullanılmak üzere polietilen borular ve ek parçaları, polipropilen borular ve ek parçaları, alüminyum folyolu polipropilen borular, kompozit borular, PEX-b ve oksijen bariyerli borular, atık su boruları ve ek parçaları, doğalgaz boruları ile kendinden muflu korige altyapı boruları ve ek parçaları yer alıyor.
Bu güne kadar tüm Pakpen ürünlerinde olduğu gibi kaliteli ürünleri ile öne çıkan PakPlast, Avrupa’nın genç teknolojilerinden birine sahip ve en büyük üreticilerinden biri konumunda. PakPlast ile boru sistemlerinde dünyanın diğer ülkelerinde de çok zor üretilen boru çaplarını üretiyoruz. Bu da hem Türkiye’nin hem de komşu coğrafyaların ihtiyaçlarını karşılayacak ölçekte bir yatırım demek. PakPlast olarak ülkemizde aralarında Devlet Su İşleri, İller Bankası, İl Özel İdareleri ve belediyelerin bulunduğu kurumlar tarafından gerçekleştirilen birçok alt yapı projesinde ve yine çok sayıda doğalgaz projesinde imzamız bulunuyor.

Şu anda Türkiye’de doğalgaz borularında çok iddialıyız ve Türkiye’de döşenen doğalgaz borularının yaklaşık yüzde 60’ınıbiz üretiyoruz. Ayrıca inşaat sektörüne hem altyapı taahhüt, hem de üstyapıdaki mekanik uygulama sistemlerine geniş ürün yelpazesi ile cevap verebilme yeteneğine sahibiz.
PakPlast PE 100 içme suyu boruları ve PakPlast polietilen boruları ile yakın dönemde aldığınız sertifikalardan bahseder misiniz?
PakPlast ile yakın dönemde kalitemizi Avrupa ve Körfez ülkelerinde iki ayrı belgeyle taçlandırıldık. PakPlast PE 100 içme suyu borularımızla Merkezi Fransa’da olan The Laboratoire National de Métrologie et d’Essais (LNE) kuruluşundan NF 114 Kalite Sertifikası alarak Türkiye’de bir ilke imza attık. PakPlast polietilen borularımızla ise Umman Kalite Standartlar Kurumu tarafından da Akreditasyon Belgesi almaya layık görüldük.

PakPlast bu sertifikalarla hangi özelliğini kanıtlıyor?
Pakpen olarak, yaptığımız işin kalitesinin uluslararası arenada prestijli kurumlar tarafından onaylanması gurur verici. PakPlast boruları bugüne kadar yurt içinde ve dışında içme suyu, sulama, kanalizasyon, yağmursuyu, endüstriyel hatlar ve iç tesisat boru sistemlerinde çok sayıda projede kullanıldı. Aldığımız yeni sertifikalar ile mevcut pazarlarda tercih edilirliğimizi artırarak daha farklı projelerde de yer almayı hedefliyoruz. Ayrıca bu sertifikalar bize başta Fransa olma üzere Avrupa ülkeleri ile Körfez bölgesinin pazarlarını açtı. Söz konusu ülkelerde de ağırlığımızı artırma hedefindeyiz.

Bir ürünün sertifikalı oluşu, ihracat konusunda markaya nasıl bir fayda sağlıyor?
LNE kuruluşundan aldığımız NF 114 kalite sertifikası tüm Avrupa ülkelerinde geçerli ve oldukça prestijli bir sertifika. Bu sertifika ile Avrupa ülkelerine ihracatımızı artırma konusunda önemli bir adım atmış olduk.

Umman Kalite ve Standartlar Kurumu’ndan aldığımız akreditasyon belgesi ise Bahreyn, Kuveyt, Umman, Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi tüm Körfez ülkelerinde saygınlığı yüksek bir belge olması nedeniyle Türk plastik sektörü açısından da büyük önem taşıyor.

Ürünlerinizi sertifikalandırma noktasında oldukça detaylı kriterlere göre değerlendiriliyorsunuz. Prestijli sertifikalara sahip ürünler; haksız rekabet ve etik değerler konusundaki duruşumuzu ve çevreye verdiğimiz değeri de daha net ortaya koymamızı sağlıyor. Ayrıca rekabetin yoğun olduğu yurtdışı pazarlarında sahip olduğumuz sertifikalar ile iş ortaklarımız için güven temin etmiş oluyoruz.
Yerel pazarda bu sertifikaların markanıza sağlayacağı faydalardan bahseder misiniz?
 Aldığımız sertifika ve belgelerle PakPlast, yurt dışında da kalitesini kanıtlamış oldu. Halihazırda pek çok kamu ve özel sektör projesinde kullanılan PakPlast, yurt genelinde oldukça önemli bir paya sahip. Tüm projelerde tercih edilen marka olmayı sürdürmek öncelikli hedefimiz.

PakPlast üretim ve ihracatları ile ilgili rakamsal verileri paylaşır mısınız?
Pakpen A.Ş. olarak üretimimizin yüzde 25’ini ihracat ediyoruz. Önümüzdeki süreçte Pakplast’ın ihracattan aldığı payı artırmayı planlıyoruz. Bu süreçte yurt dışı pazarlarda en önemli avantajımız ise, aldığımız kalite belgeleri olacak. Mevcut pazarlarımızda pazar payımızı artırmak da öncelikli hedeflerimizden.
AR-GE yatırımlarınızdan bahseder misiniz?
Pakpen olarak AR-GE çalışmalarına çok önem veriyoruz. Bu temelde AR-GE departmanında temel faaliyet alanımız, Pakpen’in bilimsel ve teknik birikimini artırmak ve sektöre yenilikçi, kaliteli ürünler kazandırmak. Oluşturduğumuz proje grupları ile ürün geliştirme ve maliyet düşürme çalışmaları yapıyoruz. TÜRKAK akreditasyonuna sahip AR-GE laboratuvarlarımızda, uzman teknik personelden oluşan ekibimizle, farklı üreticilerden gelen taleplere de yanıt verebiliyoruz. Ayrıca TSE’nin ürün belgelendirme çalışmalarına taşeron laboratuvar olarak hizmet veriyoruz. Yeni ürün araştırmalarımızı ise kalite ve çevre odaklı olarak sürdürüyoruz. Ancak bunun dışında, hâlihazırda var olan ürünlerimizin fiziksel ve kimyasal özelliklerinde de değişiklikler yapıyor ve kullanım alanlarını değiştiriyor ya da geliştiriyoruz.
AR-GE çalışmalarının her üretici firma için hayati olduğunu düşünüyoruz. AR-GE departmanları artık yeni pazarlar yaratma konusunda çok önemli bir rol üstleniyor. Biz de departmanımız sayesinde aldığımız kalite belgeleri ve sertifikalarla ürünlerimizdeki kalite iddiamızı her geçen gün artırıyoruz.

Gelecek dönemde PakPlast hangi ürünlerini piyasa ile tanıştıracak?
 Avrupa’nın genç teknolojilerinden birini kullandığımız PakPlast fabrikamızda ürettiğimiz ürünlerimizdeki malzemeleri çevreye duyarlı bir hale getirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. 2015 yılında bu yolda elde ettiğimiz başarılara yenilerini ekleyerek devam edeceğiz.

Doğru ürünü belirleme noktasında sadece ulusal değil, uluslararası anlamda boru sektörünün taleplerini, ürün gruplarındaki yenilikçi trendleri ve imalat tekniklerindeki değişimleri esas alıyoruz. Bu noktadan hareketle uygulamaya dönük kolaylık sağlayan, insan sağlına zararsız, çevre dostu ve ekonomik çözüm arayışları içindeyiz.

Geçtiğimiz dönemde Türkiye’de ilk defa yerden ısıtma sistemleri için en uygun boru tipi PE-RT üretimine başladık. Ayrıca, PP Ekstra adında, şap altı kullanımları için özel tasarlanmış, ses iletimi azaltılmış yeni bir Atık su borusunu ürün çeşitlerimiz arasına ekledik. Yeni yılda da yeni ürünler geliştirip ürün portföyümüze eklemeye devam etmeyi planlıyoruz.

2015 planlarınızdan bahseder misiniz?
PakPlast olarak, sektörümüzde ürün kalitesi ile birlikte toplam kalite algısını yükseltecek uygulamalara ve yaklaşımlara da öncülük etmeye çalışıyoruz. Bu misyonumuz doğrultusunda yeni yatırımlarımızla birlikte büyüme ivmemizi sürdürmeyi, AR-GE ve ÜR-GE çalışmalarımız ile sektörümüzdeki öncü rolümüzü sürdürmeyi planlıyoruz.

Gelecek dönemde katma değeri yüksek işlere odaklanarak, mevcut işlerimizi de büyütmeye devam edeceğiz.

Ayrıca yatırım bütçemizin önemli bir kısmını ayırdığımız AR-GE ve yeni ürün geliştirmede de hız kesmeyeceğiz.