Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

NPlus Banyo Genel Müdürü Çetin Erol

[kutusag=4198]Dünya değişiyor. Her alanda küreselleşme giderek artıyor. Buna bağlı olarak insanların yaşamları ve tercihleri de değişti. Banyo mobilyası, yaşam alanı diye tabir edilen banyoların vazgeçilmez parçaları haline geldi.

Hangi üründen ne miktarda üretileceği, üretimin nasıl ve hangi yöntemler kullanılarak yapılacağı, üretim kimin için yapılacağı gibi soruları yanıtlayamamak bence en büyük sorunların başında geliyor. Diğer bir önemli sorunda yerli kaynaklara dayalı üretimin az olması. Bunun neticesinde Türkiye’de üretimin büyük bir kısmı ithalat destekli oldu.

15 yılı aşan sektör deneyimimiz boyunca sahip olduğumuz bilgi ve tecrübeyi paylaşmak için yeni bir oluşum gerçekleştirdik.
Değişen müşteri ve piyasa ihtiyaçlarına odaklanarak, tüketicilere uygun fiyatlarla yüksek kalitede ürünler tasarlayıp, sektörde en iyi hizmeti verme hedefini ilke edindik. Değerlerimizi benimsemiş olan çalışanlarımızla kurumsal başarıyı yakalamak için gayret sarf ediyoruz. Biz bunları yapıyoruz fakat içinde bulunduğumuz sektör her geçen gün kendini geliştirip, ülke ekonomisine yön verirken birçok sorun ve sıkıntıyı da beraberinde getiriyor. İkinci yarıyılda yüzde 50 büyüme gerçekleştirmek ve üretimde verimliliği artırmak 2015 senesinde hayata geçirmeyi planladığımız hedeflerimiz arasında. Türkiye’de üretimde verimlilik nedense yanlış kavramlarla ifade ediliyor. Yetersiz hammadde, niteliksiz iş gücü, hedef kitleyi doğru tanımlayamama, rekabet edememe, yeni pazarlara açılamama gibi önemli unsurlar üretimde verimliliği ciddi ölçüde etkiliyor.

Bütün iş kollarını etkileyen siyasi belirsizlik, seçimler ve seçim sonuçlarının yankıları, faizlerin artması, döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalar 2014 yılının ilk aylarında, ekonominin lokomotifi sayılan inşaat sektörünü ciddi anlamda etkiledi. Yabancı yatırımcıların Türkiye’deki bu belirsizliği harekete geçmeden izlemeleri etkilenme sürecini tetikledi. İlk çeyrekte yaşanan olumsuzluklara rağmen kentsel dönüşüm projelerinin altyapı çalışmalarının tamamlanması ve projelerin hayata geçirilmesi inşaat sektörünün yüzünü güldürmeye yetti. 2015 yılında markalaşmış inşaat firmaları kentsel dönüşüm ofislerini açacak ve çalışma alanı olarak kentsel dönüşüm projelerine odaklanacak diye düşünüyorum.