Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Asma Bahçeler’de Geogreen

Sürdürülebilir bina konseptinin önemli bileşenlerinden biri haline gelen GeoGreen Yeşil Çatı Sistemi, Tanyer İnşaat’ın İzmir Narlıdere’deki Asma Bahçeler projesinde kullanıldı. GeoGreen, herhangi bir ilave donanım gerektirmeksizin binanın enerji performanısını, hava kalitesini ve kent ekolojisini iyileştirmesi nedeniyle projede tercih edildi. Hepimizin evi olan dünyamız her geçen gün griye dönüyor. Bu da insan yaşamının kalitesini düşüren olumsuzluklar yaratıyor. Bu olumsuzluklara karşı sivil toplum örgütleri, endüstriyel kuruluşlar ve politikacılar arasında çevrenin korunmasına yönelik farkındalık oluşuyor. Son dönemlerde inşaat sektöründe kullanım alanı sürekli genişleyen yeşil çatı sistemleri bu farkındalığın en önemli bileşenlerden biridir. Yağmur suyunu tutması, hava kirliliğini engellemesinin peşi sıra pek çok faydayı sağlayan yeşil çatı sistemleri önümüzdeki yıllarda daha çok projede kendine yer bulacak gibi görünüyor.
Yaşamı iyileştirmenin temel adımlarından olan çevrenin korunmasına yönelik İstanbul Teknik, piyasaya sürdüğü GeoGreen ile bu konuda üzerine düşen sorumluluğu yerine getiriyor. Son yıllarda Türkiye’nin en önde gelen projelerinin peyzaj düzenlemelerinde kullanılan GeoGreen, bu kez de İzmir’in gözde ilçelerinden Narlıdere’deki Asma Bahçeler’de tercih edildi. 10 bin metrekarelik alanın peyzaj mimarisinde kullanılan GeoGreen, projenin yüzde 90’nın yeşil alanlardan oluşmasında büyük pay sahibi…

HER DAİRENİN KENDİNE AİT BAHÇESİ VAR
Tanyer İnşaat tarafından 2012’de İzmir Narlıdere’de inşasına başlanan ve 2015 Haziran’da teslim edilecek olan Asma Bahçeler proje sekiz adet yatay bloktan oluşuyor.    9 Eylül Üniversitesi’ne 1 km, Konak’a 10 km ve havaalanına 15 km mesafede konumlanan projede 98 aile yaşayacak.
Her dairenin kendisine ait bahçesinin olacağı projede, bu bahçelerden deniz, vadi ve şehir manzarası rahatlıkla izlenebilecek. Yerden ısıtmalı Asma Bahçeler’de açık yarı olimpik havuz, fitness salonu, site sakinleri için kapalı otopark ve misafirler için açık otopark bulunuyor.

UZUN VADELİ PLANLAMA YAPILMALI
Tanyer İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Münir Tanyer proje ile ilgili şunları söyledi: “İzmir, gerek şehir yapısı, gerekse insanlarının sıcaklığıyla yaşamaya değer bir kenttir. Kentin geleceğine yönelik uzun vadeli bir planlama yapılması, İzmir’in geleceği için çok önemli ve elzemdir. Tanyer İnşaat olarak biz bu konuda üzerime düşen tüm sorumlulukları yerine getirmeye hazırız. Kentin ihtiyaçları bellidir. İzmir’in ihtiyacı hem sağlıklı binalar hem de yaşanabilir bir çevre düzenlemesinin bir arada sunulmasıdır.
Biz hayata geçirdiğimiz Asma Bahçeler gibi projeler ile İzmir’in kentsel dönüşümüne katkıda bulunmaya ve İzmir halkına yaşanabilir alanlar sunmanın gayreti içindeyiz.”

SU TASARRUFU İÇİN GEOGREEN
Yeşil çatı sistemleri denilince akla ilk gelen marka olma yolunda emin adımlarla ilerleyen GeoGreen; yoğun ve seyrek çatılarda kolaylıkla uygulanabiliyor. Bu özelliği ile hem işçilikten hem de zamandan önemli ölçüde tasarruf edilmesini sağlayan GeoGreen, yer aldığı projelerde yüklenicilerin yüzünü güldürüyor.

GeoGreen, yağmur suyunu kullanarak yeşil örtüye dönüştürdüğünden drenaj yoğunluğunu azaltıyor. Böylelikle de atık su şebeke yükünün azaltılmasını sağlayan GeoGreen büyük ölçüde su tasarrufu elde edilmesine olanak tanıyor. GeoGreen yeşil çatı sistemi, rüzgâra bağlı olarak yılda 200 gr ile 2 kg arasında tozu tutarak, hava kirliliğini de engelliyor.

GEOGREEN’İN KULLANIM ALANLARI
• Otopark üstü yürüme ve trafik yolları yeşillendirme
• Teras çatılarda veya otopark üstü ekstensif (seyrek) yeşillendirme
• Teras çatılarda veya otopark üstü intensif (yoğun) yeşillendirme
• Teras çatılarda veya otopark üstü ekstensif (seyrek) yeşillendirme

GEOGREEN YEŞİL ÇATI SİSTEMİNDE YER ALAN ÜRÜNLER
• GeoTeknik Filtre Geotekstil, filtrasyon malzemesi olarak milimetreden çok daha ince saf polipropilen esaslı elyafların iğnelenmesi ve ısıl işlem uygulanması yöntemiyle beyaz renkli olarak üretilen örgüsüz geotekstil ürünüdür.
• GF 25, GF 40 ve GGF 20 Yeşil Çatı Drenaj Levhaları, HDPE polietilenden mamul malzemelerdir. Binaların teras çatılarında ve otopark üstlerinde kullanılır. Yüksek basınç mukavemetleri ve rezervuarındaki sus tutma özelliğiyle ekstra sulama masrafları gerektirmeden bitkilerin susuz kalmasını engeller.
• Geo 10 Geotekstilli Drenaj Levhaları, entegre geotekstil örtüsü ile kabarcığın etrafındaki atış boşluğunun engellenmesini önler ve yüksek drenaj kapasitesine sahiptir.
Kabarcıklar arasındaki hava boşluğu, akan suyun güvenli drene edilmesini ve yapının korunmasını sağlar.
• Mat D20 Koruyucu Drenaj ve Filitrasyon Katmanı, UV ışınlarına karşı dayanıklı polipropilen geotekstilden kompozit bir malzemedir. 10 dereceye kadar eğilimli bahçe ve garaj gibi küçük alanların yeşillendirilmesinde kullanılır.
• İzoTeknik Koruyucu ve Nem Tutucu Örgüsüz Geotekstil, yüksek delinme dayanımı nedeniyle teras çatı uygulamalarında ısı yalıtım levhalarının üzerinde kullanılarak altta kalan malzemeleri darbelerden korur ve bünyesinde nem tutma özelliğine sahiptir.
• Polietilen Kök Tutucu Folyo, yeşil çatılarda bitki ve ağaç köklerinin yalıtıma zarar vermesini önlemek ve iki beton arasında buhar kesici amaçlı olarak kullanılan çok yönlü bir malzemedir.
• 1 mm Polietilen Kök Tutucu Örtü, düşük yoğunluklu (LDPE) polietilen malzemeden üretilmiş bitki köklerine karşı dayanıklı siyah ve renkli bir örtüdür.
• Buhar Dengeleyici Çatı Örtüsü; su geçirimsiz, buhar kontrolü ve nemin dışarı atılmasını sağlayan geçirgen bir örtüdür.

İNTENSİF (YOĞUN) VE EKSTENSİF (SEYREK)  YEŞİLLENDİRMEDE GEOGREEN
Çatı ve bahçeler, intensif (yoğun) ve ekstensif (seyrek) olmak üzere iki ana yöntem ile yeşillendirilir. Bol toprak kullanılarak yapılan yoğun yeşillendirme, çatı üzerlerinde ağaçların dahi yetiştirilmesine olanak tanır. 300-400 kg/m2 statik yüke dayanacak şekilde oluşturulan yoğun yeşillendirmede bitkiler için bakım gerektiğinden GeoGreen bu tipteki çatılar için en uygun yeşil çatı sistemidir.

Hafif çatı bahçelerinin elde edilebilmesine de imkân tanıyan GeoGreen yeşil çatı sistemleri, yaklaşık 100 kg/m2 yüke dayalıdır. Yapıya verilen yükün önemli ölçüde düşük olduğu seyrek sistem ile yeşillendirilen çatıların bakımı yılda bir veya iki kez yapılır.