Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Ayasofya Mimarları MİLETLİ İSİDOROS ve TRALLESLİ ANTHEMİUS

Bizans İmparatoru I. Jüstinyen tarafından MS 532-537 yılları arasında İstanbul’un tarihi yarımadasındaki eski şehir merkezine inşa ettirilmiş bazilika planlı bir patrik katedrali olan ve 1935 yılından beri ise müze olarak hizmet veren Ayasofya, mimari bakımdan, bazilika planı ile merkezî planı birleştiren, kubbeli bazilika tipinde bir yapı olup kubbe geçişi ve taşıyıcı sistem özellikleriyle mimarlık tarihinde önemli bir dönüm noktası olarak ele alınır. 6. yüzyılın ünlü mimarlarından Miletli İsidoros ve Trallesli Anthemius’un yönettiği Ayasofya’nın inşaatinde yaklaşık 10.000 işçinin çalıştığı ve Jüstinyen’in bu iş için büyük bir servet harcadığı belirtilir.

Miletli İsidoros
Önce İskenderiye’de, sonra Konstantinopolis’te fizik öğreten ve kitaplarında inşaat üzerine yorumlar yazan, aynı zamanda yetenekli bir matematikçi olan İsidoros, Arşimed ve Apollonius’un matematiği üzerine yorumları olan Eutocius’un yazmalarını toplamış ve yayınlayarak bu konuya ilginin canlanmasına yardımcı oldu. Bu çabası, çok önemli yazmaların korunmasını ve günümüze gelmesini sağladı. Parabollerin T-kare ve string construction kavramları ile muhtemelen yazarı belirsiz Öklid’in “elementler” XV. cildini ona borçluyuz.

Trallesli Anthemius
Konstantinopolis’te geometri profesörü olan Anthemius, eğitimli bir aileden geliyordu. Ayasofya için yaptığı cüretli planlar, bilgi ve gözüpekliğini gösterir. Bilgisi mühendisliğe de uzanır, Daras’ta bulunan sellere karşı yapılan bentleri tamir ettiren Anthemius, yetenekli bir matematikçiydi. Elipsin string construction kavramını belirledi ve Ayasofya’nın iyi tasarlanmış kubbelerinde kullanılmış konik kesitler üzerine bir kitap yazdı. İbn-i Heysem gibi İslam matematikçilerine atfedilen mekanik aletlerinin kurulumunu çalışmalarında derledi. “Yanan camlar üzerine” isimli bilimsel eserinin bir bölümü (“İlginç Makinalar Üzerine”) 1777 yılında L. Dupuy tarafından yeniden yayınlandı ve 1786 ylında Histoire de l’Academie des Instrumentistes eserin 42. cildinde adı geçti. A. Westermann, 1839 yılında yayınladığı revize baskısında Tralles’li Anthemius’un “Hayret uyandıran Yunan yazarları” isimli eserini sundu.