Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Bau Fuarı 250 bini aşkın ziyaretçi ile rekor kırdı

Messe München International CEO’su        Dr. Reinhard Pfeiffer’ın görüşüne göre BAU katılımcı ve ziyaretçi açısından beklentileri çok aştı: “Rekor sayılabilecek bu yeni rakamlarla BAU artık AB sınırlarını aştığını ispat etti. Türkiye, Çin ve Suudi Arabistan gibi ülkelerden gelen ziyaretçilerin sayısına meydana gelen büyük artış da bu durumu gösteriyor. “Dieter Schaffer, BAU Danışma Kurulu Başkanı ve Deutsche Steinzeug Cremer & Breuer AG Yönetim Kurulu Başkanı; “neden Dünyanın En Büyük Ticaret Fuarı olduğunu etkileyici bir şekilde ortaya koydu. Ziyaretçilerin kalitesi ve uluslararası çeşitliliği bir kez daha çok arttı” dedi.
ZİYARETÇİ ARTIŞI EN ÇOK ÇİN VE RUSYA’DAN
Ziyaretçi sayılarında en çok artış meydana gelen ülkeler Çin (2,083 ziyaretçi / 2013 yılında 1,091 ziyaretçi) ve Güney Kore (912 ziyaretçi / 2013 yılında 525) idi. Çin, tıpkı Rusya gibi (2,474 / 2013: 2,920) BAU ziyaretçileri arasında menşe ülkesi açısından en üstte yer alan on ülkeden biri oldu (Almanca hariç). 2013 yılıyla karşılaştırıldığında Ortadoğu’dan da özellikle Suudi Arabistan’dan (477/2013:280) ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden (423 / 2013:200) de ziyaretçi sayısında kayda değer derecede artış meydana gelmiştir.
Türkiye’yi de unutmayalım: 3,694 ziyaretçiyle (2013: 2,402) Türkiye, İtalya’nın gerisinde en üstte yer alan on ülke sıralamasında dördüncü oldu. Geleneksel olarak AB’den yüksek derecede katılım gösteren ülkeler arasında da ziyaretçi sayısı dikkat çekici bir şekilde artmıştır Avusturya (11,923), Belçika (1,330), Hollanda (1,450), Slovenya (2,362), Polonya (2,578), Çek Cumhuriyeti (2,381) ve İngiltere (1,536).

BAU kimsenin kaçırmak istemediği bir organizasyon. Fuarın 17 farklı salonunu ziyaret eden herkes istisnasız aynı intiba ile ayrıldı.
Fuarda birinci günden itibaren tüm salonlar doluydu. BAU herkesin çok iyi bildiği bazı gerçekleri bir kez daha ortaya koydu ve neden bu kadar ünlü olduğunu ispat etti: Tam kapasiteyle dolu salonlar, olağanüstü stant tasarımları, fuar katılımcılarının stantlarında profesyonel konuşmalar ve her şeyden önemlisi dünyanın pek çok yerinden katılan ticari ziyaretçiler. 42 ülkeden 2015 katılımcı firma için gerçekten zorlu bir organizasyondu. Hepsi de çok iyi hazırlanmıştı ve fuarın altı günlük süresi boyunca ürünlerini ve hizmetlerini tanıtırken hiçbir emekten kaçınmadılar. Tüm salonlarda sabahları, müşterilerini karşılamaya hazırlayan stant personellerine brifingler verildi. BAU 2015 gerçekten de katılımcıların yoğun çabalarıyla meydana geldi, ziyaretçi sayısında meydana gelen rekor artış sayesinde stantlardaki katılımcılar son derece coşkuluydu.

Daha önceden de iyi rakamlara alışık olan katılımcılar bu seferki organizasyona katılan ziyaretçilerin sayısından çok etkilendiler. Çoğunun müşteri sayısında meydana gelen artış iki haneli rakamlarla ifade edilmekteydi. Dyckerhodd Direktörü Marin Möllmann’a göre her gün yeni bir rekordu – bugüne kadar yapılan düzenlemelerden çok daha iyiydi. Saint-Gobain Isover Satış ve Pazarlama Direktörü Michael Wiessner de benzer bir ifade kullandı: “Birinci günden itibaren katılımcıların sayısının yüksekliği bizi çok şaşırttı. Bu yılki BAU organizasyonunda yaşadığımız mutluluğun günlük işlerimize yansıyacağını ümit ediyoruz.” Braas Kurumsal İletişim Başkanı Bernard Gualdi “Birinci günden itibaren çok yüksek sayıda ziyaretçi geldi” dedi.

ZİYARETÇİLERİN YÜZDE 50’Sİ YURT DIŞINDAN
BAU uluslararası katılımın bu kadar artmasının sadece rakamlarda değil, aynı zamanda katılımıclara geribildirimlerinde de yansıdığı görülüyor. Thomas Wagner, Dorma       CEO’sunun raporuna göre: “Tepkiler her anlamda son derece etkileyici idi. Ziyaretçilerin neredeyse yüzde 50’si yurt dışından gelmişti. Dördüncü günün sonunda 2013 yılına göre gelen müşterilerden yüzde on daha fazlasını elde etmiştik bile. Bizim için BAU mükemmel bir başarıydı.” Schüco’dan Thomas Lauritzen BAU için şu ifadeyi kullandı: Otomotiv sektöründe Uluslararası Motor Show (IAA) ne ise inşaat sektöründe de BAU aynı şey. BAU tarafından sağlanan uluslararası katılım benzersiz.” Yurtdışından gelen çok sayıda katılımcı, özellikle Çin’den gelen şirketler çok etkilendi. Örneğin Fenglu Alüminyum Pazarlama Direktörü Scott Lee şöyle dedi: “Yaptığımız konuşmaların kalitesinden ve bu konuşmaların bize sağladığı iş anlaşmalarının sayısından gerçekten de çok etkilendik. Kesinlikle 2017 yılında tekrar geleceğiz ve BAU’NUN Çin’de duyulmasını sağlayacağız.”

KATILIMCILARIN YÜZDE 97’Sİ FUARI “MÜKEMMEL İLE İYİ” ARASINDAN DEĞERLENDİRDİ
Kamuoyu araştırma şirketi TNS Infratest tarafından katılımcılar üzerinde yürütülen araştırmanın sonuçları da BAU ile ilgili giderek artan uluslararası kapsamı destekler nitelikte.
Katılımcıların yüzde 90’ı – iki yıl öncesinde göre yüzde yedi daha fazlası – ziyaretçilerin uluslararası spektrumunu “mükemmel ile iyi” arasında değerlendirdi. Katılımcıların 2013 yılına göre daha da tatmin oldukları bir başka konu da stantlara uğrayan ziyaretçi sayısındaki artıştı. BAU ile yapılan genel değerlendirmelere göre, olabilecek en üst düzeye neredeyse erişilmiş durumda. Katılımcıların neredeyse hepsi (yüzde 97) fuarı “mükemmel ile iyi” arasında değerlendirdi. Ayrıca, yeni açılış zamanlarının çok beğenildiği konusu da kayda değer. Yüzde 85’i değişikliklerden memnundu. İki yıl önce, BAU yarım saat daha geç, saat 18:30’da kapandığında sadece yüzde 52 memnundu. Ancak, katılımcıların mevcut ekonomik durumla ilgili görüşlerinde bir değişiklik yoktu: yüzde 81’i – iki yıl öncesine göre tam aynı oran – durumu olumlu olarak nitelendiriyor.

Ziyaretçiler üzerinde yapılan değerlendirmeler neticesinde geçen seferki gibi memnuniyet seviyesinin çok yüksek olduğu tespit edilmiştir. Burada da nasıl daha fazla gelişilebileceğini görebilmek çok zor. Ziyaretçilerin yüzde 98’i BAU’YU “mükemmel ile iyi” arasında değerlendirdi, yüzde 97’si iki yıl sonra tekrar gelmek istediklerini ifade etti. Ziyaretçiler ayrıca özellikle gösterilen genişliği ve derinliğine ve piyasa liderlerinin hazır bulunmasına çok yüksek not verdi. Hemen tüm kategorilerde olduğu gibi burada da memnuniyet seviyesi neredeyse yüzde 100 idi. Ziyaretçilerin yüzde 93’ü en önemli amaç olan yeni gelişmeler ve yenilikler elde etme ve yüzde 94’ü ikinci en önemli amaç olan daha fazla eğitim ve ticari bilgilerin artması konusunda başarılı oldukları görüşünde.

MİMARIN YANI SIRA İNŞAAT MÜHENDİSLERİ DE İLGİ GÖSTERİYOR
Ziyaretçilerin neredeyse tamamı – tam olarak yüzde 96’sı – ticari ziyaretçiler idi. Yaklaşık üçte ikisi kurumlarında ve şirketlerinde idari pozisyonlarda bulunduklarını ifade etti. Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da BAU ile ilgili en ilgi çeken özelliklerden biri de yüksek sayıda yıldız mimarların katılması idi. Örneğin, Çarşamba günü Forum C2:’de sırasıyla Wolf D. Prix (COOP Himmelbau, Viyana), Kenneth A. Lewis (Skidmore, Owings and Merill LLP, New York), Chritoph Ingenhoven (ingenhoven mimarlık, Duesseldorf) ve Alfredo Brillembourg (Urban-Think-Tank, Zürih) arka arkaya konuşma yaptılar.
Sadece BAU – bu kadar ünlü konuşmacıyı, serbest, otantik ve samimi bir ortamda fuarda bir araya getiriyor. Mimarinin devleri için bile BAU kaçırılmaması gereken bir “mimarlık fuarı”. BAU’nun mimarlar ve mühendisler için ne kadar önemli olduğunun bir başka göstergesi de 1,000’in üzerinde kayıt alan Mühendislik Günleri’dir. Bavyera İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Heinrich Schroeter’e göre: “BAU geleneksel olarak mimarlar için daha cazip görünebilir ama çok sayıda inşaat mühendisi de burada.”

KOLAY VE HIZLI ERİŞİLEBİLİR FORUMLAR KATILIMCILAR TARAFINDAN ÇOK TERCİH EDİLDİ
BAU, önemli katılımcılar ve stant sunumları konusunda nasıl mükemmel bir seviyeye ulaştıysa, fuarla ilgili destekleyici programları için de aynı ifadeler kullanılabilir. Gösteride yer alan üç forum da ticari katılımcılar tarafından çok tercih edildi.
Ziyaretçiler salonların ortasında yer alan forumlara (C2, C4 ve B0) hızlı ve kolay bir şekilde “erişebilmekte”, sektördeki önemli ve temel konularla ilgili mimarlık, sanayi ve araştırma konusunda bağımsız uzmanların yaptığı açıklamalar sayesinde yeni gelişmeleri yakalayabilmekte ve sohbet edebilmekte idiler. “Şehir Yaşamı 2030”, “İnşaat Bilgi Modellemesi” (BIM) ve “Yüksek Binalar” Forum C2’nin özel konularından bazılarıydı.

Forum A4 kapsamındaki konular oldukça geniş ve derindi, ahşap inşaattan gelecekte kullanılacak esnek materyallere, iklim değişikliğiyle başa çıkabilmekle ilgili stratejilere kadar geniş bir yelpazede değişiklik göstermekte idi. Forum B0’da vurgu daha çok binaların yenilenmesi ve modernleştirilmesiyle ilgili pratik çözümler üzerine odaklanmakta idi ve bu aynı zamanda Gayrimenkul Endüstri Günü ve Üniversiteler Gününün de düzenlendiği yerdi.
BAU 2015 kapsamındaki temel konular sadece sergicilerin stantlarında yansıtılmakla kalmadı, çok sayıda özel gösteride de – çeşitli açılardan – araştırıldı ve gösterildi. BAU bu programı uygularken çok sayıda bilinen ortaklarla çalıştı: Fraunhofer Bina Yenilik Ortaklığı, Alman Sürdürülebilir Bina Konseyi, ift Rosenheim and the Deutsche Gesellschaft für Gerontotechnik® (GGT).

Bu kez BAU kapsamında tek bir önemli konu yoktu. Odak noktası enerji ve kaynak verimliliğini artırmaya yönelik ürün ve sistem çözümleri, çevre ve kaynaklar üzerindeki baskıyı azaltan malzemeler ve teknolojiler ve IT alanında, en çok da “Bina Bilgi Modellemesi” (BIM) üzerine idi. Teknik ve işlevsel konuların yanı sıra, yaşamak ve çalışmak için şehirlerin gelecekte nasıl tasarlanması gerektiği konusuna da odaklanıldı. Evde konfor da konular arasındaydı. 

BAU 2015 resmi açılışı Çevre, Doğa Koruma, Bina ve Nükleer Güvenlik Federal Bakanı Dr. Barbara Hendricks tarafından yapıldı. Çevre ve Bina Bakanı olarak “bina maliyetlerinin düşük maliyetli olmasını ve aynı zamanda iklimlerin korunmasına yönelik gerekli katkıları sağlayan binaların yapılmasını” sorumluluğu olarak benimsemiş. Bakan sergideki salonlarda uzun süre geçirdi, “Tasarruf etmeye başladın mı yoksa inşaata devam mı” başlıklı maliyet bilinçli ve sürdürülebilir binalar konferansını açtı. Daha önce BAU’da hiç bu kadar yüksek mevkide politikacı katılmamıştı.
İnşaat Bakanının yanı sıra Ulaşım ve Dijital Altyapı Federal Bakanı Alexander Dobrindt; Bavyera Gıda, Tarım ve Ormancılık Devlet Bakanı Helmut Brunner; Federal Çevre, Doğa Koruma, Bina ve Nükleer Güvenlik Parlamenter Eyalet Sekreteri Florian Pronold; Ekonomik İlişkiler ve Enerji Federal Bakanlığı Parlamenter Eyalet Sekreteri Uwe Beckmeyer; Çevre, Bina ve Nükleer Güvenlik Federal Bakanı Eyalet Sekreteri Gunther Adler ve Federal Ulaştırma ve Dijital Altyapı Bakanı Eyalet Sekreteri Rainer Bomba da ziyaretçiler arasındaydı.

30.000 KİŞİ MÜNİH’TEKİ 50 MİMARİ ORGANİZASYONA KATILDI
BAU’NUN bir kez daha Mimarlığın Uzun    Gecesi olduğunu vurgulamalıyız. Cuma günü yaklaşık 30,000 kişi Münih’te programlanmış olan 50 mimari organizasyona katıldı; hepsi de bu binaların gece özellikleri hakkında bilgi almaya istekliydi. BAU ayrıca bir kez daha pek çok ödülün dağıtıldığı bir platform olarak da işlev gördü, bunların arasında Bauwelt 1:1 Ödülü “Birinci Ev”, WAN Yılın Ürünü Ödülü, AIT Yenilikler Ödülü, Ürün Yenilikleri için BAKA Ödülü, IT Uygulamalı Geleceğin Bina Meslekleri Ödülü, Bina Tedarikçileri         Oskarları Ödülü ve Bavyera Mühendislik Ödülü yer aldı. BAU ve mimarlık portalı Archi-World tarafından ortaklaşa düzenlenmiş olan Archi-World Akademisi Ödüllerini kazananların açıklanması en dikkat çekici noktalardan biriydi. Dünyanın dört bir yanındaki 1,400’ü aşkın katılımcılar arasından seçilmiş olan on iki kazanan, dünyaca ünlü uluslararası bir mimarın yanında alt aylık staj hakkı kazandılar.