Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Expo 2017 Kazakistan Projeleri Çözüm Ortağı Interfiks

EXPO 2017 projesinin her disiplini, aralarında ödüllü iç mimar Khuan Chew, tiyatro ve konser salonu tasarımcısı Charcoal Blue, taşıyıcı sistem tasarımcısı Prof. Dr. Werner Sobek’in de bulunduğu uluslararası başarılı bir ekip tarafından Sembol İnşaat önderliğinde hazırlanıyor.

Kazakistan’da inşasına hızla devam edilen bu mega projenin Sembol İnşaat tarafından üstlenilen kısımlarında toprak altı su yalıtımında HYFIX Kimyasal Su Yalıtım Sistemleri tercih edildi. Toprak altı temel ve perde su yalıtımında; kar, buzlanma, yağmur, dolu gibi yağışlı havalarda dahi kullanım imkânı ve kolaylığı sağlayan tek ürün olma özelliği taşıyan HYFIX Kimyasal Su Yalıtım Sistemleri, betona derinlemesine işleyerek, beton içerisinde kimyasal tepkimeler sonrası oluşturduğu nano minerallar ile ömrü boyunca betonu geçirimsiz hale getirerek korozyona karşı en etkin çözümü garantiliyor.

Kendini tamir edebilen reaktif yapısından dolayı seneler sonra bile oluşan kılcal çatlakları tamir ederek kimyasal su yalıtımı konusunda  yüzde 100 performans sağlayan HYFIX Kimyasal Su Yalıtım Sistemleri; uygulama yapılacak bölgede yüzey temizliğine gerek kalmadan zamandan ve operasyon maliyetlerinden tasarrufa imkân sağlıyor.

Kuru serpme yöntemi ile geçirimsizlik sağlayan ilk toprak altı su yalıtım sistemi olarak 1997 yılında İnterfiks Yapı Kimyasalları tarafından sektöre sunulan HYFIX,  çevreye saygılı dev projelere büyük avantajlar sunmaya devam ediyor.

ANTİK İPEK YOLLARININ KESİŞTİĞİ NOKTAYA YENİ ULAŞIM MERKEZİ; ASTANA ULUSLARARASI TREN İSTASYONU
EXPO 2017 için Astana’da yapımına başlanan bir başka proje ise Astana Uluslararası Tren İstasyonu. Antik ipek yolları üstünde kritik bir kavşak oluşturan, Avrupa-Asya kara yollarının orta mesafesinde duran ve Kazakistan’ın başkenti için bir köprü vazifesi görecek olan yeni Astana Uluslararası Tren İstasyonu’nun inşaatı da Kazakistan’da yaptığı başarılı çalışmalarla dikkat çeken Sembol İnşaat’a emanet edildi.

Demiryolu, karayolu ve metro hatlarının kesiştiği noktada, şehrin ana yollarının kavşak noktasında yer alan ve büyük bir ulaşım merkezi olmasının yanı sıra özel toplantı ve buluşma noktası olarak projelendirilen ve dalgalı mimarisi ile dikkat çeken tren garının, fuar döneminde günlük 35 bin kişi tarafından kullanılması öngörülüyor.

Toplam 106 bin m2 faydalı alan üzerinde, 75 bin m2 bina oturumu olacak şekilde inşa edilecek olan projenin de inşaatını üstelenen Sembol İnşaat, bu projenin temel altı su yalıtımda çözüm ortağı olarak yine İnterfiks’in HYFIX Kimyasal Su Yalıtım Sistemlerini tercih etti.  Sembol inşaat, projesi ünlü İngiliz mimar Sir Norman Foster tarafından çizilen ve yine Kazakistan’ın başkenti Astana’da dünyanın en büyük çadırı olma niteliğiyle 2010 yılında açılışı yapılan KHAN SHATYR – Han Çadır’ının su izolasyonunda da çözüm ortağı olarak İnterfiks Yapı Kimyasalları ile çalışmıştı.