Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

“Gökdeniz Kartal projesinde tüketici de kazanacak”

Gülsa İnşaat – Bay Yapı ortaklığından ve firmaların tarihçelerinden kısaca bahsedebilir misiniz?
[kutusag=4255]M. Salih Satıcı: Gülsa İnşaat 20 yılı aşkın süredir inşaat sektörünün önemli oyuncularından biri. Taahhüt ve yatırım alanlarındaki çizgisini yukarı taşıyarak hizmet vermeye devam ediyor.

2013 yılında kurulan Bay Yapı Ortaklığı’nı neticesinde gerçekleşen ilk projemiz Gökdeniz Kartal oldu. Bay Yapı, söz konusu projeyi geliştirdi ve bize de projeyi beraber yapalım teklifi getirdi. Bu ortaklığa sıcak baktık, tekliflerini kabul ettik. Projede yarı yarıya ortaklığımız var. Başka projelerde de ortaklığımız devam edecek.

Metin Okyay Ertaş: Bay Yapı 20 yılı aşkın süredir inşaat sektörüne hizmet veriyor. Lüks konut üretiminde profesyonelleşmiş bir firma ve bu birikimi ile proje üretiyor. Gülsa İnşaat ile ortaklığımızın ilk projesi Gökdeniz Kartal projesi. Bu projenin sonrasında da yine Kartal bölgesinde proje geliştirmeye devam ediyoruz.

Gökdeniz Kartal Projesi’nin fikri nasıl doğdu, nasıl hayata geçirildi? Projenin özellikleri nelerdir?
M. Salih Satıcı:
Bir yıl boyunca mal sahiplerini bu projeye ikna etmek için uğraştık. Bir yılın sonunda imzaları attık ve sekiz ayda projenin teknik kısmını tamamladık. 7 bin 80 m2 arsa alanı üzerinde, 35 bin m2 inşaat alanına sahip projede; 1.000 m2 sosyal tesis, 5.000 m2 de yeşil alan bulunuyor. Mimarisi Ömer Çamoğlu’na ait Gökdeniz Kartal, 26 katlı iki bloktan meydana geliyor.
Toplam 204 konuttan oluşan projenin yatırım değeri 70 milyon TL. Ciro hedefimiz ise 80-100 milyon TL aralığında. 2014 yılının Mayıs ayında başlanılan projeyi, 2016 yılının Şubat ayında sahiplerine teslim etmeyi planlıyoruz. 1 Eylül 2014’te resmi satışlara başlandı ve gerek Kartal bölgesi yatırımcısı, gerek ise oturmak için Kartal bölgesini seçen kesim tarafından çok ilgi gördü. Dairelerin metrekaresi 3 bin 500 TL’den satışa çıkmıştı. Şu anda 4 bin ile 4 bin 250 TL arasında değişiyor. Proje bitiminde ise minimum 4 bin 750 TL’leri görecek diye düşünüyoruz. 1+1, 2+1 ve 3+1 daire seçeneklerinin yer aldığı projede daireler 345 bin TL’den başlıyor. Sosyal donatı alanlarında yarı olimpik ve çocuk havuzu, fitness, sauna, tenis, basketbol, kafe, TV salonu, çocuk parkı, yürüyüş parkuru, yaz bahçesi bulunan projede, her daire için bir araçlık kapalı otopark alanı da yer alıyor.
Türkiye’de inşaat sektörünün 2014’ü nasıl geçti, 2015’ten beklentileriniz neler?
Metin Okyay Ertaş: 2014 yılında KDV düzenlemeleri, yeni tüketici yasası gibi sektörü etkileyen düzenlemeler gerçekleştirildi. Bu düzenlemeler ile sektörde olumsuz etkiler gözlense de Eylül ayı sonrasında satış açısından hızlanma gerçekleştiğini söyleyebiliriz. Gayrimenkul geliştiriciler, özel avantajlı kampanyalar ve satış stratejileri ile alıcı kesimin ilgisini her zaman sıcak tutuyor.

Peşinatların ertelendiği, peşinat oranlarının azaltıldığı ya da teslime bırakıldığı, yükselen faiz oranlarına rağmen faizsiz vade sürelerinin artırıldığı ya da faizi sabitleyen ödeme planlarının oluşturulduğu yöntemlerle satış grafikleri yukarıya çekiliyor. 2014 yılı projelerimiz açısından hedeflerimizi yakaladığımız, beklentilerimizi gerçekleştirdiğimiz iyi bir yıl oldu.
Gayrimenkul piyasaları ülkemizin ekonomik yapısı ile paralel ilerliyor. Ağırlıklı olarak nüfus yapısından, resmi düzenlemelerden, (vergi düzenlemeleri, kentsel dönüşüm vb.) ve ülkenin refah seviyesinden etkileniyor. Bunlara bağlı olarak kentsel dönüşümün hız kazandığı ülkemizde olumlu düzenlemelerin yapılması, faiz oranlarının düşük seyretmesi ve doğru dış politikaların uygulanması durumunda ekonominin baş aktörü olan inşaat sektöründe yüzde 4-5 oranındaki büyümenin gerçekleşeceğini düşünüyoruz. Türkiye insanının gayrimenkul ilgisi ve bunu sevilen bir yatırım aracı olarak kullanması sektörü cazip kılmaya devam edecek. Kuzey Marmara Otobanı, 3. Köprü projesi ve 3. Havaalanı gibi mega projelerin olması, ayrıca kentsel dönüşümün hız kazanması ile birlikte yabancıya konut satışının geliştirilmesi sektördeki gelişmeyi tetiklemeye devam edecek.
Türkiye’nin emlak profiline bakıldığında hangi bölgeler daha kârlı gözüküyor?
M. Salih Satıcı:
Ulaşım projelerine ağırlık verilmesi ve bu konudaki mega yatırımlarla, 3. Köprü ile 3. Havalimanı hatları öne çıkıyor. Alemdağ, Sancaktepe, Başakşehir bölgeleri ve kentsel dönüşüm sebebiyle merkezi konumdaki yerler. Bununla beraber Kartal, Fikirtepe, Kayabaşı bölgeleri yeni gelişim bölgeleri olacaktır.

İnşaat sektörü içerisinde kendinizi nerede görüyorsunuz?
M. Salih Satıcı:
Sektör içinde hem yapımcı hem de yatırımcı olarak yer alıyoruz. Tüm işlerimizde mühendislik hizmeti ve kalite unsurları ön planda. Profesyonel ekibimiz ile prestijli projeler yaratıyoruz. Tüm bu tecrübemize dayanarak sektörde edindiğimiz yerin en değerli noktada, güven duyulan bir konumda olduğunu söyleyebilirim.

Kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında fikirlerinizi alabilir miyiz?
Metin Okyay Ertaş:
Kentsel dönüşüm, Kartal bölgesi de dahil olmak üzere belli bölgelerde hızlı ilerliyor. Ancak dönüşüm, oldukça zor bir süreç. Baş aktörleri; mülk sahipleri, müteahhitler ve resmi kurumlar.
Bu üç parti içindeki denge ve paylaşımı çok önemli görüyoruz. Gerekli düzenlemelerin doğru yapılması, altyapı hazırlıklarının ve mevzuatın doğru kurgulanması, ayrıca müteahhit ve mülk sahiplerinin beklentilerine cevap verecek niteliklerin oluşması önemli. Henüz eksiklerimiz var. Bu bakımdan süreçler sıkıntılı yürüyor. Düzenlemelerin tekrar ele alınmasına ve resmi kurumların oluşumun içinde var olmasına ihtiyaç var. Beklentimiz sıkıntılı konuların bir an evvel çözüme kavuşturulması yönünde. 

Yurt dışında projeler içerisinde yer alıyor musunuz?
M. Salih Satıcı:
Yurt dışında da farklı ülkelerde pek çok proje gerçekleştirdik. Ancak şu anda yurt içine ağırlık veriyoruz. İzmir, Van, Diyarbakır’da da projelerimiz var. Ancak ağırlıklı olarak İstanbul’da proje gerçekleştiriyoruz.

Projelerinizde yeşil bina konseptini uyguluyor musunuz?
Metin Okyay Ertaş:
Yeşil bina konseptini uyguluyoruz. Bunun için projelendirme ve uygulama aşamalarında danışman firmalar ile işbirliği halindeyiz.
Ürettiğimiz projeler su, elektrik gibi kıymetli sarf tüketimi minimize eden, sakınan projelerdir.

Proje başlamadan önce yatırım firması-mimar-taahhüt firması koordinasyonu için çalışmalar yapıyor musunuz?
M. Salih Satıcı:
Projeye başlama kararı aldıktan sonra ilk önceliğimiz proje tasarım grubuna karar vermek. Tasarımcı grubu demek, bizim için projeye hayat veren demek. Bu bakımdan tasarımcı seçimi konusunda hassas davranıyoruz. Yapmak istediğimiz projeye ait kriterleri biz belirliyoruz ve tasarım grubumuz ile paylaşıyoruz. Buna göre projeler üretiyoruz.

Tasarım koordinasyonu ve resmi süreç belli bir düzeye geldikten sonra yapım grupları için ihale çalışması gerçekleştiriyoruz. Firmamızca belirlenen çeşitli yeterlilik kriterlerini, yapım tecrübelerini ve pek tabii ki verilen teklifleri değerlendirerek güvenebileceğimiz grupları belirliyoruz.
Tasarım ve yapım grupları koordinasyonunu kendi profesyonel kadrolarımızla yapıyoruz.
Ekibimizle yapmış olduğumuz proje yönetimi ve proje koordinasyonu ile parasal, kalite ya da süreç planlaması olarak proje hedeflerini tutturmayı amaçlıyoruz.

Enerji verimli sistemleri projelerinizde kullanıyor musunuz?
M. Salih Satıcı:
İşletme maliyetleri bizim için önemli. Tasarım aşamasından başlayarak bu maliyetleri minimize eden sistemleri seçiyoruz. Bu bakımdan da enerji verimliliği yüksek ürünleri kullanmayı tercih ediyoruz.

İç mimaride kullanılan detaylar hakkında bilgi alabilir miyiz?
M. Salih Satıcı:
Gökdeniz Kartal, denize yakın ve deniz manzarasına tamamen hâkim bir proje. İstanbul için ayrıcalık teşkil eden bu manzara evin içindeki mutfak, yatak odaları gibi tüm mekânlara yayılmış durumda.
Kullanıcıların yaşam alanları maksimize edilen fonksiyon ön plana çıkarılan projede, detaylarda estetik ve fonksiyon kavramları hep bir arada kullanıldı. Kayıp alanlar konusuna ayrıca önem verildi, kayıp ya da kullanımı zorlaştıran alanlar yok edildi, rahat yaşanabilecek alanlar oluşturuldu. Ferah ve aydınlık mekânlar yaratılarak cephe detayları bu prensiplere bağlı çözüldü.

Geleceğe yönelik hedefleriniz nelerdir?
Metin Okyay Ertaş:
Yatırım projelerimiz devam edecek. Bölgeye bağlı tüketici taleplerini iyi analiz ederek, doğru lokasyon, doğru tasarım ve doğru fiyat ile tüketicinin de kazanmasını hedefleyen doğru yatırım projeleri geliştirmeyi hedefliyoruz. Gökdeniz Kartal projesinde tüketici kazanacak. Bunun yanı sıra geniş ölçekli konut projeleri için görüşmelerimiz devam ediyor. Kartal’da iki yeni projemiz daha olacak. Yaklaşık 200 konutluk ikinci projemizi Gökdeniz Sahil ismi ile hayata geçireceğiz. Diğer projemiz ise 600 konuttan oluşacak. Bunların ikisi de kentsel dönüşüm projeleri. Gökdeniz Sahil projesine yönelik mal sahipleri ile görüşme aşamasındayız. Onları ikna etmek ve hukuksal sorunları çözmek zaman alıyor. 2015 ve 2016 yıllarında projelere başlayacağız. Bu projelerde de yarı yarıya ortaklığımız devam edecek.