Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Konya Şehir Stadyumu

Konya Şehir Stadyumu, kentin kuzeyinde, şehir merkezine 9 km uzaklıkta, 450.000 m2 bir alan üzerinde yer alıyor. Spor salonu, yüzme havuzu, veledrom, atletizm pisti gibi spor yapıları da bulunması öngörülen yerleşkeye kent merkezinden ulaşım, raylı sistem, toplu taşıma araçları ve özel araçlarla sağlanabiliyor. Kültürel kodlarla, çağdaş strüktürün ele alındığı bir tasarım olan Konya Şehir Stadyumu’nun yapı kabuğunda Konyaspor’un yeşil-beyaz renkleri tercih edildi, planlamada ise UEFA kriterleri esas alındı. Toplam oturma kapasitesi 42 bin kişi olan stadyumun, tribün yerleşimi doğu, batı, güney ve kuzey olarak adlandırıldı. Her tribünün altında, izleyiciler için yeterli sayıda WC ve büfe alanları planlandı.

Futbol alanı, FIFA ve UEFA kriterlerine uygun özelliklerde, alttan ısıtmalı, yüksek standartlara sahip suni çim ile kaplandı. Bu alanın üzeri, teknik özellikleri yüksek malzemelerle kaplanarak, arenanın farklı fonksiyonlar için kullanılması sağlandı. Stadyumun dış cephesinde taşıyıcı malzeme olarak çelik, kaplama malzemesi olarak ise membran tercih edildi. Cephe yüzeyinde istenilen etkiye göre delikli, şeffaf ve saydam olmak üzere 3 çeşit membran kullanıldı. Delikli membranın kullanıldığı yerlerde hava, ışık geçişi ve çelik sistemin algılanırlığı sağlanıyor. Şeffaf membranın kullanıldığı yerlerde ise sadece ışık geçişi sağlanıyor ve çelik sistem görülmüyor. Solid membranın kullanıldığı yerlerde hava ve ışık geçişi sağlanmıyor. Çatı yüzeylerinde ise ışığı geçiren şeffaf membran kullanıldı.

Ana taşıyıcı konstrüksiyonu betonarme olan batı tribününde, sporcu soyunma odaları, ısınma alanları, hakem ve gözlemci odaları, medya mensupları için çeşitli büyüklükte ve fonksiyonda odalar ve VIP girişi planlandı. Teknik hacimler ve yönetim odaları yine bu bölgede bulunuyor. İç mekân malzeme seçimlerinde statta kullanılan malzemeleri seçerken güncel ve modern ürünler üzerinde duruldu. Dış kabuktaki dinamik çizgiler iç mekânlara da yansıtıldı. Bazı kısımlarda özel aydınlatma tasarımlarıyla da bu dinamizm vurgulandı. Kullanılan renkler gerek ev sahibi takımı gerekse misafir takımları ifade edecek şekilde seçildi. Localar, VIP, fuaye ve protokol bölümlerinde zeminlerde ahşap kullanıldı.

Tribünler 2 katlı, yay biçiminde ve 44 basamak olacak şekilde tasarlandı. Tribünlerin sahaya uzaklığı 9-11 m arasında değişiyor. Futbol sahasının merkezine en uzak seyirci 90 m uzaklıkta planlandı. VIP suitleri, stadyumun batı ve doğu tarafında, alt ve üst tribünlerin arasında, +9.50 kotunda bulunuyor. Bu katta 50 adet 10 seyirci kapasiteli suit, 4 adet 50 seyirci kapasiteli restoran, bar, WC’ler ve VIP salonu yer alıyor.

Seyirciler, ±0.00 kotundaki lobiden asansörlerle bu kata çıkıyor. -4.00 kotunda 200 araçlık kapalı VIP otoparkı yer alıyor. Basın ve VIP için alt kat batı tribününün orta kısmı kullanıldı. Tribünlerin alt bölümlerinde 10.000 m² lik alana sahip çok amaçlı salonlar bulunuyor. Stadyumda 4 adet soyunma odası bulunuyor. Sporcu otobüsleri için hem bodrum katta, hem de zemin katta kapalı park alanları planlandı.

Seyirci, medya, loca, VIP, sporcu ve güvenlik görevlilerinin girişleri ve sirkülasyon alanları birbirinden ayrıldı. Alt kat ve üst kat tribünlerin merdiven blokları ayrıldı. Yapıda dördü servis asansörü olmak üzere toplam 16 adet asansör bulunuyor. Her 500 seyircinin girişi için 1 adet turnike hesaplandı. Bütün tribünlerin bodrum katında kapalı otopark bulunuyor. Seyirci konforu için çatının alt kısmına radyan ısıtıcılar konumlandırıldı, ayrıca çim sahada alttan ısıtma sistemi kullanılarak ağır kış şartlarında zeminin korunması amaçlandı. Birinci fensin dışında kalan bölgelerde, 1500 araçlık seyirci otoparkı, misafir takım otobüs otoparkı, VIP ve protokol otoparkı ile servis yolları planlandı.

Proje Yılı:   2012
Uygulama Süreci:   2013-2014
Kapasite:   42.000 kişi
Arsa Alanı:   250.000 m²
Toplam İnşaat Alanı: 90.000 m²
İşveren:    Konya Büyükşehir Belediyesi
Fotoğraflar:   Bahadır Kul Architects

KET Kolektif

KONYA STADYUM ŞANTİYE SÜRECİ
Bahadır Kul Anlatıyor

[kutusag=4260]2013 yılının Eylül ayında inşaasına başlanan Konya Stadyumu’nun 9 ay gibi kısa bir sürede bitirilmesi isteniyordu. Bu durum çok sıkı bir şantiye koordinasyonu ve yerinde çözümleme gereksinimini doğurdu. Şantiyede mimari-mühendislik, müteahhitlik ve uygulama ekiplerinin, danışmanlık hizmetlerinin yerinde ve hızlı çözümlemeler yaparak yapım süreçlerinin doğru ve hızlı ilerlemesinin önünü açtı.

Mimari danışmanlık kapsamında doğru malzeme seçimlerinin denetlenmesi, kârlı ve  kaliteli imalat yapacak firmaların önerilmesi işlerin hızlı ilerlemesinde rol oynadı.

Süreç olarak var olan uygulama çizimleri hızlı imalat açısından uygun hale getirildi. Gerekli detay çözümleri yerinde ve örnek imalatlar yapılarak sonuca varıldı. Yapının imalat programı; betonarme, çelik, kaplama ve ince işlerin birbirlerine engel olmayacak şekilde devamlılıkları sağlanarak gerçekleştirildi.
Şantiye sürecinde belediye, müteahhit ve mimari ekibin iyi koordine olması, aynı masada aynı kararları verirken uyumlu, yapıcı ve olumlu bir süreç izlemesi, firmaların yerinde örnek ve detay çözümlemeleri, bütün denetçilerin de yerinde onaylar vererek çok hızlı şekilde ilerlemesi ile süreç aksaklığa uğramadan kısa zamanda finale ulaştı.

Uygulama aşamasında mimari projelerde de bazı değişikliklere gidildi. Yapının ince işlerinin kış aylarına denk gelmesi ve yapı kabuğuna ayrılan imalat sürecinde bitirilmesine olanak sağlayacak malzeme ve detay çözümlerini doğurdu. Bu revizelerle yapının daha ve hızlı daha konforlu imal edilebilirliği arttırılmış oldu. Tüm uygulama sürecinde gerek işveren gerek yüklenici ve gerekse tüm teknik danışmanlık disiplinleri olarak başarılı bir koordinasyon sürecinin varlığı yapının ortaya çıkışında büyük rol oynadı.

Konya Stadyumu, hem tasarım aşamasında hem de uygulama aşamasında BKA ailesi olarak içinde bulunmaktan büyük keyif aldığımız bir yapı oldu.