Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Doka, Bakü’nün yeni yüzüne imzasını atıyor

Bakü limanının hemen yanında gerçekleştirilecek olan “Crescent City” ve “Crescent Place” projeleri Bakü’nün siluetinde yeni bir boyut kazandıracak. Yığma bir adanın üzerine kurulacak olan hilâl biçimindeki otelin yapımını, son teknolojik ve güvenli kalıplarıyla Doka üstlendi. Kara tarafındaki Crescent komplekslerinin inşaatında da Doka kalıpları kullanıldı. Biçimiyle bir meşaleyi andıran çarpıcı “Crescent City” ofis kulesi, 203 metrelik yüksekliği ve 43 katıyla bütün alana hakim bir manzaraya sahip.
Onun yanında, “Crescent Place” adı verilen, 8 katlı bir alışveriş merkezi üzerinde toplam 168 daireyi kapsayan, 170 metre yüksekliğinde 32 katlı bir apartman kulesi olacak.

OTOMATİK TIRMANAN KALIP ÇÖZÜMÜ
Oldukça sofistike bir mimariye sahip Crescent projesinde üstesinden gelinmesi gereken başlıca zorluk, Bakü’de sık sık meydana gelen yüksek rüzgâr hızları. Güçlü esen rüzgârlarda vinç kullanımı ancak belli bir ölçüde mümkün oluyor.
Bu nedenle, dışarıdan gelen her türlü olumsuz faktörlerden neredeyse etkilenmeyen, verimli bir çözüm sunan Doka otomatik kontrollü kalıp sistemi tercih edildi.

Doka Otomatik Tırmanır Kalıplar SKE50 ile SKE100, her türlü rüzgâr ve hava koşullarına rağmen inşaatın aksamadan ilerlemesini temin edecek olan, güvenli ve yüksek performansı garanti ediyor.