Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Doka Genel Müdürü Ender Özatay

Hangi semtte oturuyorsunuz? Orayı tercih etmenizin nedeni nedir?
[kutusol=4265]▶ Tepeören Köyü’nde oturuyoruz. Göztepe tarafında otururken buraya taşındık. Bu kararı vermemizde bahçeli bir evde oturma arzumuz ve eşimin iş yerinin Gebze’de oluşu bir de çocuklarımızın okullarının konumu etkili oldu.

Sizin için bir evin olmazsa olmazı nedir?
▶ Çocuklar uyuduktan sonra kendi kendinize dinlenebileceğiniz bir alanınızın olmasıdır. Oturup sakinleşebileceğiniz bir köşeniz olmalı. Bunun yanı sıra yalıtım da önemsediğim konulardan. Yalıtım yetersizliği enerji giderlerini artırıyor. Her zaman iyi yalıtımlı bir binada oturmak istemiştim. Şu anda da oturduğum bina öyle. Duvar kalınlıkları 42 cm olan ve Türkiye’nin en iyi yalıtılmış binası ödülünü almış bir ev.

“Evde konfor”u nasıl tarif edersiniz?
▶ Çok fazla aydınlatılmamış, loş ışıkların olduğu, aydınlatmanın gözünüze batmadığı, yerlerinde soğuk seramikler yerine sıcak ahşap malzemenin olduğu bir yer benim için konforu ifade eder. Gözüme direkt ışığın geldiği ortamlarda kendimi rahatsız hissediyorum.

Evde olduğunuz zamanlarda vaktinizi nasıl değerlendirirsiniz?
▶ Çocuklarla playstation oynayarak vakit geçiriyoruz. İnterneti çok kullanan bir aileyiz. Bazen öyle zamanlar var ki, herkes eline bir tablet almış, salonun bir köşesine çekilmiş halde olabiliyor. Onun dışında bahçeyle çok uğraşıyorum. Tüm bahçenin bakım, onarımını kendim yapmaya çalışıyorum. Ekme, biçme, budama işleriyle ilgileniyorum. Bahçe benim boş vaktimin neredeyse yüzde 30’unu alıyor.

Başka bir ülkede yaşamınızı sürdürmeyi düşünür müsünüz? Bu hangisi olur? Neden?
▶ Bir süre çalışmak amacıyla yurt dışında yaşadım. Ancak uzun bir zaman yurt dışında yaşamayı hiç düşünmem. Belki kısa süre için gidip gelinebilir ama ben Türkiye’den başka bir ülkede yaşayabileceğimi düşünmüyorum. İyisi ve kötüsüyle burada yaşamayı tercih ediyorum.