Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Has Mimarlık Kurucu Ortağı, BREEAM Değerlendiricisi Ayşe Hasol Erktin

Hangi semtte oturuyorsunuz? Orayı tercih etmenizin nedeni nedir?
[kutusol=4266]▶ Etiler’i tercih etmemin nedeni kentin merkezinde, hem Boğaz’a hem de kültürel yaşama yakın olması.

Sizin için bir evin olmazsa olmazı nedir?
▶ İşlevsel yönlerinin çözülmüş olduğu varsayımıyla, bir evin doğayla iç içe olması ideal durum. Ancak doğanın içinde olamıyorsa da hiç değilse yeşile ve denize yakın olmasını beklerim.

“Evde konfor”u nasıl tarif edersiniz?
▶ Evdeki bütün işlevlerin, odaların yerleşiminin çözülmüş olması, ıslak hacimlerin iyi planlanmış olması, doğal ışığı rahatsızlık vermeden alması, iyi bir aydınlatma, iyi bir müzik düzeni, iyi bir akustik ve gürültü kontrolü…

Evde olduğunuz zamanlarda vaktinizi nasıl değerlendirirsiniz?
▶ Dostlar ve aileyle birlikte yeme içme ve sohbetle; yalnızken ise kitap okuyarak, müzik dinleyerek, sosyal medya, haber ve film izleyerek…

Başka bir ülkede yaşamınızı sürdürmeyi düşünür müsünüz? Bu hangisi olur? Neden?
▶ Her ne kadar kentlerimizi hırpalamış, yeşili yok etmiş, doğayla insanın ilişkisini kesmiş olsak da Türkiye yine de benim gözümde dünyanın en güzel ülkesi… Kendimi ülkem dışında hiçbir yerde evimde hissedemem. Ancak mecbur kalırsam, İtalya’da yaşamak isteyebilirim. Hem kültürel ve tarihsel zenginliği açısından, hem de Akdenizlilik yönünden bize en yakın ülke olduğu kanısındayım.