Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Helis Metro Ofis, iklimlendirme çözümü için Mitsubishi Heavy VRF Klima Sistemlerini tercih etti

Helis Metro Ofis projesinin özelliklerinden bahseder misiniz?
[kutusol=4272]Mehmet S. ALAY: Kartal’da hayata geçirdiğimiz Helis Metro Ofis, E-5’in üzerinde ve metro istasyonuna beş adım mesafede. Bir ofiste olması gereken Toplantı Odası, Mutfak, Sekreterya gibi alanlara yer ayırmadan ve bu birimlerde görevli personeli çalıştırmadan projede bu hizmetleri tek noktada çözümlüyoruz.

Projenin, mimarisinden özelliklerine, yönetiminden işletme sistemine kadar her aşamasında Proje Beyaz’dan danışmanlık hizmeti aldık. Helis Yapı olarak bölgedeki ilk projemizde de aldığımız doğru danışmanlıkla yatırımcılarımıza kazandırdığımız değer, onların yeniden Helis Yapı projesi talep etmesine ve bu projeyi hayata geçirmemize sebep oldu.

Bir ofis projesi olarak hangi sosyal olanakları sunuyor?
Mehmet S. ALAY:
Kartal metrosunun projeye kattığı çok büyük bir değer var. Çünkü ulaşım kolaylığı özellikle İstanbul’da çok önemli. Her bağımsız bölüm için ayrılan arşiv odaları, binanın ortak kullanım alanı olarak belirlenen 1 adet seminer, 2 adet toplantı odası ofis sakinlerine rahat bir çalışma ortamı hazırlıyor.

Ekipleri nasıl kuruyorsunuz? Bu proje için çalışma şeklinizi anlatır mısınız?
Mehmet S. ALAY:
  İnşaatın yapım aşamasında çalışan sayısı çok fazla ve çok farklı uzmanlık alanları gerektiriyor. Bu ekipleri kendi bünyemizde barındırmıyoruz. Gerekli koşulları sağlayabilen, uzman kişileri taşere yoluyla projeye dahil ediyoruz. İnşaatı parçalara bölerek aşama aşama ilerliyoruz.
Örneklemek gerekirse elektrik, mekanik, kaba inşaat gruplarıyla ayrı ayrı çalışıyoruz. Seçimlerimizi, piyasa üzerinde bulunan referans alabileceğimiz, bize hitap eden firmalardan yana kullanıyoruz.

Kaliteyi ön planda tutuyoruz çünkü müşteri kitlemiz bizden kalite bekliyor. Kaliteyi ön planda tutuyoruz çünkü harcadığımızın karşılığını alacağımızı biliyoruz. Kaliteyi ön planda tutuyoruz çünkü müşterilerimizin bizi kalitemiz yüzünden takip ettiğini biliyoruz.
Bir projemizden bir kere satın alma yapan biri bir sonraki projede de mutlaka müşterimiz oluyor. Hatta bir sonraki proje için çevresindekilerle bir araya gelip grup satın alma yoluna gidiyor.

Çünkü ilkelerimizden biri müşteri memnuniyetini sağlamak. Bir önceki projemiz şimdi yapacaklarımıza referans olacağından kaliteden ödün vermiyoruz. İşimizi iyi yapmamız, atacağımız diğer adımları da kolaylaştırıyor. İnsanların güvenini kazanarak ilerlemeyi tercih ediyoruz.
Bu proje için Form Şirketler Grubu’nu tercih etme nedenleriniz nelerdir?
Mehmet S. ALAY:
Güçlü, kaliteli ve Helis Yapı’nın çalışma prensiplerine uyabilen markalarla çalışmayı seviyoruz. Çözüm ortaklarımızı uzun soluklu işler yapabileceğimiz firmalar arasından seçmeye çalışıyoruz. Helis Metro Ofis projesinde VRF sistemlerimiz için Form Şirketler Grubu’nu tercih etmemizde Dedeoğlu Mühendislik’in de etkisi var.
Dedeoğlu Mühendislik, mekanik grupta çalıştığımız ve tecrübelerine inandığımız bir firma. Form Şirketler Grubu’nun distribütörü olduğu Mitsubishi Heavy’nin marka bilinirliği oldukça yüksek ve tüketici tarafında algısı da o derece olumlu.  Hangi markaları kullandığımız sorulduğunda Mitsubishi Heavy adını gönül rahatlığıyla söyleyebiliyoruz. Satış sonrası hizmetleriyle de kendini ispatlamış bir marka.

Form Şirketler Grubu, hangi ürün ve hizmetlerini Helis Metro Ofis’te kullandı? Kullanılan ürünlerin özelliklerinden bahseder misiniz?
[kutusol=4271]Murat ZENBİL: Kaset tipi ve kanallı klimalar kullandık. Bu projede yer almadan önce Helis Yapı’ya ve Dedeoğlu Mühendislik’e Mitsubishi Heavy ürünlerinin diğer markalardan farklarını anlattık.

Helis Metro, bir ofis projesi olduğu için iklimlendirme sisteminin hiçbir zaman durmaması gerekiyor. Çoğu markada bir ünite arızası tüm sistemin durmasına sebep olur. Halbuki Mitsubishi Heavy ürünlerinde böyle bir sorunla karşılaşma ihtimali yok. Çünkü Mitsubishi Heavy klimalarımız ile piyasada alışılan durumun aksine, iç ünite dursa dahi sistemin tamamı aynı randımanla çalışma devam edebiliyor. Rakip ürünlerden farklı olarak sunduğumuz bir diğer özellik ise ESP tuşu. ESP özelliği ile ünite, kendi kanal içi basıncını hesaplayarak pascal değerini bulabiliyor. O kanala 20 pascal gerekiyorsa 20 pascal’lık, 100 pascal gerekiyorsa 100 pascal’lık çalışıyor. Bu özellik sadece Mitsubishi Heavy ürünlerinde var.

Kaset tipi klimalarda 4 yöne üflemeli kaset tipi klima kullandık. Bu üründe her kanatçık farklı yöne üfleyerek kullanıcılarına farklı açılarla konfor sağlayabiliyor. Ofislerde kullanılan kaset tipi klimalarda genel şikâyet, üniteye yakın oturan kişilerin klima etkisinden rahatsızlık duymaları yönünde olur. Farklı açılarda üfleme özelliği devreye alınarak Mitsubishi Heavy ile bu sorun da ortadan kalkıyor. Kullanıcılara iklimlendirme şartları açısından sorunsuz bir çalışma ortamı sunuluyor.
Ürünler çok iyi olsa da montaj aşamasındaki yetersizlik o üründen alınan verimi etkileyebiliyor. Ürünlerinizin uygulayıcılarını mesleki yeterlilik sertifikası olanlar arasından mı seçiyorsunuz?
Murat ZENBİL:
Helis Yapı ve Dedeoğlu Mühendislik ile anlaşırken uygulamanın Mitsubishi Heavy tarafından yetkilendirilmiş, ürünlerin doğru montajını sağlayabilecek bir servis tarafından gerçekleştirileceği de bildirilmişti. Yetkili servisin çalışmada yer alması önemli. Bu konuya oldukça dikkat ediyor, uzmanlarımızca yapılan saha kontrolleri ile servis kalitesinin sürekli olmasını sağlıyoruz.

Mehmet S. ALAY: Sertifikalı uzmanlarla çalışmayı önemsiyoruz. İnşaat işlerinde ne yazık ki ehil olmayan kişiler, sadece kendi işlerini değil, diğer branşların işlerini de kötü etkileyebiliyorlar. İşine vakıf insanlarla çalışmak sonuçta temiz bir işin çıkmasına da neden oluyor. Bizimle beraber, hem müşterimiz hem de çalıştığımız firma memnun oluyor.

Bu projede koordinasyonu ve kontrolü nasıl sağlıyorsunuz? Çalışma prensip ve önerilerinizden bahseder misiniz?
Mehmet S. ALAY:
Öncelikli olarak şantiyeyi etaplara böleriz. Bu bölümlerde gerektiğinde alt taşeronlar ve gerektiğinde oluşturduğumuz ekipleri görevlendiririz. Şantiye şefi, proje müdürü ve çalışanlarla yönetim ve koordinasyonu sağlarız. Her projede değişiklik gösterebilen bu yönetim ekibi sahanın tam kontrolünü sağlıyor.

En başta, henüz masadayken işin sonuncunu hesaplamak en ideal olanıdır diye düşünüyorum. Projeler bu yüzden çizilir ve hayata geçirilir. Temiz bir proje temiz bir imalat demek, temiz bir ekip güzel bir iş demek. Dolayısıyla bunları bir araya getirebiliyorsanız problem yaşamazsınız. 

Murat ZENBİL: Yetkili servislerimiz dışında uygulama aldığımız bir yapı yok. Ekiplerde kişi sirkülasyonu olabiliyor. Bu nedenle 3 ayda bir verdiğimiz eğitim ve sonucunda uyguladığımız sınav sistemimiz var. Mitsubishi Heavy’nin uzun yıllar boyunca sürdürdüğü çalışmalarla oluşturduğu yüksek kalite algısı var. Bu algıyı devam ettirecek nitelikte işler çıkması için çalışan eğitimlerini önemli buluyoruz. Kötü bir ekiple çalışmanın markaya vereceği zararı biliyor, bu bilinçle hareket ediyoruz.