Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

İnovatif yapı sanatı için İsviçreli çelik profiller

VISS CEPHE KAPISI
4,5 metre yüksekliği ile birçok mimar ve planlamacının arzusu olan, cephe ile aynı çizgileri ve bütünlüğü sağlayan dikkat çekici VISS cephe kapısının çıkış konsepti mulyon-transom sistemlerinin spesifik bir çözümü olarak tanımlanıyor. Bu sayede cepheye entegre edilebilen, tasarım çizgisini bozmayan yükseklik ve geniş açıklıklı kapılar üretilebiliyor. VISS cephe kapısı içeri açılır kapılar ve kullanımı iç mekân tarafında. Servis kapısı olarak da kullanılan bu kapılar arzu edilen yüksek ve geniş açıklıklarda kullanılabiliyor. Fuar kapıları olarak, oto galerileri, müzeler, atriumlar ve benzeri kullanımlara uygun.

Profil ve kullanım yerine göre kapı ebatlarında 6 m yüksekliğe kadar çıkılabiliyor. Maksimum kanat ebat ve ağırlıkları uygulama konumuna, kullanım amacına, inşaatın fiziksel uygunluğuna, profil seçimine, kanadın bölmeli yapılmasına bağlı olmakla beraber, her biri kendi özelinde tasarlanıyor.

VISS cephe kapıları çift taraftan özel EPDM conta ile çerçeveleniyor. Kilit sistemi, gizli bir boru elemanı ile aşağıdan ve yukarıdan kitleme yapıyor. Kapının dış görünüşü de çok çeşitli kapak profilleri ile üretilebiliyor.

JANISOL ARTE (KEMERLİ PENCERE)
Kendisini birçok defa kanıtlamış olan Janisol Arte profil serisi, endüstriyel ve loft binaların doğramalarının sıhhi hale getirilmesi ve koruma altına alınmış binaların renovasyonları amacıyla geliştirilmiş. Bir taraftan binanın kendine has karakterini koruma amacı güderken, diğer taraftan da modern beklentilere ayak uydurma hedefi tutturulmuş. Yeni geliştirilmiş profil ve bağlantı teknolojisi esasıyla bu filigranlı çelik sistem ısı yalıtım şartnamelerine de uygunluk sağlıyor.

İster kemerli isterse karolajlı tasarımlarda veya büyük alanlı camlamalarda, Janisol Arte pencere sistemi ince ve dar görünüşü ile modern mimari açısından butik konut inşaatlarında ve eski eser restorasyonlarında öne çıkıyor. 800×1600 mm’lik pencere ebatları 25 ve 40 mm genişliğinde profillerle sağlanıyor.

Kullanılan malzeme çelik ve cam yünü takviyeli yüksek mukavemetli plastik ile ısı kaybını minimuma indirirken maksimum bir stabilite sağlıyor. Profil içi 60 mm derinlik ile de mevcut ısıcamlar rahatlıkla kullanılabiliyor. Pencereler toplam 4 profil tipi ile 1950-60’lı yıllarda kullanılan açılım sistemleri ile içeri ve dışarı açılır olarak üretilebiliyor.

YÜKSEK STATİK DEĞERLİ VISS ÇELİK PROFİLLER
Jansen yüksek statik değerlere sahip VISS çelik profilleri, yüksek taşıma kapasiteli T-bağlantı elemanı ve cam taşıyıcılar ile sofistike cephe konstruksiyonlarında rafine çözümler sunuyor. Geniş açıklık ve yüksek dolgu (cam gibi) taşıma kapasitesi gerektiren alanların sistem çözümlerinde kendini gösteriyor.

Bina estetiği, yapısal güvenlik ve verimli işleme değerleri ortak bir paydada buluşturuluyor. Sistem profillerinin verimli işlenebilmesi ile vida kanallarında ekstra maliyetli kaynak işlemi gerektirmiyor. Galvanizli şerit profiller güvenilir bir yüzey korumaya sahip. Mulyon-transom profillerindeki çeşitlilik ve küçük kenar yarıçapları; 2015 yılının ortasında tanıtımı yapılmış olan yüksek statik değerli profillerin diğer avantajları arasında yer alıyor.

JANISOL C4 EI60/EI30 YANGIN KAPILARI
Bina içinde artan güvenlik gereksinimleri giderek çeşitli yangın koruma ihtiyaçlarını da beraberinde geliştirmiş. Örneğin yerel yönetmeliklere göre merdivenler acil kaçış yolları olarak hizmet veriyor.
Sofistike kombinasyonları ile estetik değerleri karşılayan 70 mm derinliğe sahip Janisol 2 EI30 yangın kapıları bu gereksinimleri karşılamak amacı ile geliştirilmiş. Janisol C4 EI60, özel durumlarda EI90 yangın dayanımlı bölme duvarlar Janisol 2 EI30 sistemi ile birlikte problemsiz uygulanabiliyor. Genişletilmiş çelik profil ürün gamı işlem görmemiş ve galvaniz uygulanmış kapı, düşey profilleri ve eşik profillerini kapsıyor.

JANISOL 2 EI30 PASLANMAZ ÇELIK YANGIN KAPILARI
Janisol 2 EI30 paslanmaz çelikten (AISI 316L) mamül yangın kapıları normal veya zararlı hava / atmosferik şartlarda mimari ve işlevsel uygulamalara özel olarak uyarlanmış. Motor, cam ve panel uygulanmış, acil kaçış fonksiyonu entegre edilmiş ya da edilmemiş otomatik açılır kapı sistemleri de EN 1634 normuna göre yangına dayanıklılık sınıfı EI30 ile test edilmiş.
Yangına dayanım konusunda geliştirilmiş yeni sistem çözümleri, fonksiyon ve estetik değerleri içeren çok yönlü tasarım seçenekleri de sunuyor.

25 ya da 50 mm genişliğe sahip kapı kanadı ve kapı kasa profilleri piyasada bulunan en ince yangına dayanıklı çelik profiller. Kolay ve güvenli işlenebilirlik özelliği önemli bir avantaj sağlıyor. Seramik esaslı özel bir malzeme ile doldurulmuş özel kasa ve kanat profilleri hemyüz köşe – kenar detayına ve ek yangın koruma plakalarının uygulanmasına imkân veriyor. Ayrıca geçiş alanında bir alt eşik uygulaması olmadan kullanılabiliyor.

Jansen İstanbul’da 21-25 Nisan arasında düzenlenecek 38. Yapı Fuarı’nda, mimarlar ve doğramacıların yaratıcılıklarını destekleyen ve onların fikirlerini geliştirecek diğer yeniliklerini de sunuyor olacak.