Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Karmaşık, 3D cepheler artık ekonomik ve seri üretilebilir

İlk defa 2013 yılında Münih Yapı Fuarı’nda prototip olarak sunulan Schüco Parametrik Sistem, iki yıl içinde hayata geçirildi ve sektör profesyonellerinin kullanımına sunuldu. Stardart hale gelen yenileşimci cepheler ile 3D cepheler artık ekonomik bir sistem çözümü olarak özgürce tasarlanabilecek .

Maksimum tasarım özgürlüğü, yüksek planlama ve maliyet güvenliği, rasyonel imalat ve montaj ile Schüco Parametrik Sistem, taslak planlamasından uygulamacının ayrıntılı çizimine, ardından hassas ve güvenli montaja kadar, iyileştirilmiş veri ara yüzlerine sahip yazılım destekli bir üç boyutlu dijital sürece dayanıyor.

2015 İstanbul Yapı Fuarı’nda 7. holde yer alacak Schüco standında detaylı olarak incelenebilecek Schüco Parametrik Sistem, Schüco cephe sistemlerinin, geometrik olarak serbestçe tasarlanabilen üç boyutlu bina kabuklarına uygun şekilde yenileşmesi diyebiliriz. Parametrik tasarım yöntemleri ve buna bağlı sistem yaklaşımını baz alan bu sistem, tasarımda maksimum özgürlük, uygulamacılara uygulama güvenliği ve işverenlere maliyet şeffaflığı sağlıyor.

Schüco 3D tasarım ve teknik tanımlama yazılımları, ilk eskizden binanın tamamlanmasına kadar olan planlama ve üretim zincirininin tamamını güvenilir ve verimli bir şekilde destekliyor. Standart üç boyutlu tasarım programlarının ve Building Information Modeling yazılımının arayüzleri hızlı, güvenli bir planlama ve uygulama sürecine ve ayrıca makine kontrolü ve kurulum talimatı ile sorunsuz bir veri alışverişine izin veriyor. Üç boyutlu bina kabuğunun tüm tekil alanları düz yüzeylerle tasarlanabiliyor.

HER ANLAMDA FARKLI VE SEÇKİN
Mimarların ve inşaat sahiplerinin, bireysel olarak tasarlanabilir üç boyutlu cephelere yönelik isteklerinin gerçekleştirilmesi, şimdiye kadar sadece ekonomik açıdan maliyeti yüksek özel çözümlerle mümkündü. Schüco Parametrik Sistemler’in BAU 2015 fuarında sunulmasıyla, Schüco sektörde değerler dizisinin değişim çanlarını çaldı: Artık ilk defa geometrik olarak özgürce tasarlanabilen 3D cepheler, günümüz iş yaşamında kolayca planlanabilen sistem çözümü olabiliyor ve mass customization prensibi sayesinde seri üretilebiliyorlar.

Sadece iki yılda seri üretime hazır hale getirilen yeni sistem çözümünün ana yapı taşı, üç boyutlu süreç zincirinin tüm taslak, ihale ve üretim aşamalarında kesintisiz olarak sayısallaştırılmasıdır. Bu sırada, kendini kanıtlamış Schüco modüler sistem, cephe modellerinin bireysel olarak tasarlanması ve modüllerin ekonomik, maliyet ve kalite bakımından güvenli bir şekilde üretimi için temel oluşturuyor.