Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

“Kentsel dönüşüm projeleri ile ilgileniyoruz”

Akfen İnşaat olarak son dönemde yapımını üstlendiğiniz yeni projelerden bahsedebilir misiniz?
[kutusol=4273]Selim AKIN: Akfen İnşaat, Akfen Holding’in öz sermayesiyle kurulan en köklü şirketlerinin başında geliyor. Şirketimiz, kuruluşundan bugüne kadar havalimanı terminalleri ve bağlı altyapı inşaatları, doğalgaz boru hatları ve dağıtım sistemleri, hastaneler, okullar, endüstriyel santraller, hidroelektrik ve termal enerji üretim santralleri, su dağıtım, kanalizasyon sistemleri ve atık su arıtma tesisleri gibi farklı sektörlerde toplam 2,06 milyar ABD dolarlık proje tamamladı. 2014 yılı, Akfen İnşaat için tam anlamıyla bir atılım dönemi oldu. Şirket, devam eden santral inşaatlarının yanı sıra, girişimcilik ruhu ile yeniden sektörün aktif oyuncusu haline geldi.
Şirket, hâlihazırda Akfen Holding bünyesinde yatırımı yapılan 2 hidroelektrik santrali, 2 otel projesi, İncek Loft konut projesi, Isparta Şehir Hastanesi ve Hacettepe Öğrenci Yurdu projelerinin inşaatına devam ediyor. Şirketimizin devam eden iş hacmi 341 milyon avro olarak hesaplanıyor. Akfen İnşaat, Türkiye’nin en çok konut satışının gerçekleştiği illerden biri olan Ankara’da konut talebini tespit ederek, 2013 yılında bu alanda önemli bir yatırımın temellerini attı.

Toplam 1.199 konuttan oluşan ve inşaatı hızlı bir şekilde devam eden projede Mart 2015 tarihi itibariyle toplam 704 tane konutun satışını gerçekleştirildi. Akfen İnşaat’ın üstlendiği bir diğer önemli yatırımı ise Isparta Şehir Hastanesi projesi.
Sağlık Bakanlığı’nın KÖİ modeliyle Türkiye’nin farklı illerinde hayata geçirdiği şehir hastanesi ihaleleri kapsamında Akfen İnşaat, 450 yataklı genel hastane ve 305 yataklı kadın doğum ve çocuk hastanesi olmak üzere toplam da 755 yatak kapasiteli olan Isparta Şehir Hastanesi’nin yatırımını 2013 yılında üstlendi. Proje, yüzde 70 doluluk garantili kiralama karşılığı olmak üzere 25 yıl süresince ürün ve hizmetlerin temin edilmesini kapsıyor. Geçtiğimiz yıl mobilizasyon işleri tamamlanan projenin inşaatına başlandı. Akfen İnşaat ayrıca, 2014’ün son günlerinde açık eksiltme usulü ile ihalesi yapılan 1081 yatak kapasiteli Eskişehir Şehir Hastanesi Yapım İşleri ile Ürün ve Hizmetlerin Temin Edilmesi İşi ihalesinde en düşük teklifi verdi. Eskişehir Şehir Hastanesi için Sağlık Bakanlığı ile görüşmeler devam ediyor.
Türkiye genelinde öğrenci yurtları konusunda da önemli bir ihtiyaç bulunuyor. Bu amaçla, Ankara’da Hacettepe Üniversitesi ile 7.340 kişi kapasiteli yurt projesinin yatırımına başladık. Toplam 1.136 öğrenciye hizmet verecek ilk iki bloğu 2015 yılının ikinci çeyreğinde tamamlamayı hedefliyoruz. Bu projelerimize ek olarak, Holding’imizin bağlı ortaklıklarından Akfen GYO bünyesinde İstanbul Karaköy’de yatırımı yapılan 200 odalı Novotel Karaköy’ün inşaatına devam ediyoruz. Bu projenin yıl içinde tamamlanarak hizmete açılması planlanıyor. Ayrıca Akfen GYO bünyesinde İstanbul Tuzla’da yatırımı yapılan 200 odalı Ibis Otel Tuzla’nın inşaatına başladık. Son olarak Grubumuz bünyesinde yatırımı yapılan toplam 24,8 MW Kurulu güce ve yıllık 73,1 GWs enerjm üretim kapasitesine sahip, Çalıkobası HES ve Çiçekli 1-II HES projelerimizin inşaatına devam ediyoruz. 
Akfen İnşaat, hem Holding’in hem de Türkiye’nin en köklü inşaat şirketlerinden bir tanesi konumunda. İnşaat şirketlerinin know-how’ı nasıl gelişir? Akfen İnşaat kendi know-how’ını nasıl geliştirdi?
Türkiye gibi gelişmekte ülkelerde ekonomik büyümenin ana kaynaklarından birini inşaat sektörü oluşturuyor. Ekonominin sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için artan altyapı ihtiyaçlarının karşılanması, istikrarlı büyümenin sağlanması ve yeni istihdam olanaklarının yaratılması için inşaat sektörünün güçlü olması gerekiyor.

Akfen İnşaat, kuruluş yıllarında endüstriyel tesislerin fizibilite ve mühendislik hizmetlerini gerçekleştirmek amacıyla kuruldu. Zamanla, verdiği hizmetlerin yelpazesini endüstriyel tesislerin imalatı, kuruluşu ve montajı hizmetleri ile genişletti.
Şirket, bugüne kadar TED Ankara Koleji Yerleşkesi, Atatürk Havaalanı Yeni Dış Hatlar Terminali, Samsun Çarşamba Havaalanı İnşaatı, Bursa Şehir İçi Doğalgaz Dağıtım Hattı İnşaatı, Atık su Arıtma Tesisleri, Ibis ve Novotel İnşaatlarından, Levent Loft Rezidans ve Devlet Hastanesi inşaatlarına kadar üstyapı, altyapı, çevre koruma ve komple havaalanı inşaatlarının yapımı da dâhil birçok projeyi başarıyla tamamladı.

Böylesine önemli projeleri yapımını üstlenmek ve inşaatı başarıyla tamamlayabilmek için güçlü bir mühendislik çalışmasına ihtiyaç olmakla birlikte, iyi bir şekilde örgütlenme, güçlü yönetim ve güçlü bir lojistik altyapısını kurmak gerekiyor. Buna ek olarak, yatırımcılar ve finansman kuruluşları nezdinde sağlam bir geçmişinizin olması lazım. Yaptığımız işler nedeniyle ciddi sorumluluklarımız var.
Bu sorumluluklarımızı zamanında yerine getirmek mecburiyetindeyiz. İşimizi en iyi şekilde yapmaya ve zamanında teslim etmeye çok önem veriyoruz.

Loft, İstanbul’dan sonra Ankara’da da marka değerini korumuş bir proje. İzmir’de üçüncü bir Loft projesiyle karşılaşacak mıyız?
Proje, 108 dönümlük arazide, yaklaşık 279 bin m² inşaat alanı ve 200 bin m² satılabilir alanı, 21-31 katlı altı adet yüksek bloklar ile bu blokları birbirine bağlayan teras ev tarzında dubleks ya da teraslı, 4-6 katlı 11 adet apartman bloğundan oluşuyor. Projede ayrıca sosyal tesisler ile 7 bin m² ticari alanda yer alıyor. Mart 2015 tarihi itibariyle 1.119 üniteli İncek Loft’un yüzde 704 tanesinin satışı gerçekleştirildi. Proje, Ankaralıların hoşuna gitti. İyi bir proje; kendi sosyal yaşamını içinde barındırıyor.
Türkiye genelinde orta gelir segmentinde yer alanlar tüketiciler için çok önemli konut açığı bulunuyor. Orta ve altı gelir grupları için önemli bir fırsatlar olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle Ankara ve İstanbul’da orta gelir gurubuna yönelik bir proje geliştirebiliriz. Kentsel dönüşüm süreçlerini de yakından izliyoruz.

Şirketinizin 2015 planlarınızı paylaşır mısınız?
Akfen İnşaat olarak 2015 yılında yatırımlarına devam ettiğimiz, İncek Loft Projesi, Hacettepe Üniversitesi öğrenci yurdu, kamu-özel sektör işbirliği (PPP) modeli ile hayata geçirilen Isparta Şehir Hastanesi ve Eskişehir Şehir Hastanesi projelerinin, yıl boyunca öne çıkan projelerimizin olmasını planlıyoruz. Ayrıca çeşitli illerdeki kentsel dönüşüm projeleri ile de ilgileniyoruz.
Türkiye’de halen, kentsel dönüşüm kapsamında, sorunlu alanların sağlıklı ve yaşanabilir hale getirilmesi için ciddi çalışmalar yapılıyor. Bu alanda yatırım fırsatlarını yakından takip ediyoruz. Buna ek olarak, Sağlık Bakanlığı tarafından KÖİ modeliyle çeşitli iller için yapımını planlanan şehir hastanesi projelerine olan ilgimiz de devam ediyor.

Akfen Holding bünyesinde enerji yatırımlarınızın olduğunu biliyoruz? Bu alandaki yatırımlarınızdan kısaca bahsedebilir misiniz?
Enerji sektörü, Türkiye ekonomisinin büyümesinde ana taşıyıcı sektörlerin başında geliyor. Akfen Holding olarak, enerjide dışa bağımlı olan ülkemiz ekonomisi için arz çeşitliliğini sağlamak üzere mevcut yatırım fırsatları çerçevesinde yatırımlarımıza devam ediyoruz.

Bu doğrultuda, mevcut yenilenebilir hidroelektrik portföyümüzün yanında, doğal gaz ve ithal kömüre dayalı enerji üretim tesisleri yatırımlarımız bulunuyor. Buna ek olarak, güneş ve rüzgâr gibi yenilenebilir enerji kaynakları için yatırım çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

HES Grubumuz, hâlihazırda 11 hidroelektrik santralinde toplam 203,0 MW kurulu güç ve yıllık 847,8 GWs enerji üretim kapasitesi ile enerji üretimine devam ediyor. 24,8 MW Kurulu güce ve yıllık 73,1 GWs enerji üretim kapasitesine sahip 2 projemizin inşaatına da devam ediyoruz. Akfen Termik Enerji altında yapımını planladığı Mersin Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali (DGKÇS)  Projemiz inşaata başlama aşamasında bulunuyor. Her türlü izinleri alınan doğalgaz santrali projesi 1.148 MW Kurulu güce sahip olacak.

Bir diğer önemli projemiz, Adana Yumurtalık’da kurulacak olan 600 MW enerji üretim kapasitesine sahip ithal kömüre dayalı termik santral projesi olacak. Önlisans alma aşamasında olan bu projemiz için de ÇED Olumlu Belgesi alındı.

Yenilenebilir enerji kapsamında, rüzgâr enerjisi yatırımlarımızda ise hedeflerimiz doğrultusunda ilerliyoruz. Bu alanda 12 adet şirket kuruldu ve rüzgâr ölçüm çalışmaları halen devam ediyor. Buna ek olarak, Türkiye’deki güneş enerjisinde ilk ön lisans alan iki firmadan biriyiz ve güneş enerjisinde yeni yatırım fırsatlarını değerlendiriyoruz. Yenilenebilir enerjide 600 MW gibi bir hedefimiz var.