Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Tamamen doğal zeminler

Geleneksel bej ve gri mermer görünümlü linoleum tasarımları geçmişte kaldı. Forbo’nun yeni koleksiyonları zengin, sıcak, yenilenmiş ve çağdaş görünümlü geniş renk ve desen yelpazesi sunuyor. Forbo Flooring’de Marmoleum’u özel yapan şey, 12 aylık bir sürede yetişen ve yenilenen doğal çevreden elde edilmiş hammaddelerden oluşması.

Jüt ve keten, buğday ve mısır gibi hasat edilebilen yıllık mahsuller. Ahşap sanayisinde atık bir malzeme olan odun talaşı Avrupa üretim ormanlarından sağlanıyor. Marmoleum; basit, doğal bileşen kombinasyonundan elde ediliyor. Marmoleum daha iyi bir görünüm sağlayan katkı maddesi, yeşil profilini geliştiren ek maddeler ve dayanıklılığını veya esnekliliğini artıran yapay bileşenler içermiyor. Tamamen doğal pigmentlerden oluşan Forbo Marmoleum, plastikleştirici içermeyen doğal yapısıyla bakteriyostatik özelliğe sahip ve bu yönüyle insan sağlığına en uyumlu iç mekân zemin kaplamasıdır.

Tüm bunlar, Marmoleum’u, 30 yıldan fazla süren bir yaşam döngüsünden sonra yeniden başlayabilen doğal bir döşeme haline getiriyor. Marmoleum, biyolojik olarak ayrıştırıldığından parçalanabiliyor. Alternatif olarak, Marmoleum yanması yüksek kalorili bir değer sağlıyor ve üretim sürecinde kullanılan enerjiden daha fazla termal enerji oluşturuyor. Bu, doğadan yararlanılan tam bir yaşam döngüsü olduğunu gösteriyor.

TOPSHIELD 2
“GERÇEK DÜNYADA ZEMİN PERFORMANSI”

Bir döşeme için günlük yaşam gerçeği, onun belirlenmiş temizlik ve bakım ilkeleri ile uygulamasını dengeleyemeden hem kullanım hem de aşınma ile karşı karşıya kalmasıdır. Bu temizlik ve bakımın her zaman tam ‘zamanında’ veya imalatçı tarafından belirlenen talimatlara göre gerçekleştirilmediği anlamına geliyor.

GERÇEK DÜNYA HATASIZ ÇÖZÜMLER GEREKTİRİR
Forbo Marmoleum okullar, sağlık merkezleri, ofisler ve kamu binaları gibi trafiği yoğun olan mekânlarda kullanılıyor. Bu uygulamalarda, hijyen, aşınmaya karşı dayanıklılık ve kolay temizlenme gibi kriterlere dikkat ediliyor.

Günümüzde binaya giren toz-kir, el dezefektanları, temizlik ve bakım maliyetlerinin ekomoniye olan baskısı gibi gerçekler, artık döşemelerin eskiye göre daha dayanıklı olmasını gerektiriyor. Günlük kullanım talebini karşılayan Marmoleum’u oluşturmak için tasarlanan Topshield2 kirlenmeye karşı ve zaman içinde kullanıcıya daha uzun bir kullanım ömrü sağlayan bir zemin kaplaması olmak için çizilme ve lekelere karşı geliştirilen direnç ile aşınmaya daha dayanıklı bir ürün.
Topshield2 size aşağıdaki özelliklere sahip bir zemin sağlıyor:
•  Doğal olarak bakteriyostatik
•  El dezenfektanlarına karşı dayanıklı
•  Lekelere karşı geliştirilen bir ürün
•  Etkili, temizlemesi kolay ve kuruması hızlı
•  Toprak ve tozlanmalara karşı kir tutmayan yapıya sahip
•  Zeminde daha az çizik bırakıyor
•  Bakımı kolay

Topshield2, Forbo Marmoleum için geliştirilen güçlü ve çift katmanlı, su bazlı tabakadır. Marmoleum ile bağlanan ve ürün yüzeyini düzgünleştiren güçlü ve esnek, UV ile güçlendirilmiş etkili bir sonuçtur.
Katman, UV ışın ile güçlü ve sert bir son tabaka halini alır. İkinci tabaka, ayakkabılardan kaynaklanan çizik ve ayak sürme izinin yanı sıra lekelere karşı (özellikler kimyasallar, sağlık bakımı el jelleri ve alkol için) yenilenmiş bir direnç ile geliştirildi.

Marmoleum Marbled Koleksiyon
Mermer görünümler, 3 ila 8 farklı renkten elde edilen kombinasyonlar ile oluşuyor.Bazen gerçek mermere benzeyen koyu ve güçlü kontrast oluşturuyorlar fakat bazen de renkler tıpkı duvar resimleri gibi daha zarif oluyor.

Marmoleum SolId Koleksiyon
Bu koleksiyonun gizli ruhu renk nüanslarında ve zarifliğinde yatıyor. Klasik, orijinal linolyum referansıyla, düz renklerden bir konsept yaratıldı. Bu koleksiyonun, Marmoleum’un oluşumunun modern süreci arkasındaki sanatı açığa çıkaran izlerin yanı sıra mirastan esinlenen zengin renk paletindeki tarihi izler gibi çok farklı şekillerde geçmiş ve geleceğin izlerini yansıttığı söylenebilir. Solid koleksiyon, günümüzün modern çevrelerini tamamlamaya yönelik renk ve desenler sunuyor.

Marmoleum Patterned Koleksiyon
Bu koleksiyon siyah, gri ve beyaz grafiklerin kolay anlaşılır ifadesi ve piyanonun zarif, iki tonlu benekli deseni arasındaki bir diyalogdur.

Bu rahatlatıcı sunum eğlenceli kombinasyonlara ilişkin seçilmiş bir oluşum sağlıyor. Yenilenmiş ve memnun edici bir koleksiyon geliştirilerek anlaşılır bir palet oluşturulmuş.

Grafiğin koyuluğu mimari ifadeler ve malzemeleri birleştirmek için idealdir. Piyano aralığındaki nötr ve açık renklerin düalizmi eğlenceli kombinasyonlar için tasarlandı.

Marmoleum LInear Koleksiyon
Linoleum’un zengin mirasını kutlayarak Forbo Flooring’in arşivlerde yaptığı bir araştırma 1950’lerin lineer deseninin yeniden keşfedilmesini sağladı. 21. yüzyılın renk spektrumunu yenilediği ve geliştirdiği bu oluşumun yanı sıra 2009 yılında Striato’yu ortaya çıkardı.

Bu tasarımın başarılı bir şekilde dünya çapında yeniden canlanması, 18 renklik bir palet geliştirmek için motive etti. Yönlü lineer desen, linoleum üretiminin doğal bir sonucu.

“Forbo Flooring renklerle oynayarak ve 150 yıllık sürecin sınırlarını keşfederek, yeni tasarım ve renk kombinasyonları yarattı. Üç renkli göz alıcı ürünlerle özel bir ifade oluşturdu. Geri kalanıysa, kendi doğası, sıcak ve davet edici renklerin geniş yelpazesine ilişkin bir ilham kaynağıydı.”

Doğa dostu, çevreci ürünlerini, geniş renk ve model seçenekeklerini Yapı Fuarı’nda 12. salonda yer alan 561. standında sunuyor.