Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Uluslararası Yeşil Çatı Kongresi ilk kez İstanbul’da

“Doğayı Çatınızda Keşfedin” sloganı ile 20-21 Nisan 2015 tarihlerinde Raffles İstanbul Zorlu Center’da gerçekleşecek 4. Uluslararası Yeşil Çatı Kongresi’nin Ana Sponsorluğunu ve Türkiye organizasyonunu, ülkemizi yeşil çatılarla tanıştıran Onduline Avrasya üstleniyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yanı sıra Türkiye ve yurt dışından çok sayıda sivil toplum kuruluşu ile sektör örgütü de kongrenin destekçileri arasında yer alıyor. 

Merkezi, yeşil çatıları ilk keşfeden ve bu konuda adeta bir dünya markası haline gelen Almanya’da bulunan Uluslararası Yeşil Çatı Derneği’nin (IGRA) Direktörlüğünü yürüten Wolfgang Ansel, İstanbul ziyaretinde kongre ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.
Ansel, uluslararası alanda yeşil çatı politikaları ve kanunları konusunda uzman bir isim. Yeşil çatılar ile ilgili yayımlanmış kitapları da bulunan Wolfgang Ansel, Avrupa’dan Amerika ve Asya’ya kadar birçok farklı ülkede düzenlenen kongrelere konuşmacı olarak katılıyor.  IGRA’nın temel çalışma başlıklarından biri de yeşil çatıların ekolojik ve sürdürülebilir kent tasarımlarına olan katkısının anlatılmasını içeriyor.

Bu yıl 4’üncüsü yapılacak Uluslararası Yeşil Çatı Kongresi de bu amaca hizmet eden dünyadaki tek organizasyon. Şimdiye kadar yapılan kongrelerde, yeşil çatılar alanındaki son teknolojiler, yenilikler, uygulamalar ve dünyada öne çıkan yeşil çatı projeleri uzman isimlerin sunumları ve workshop’larla ortaya konuldu.
WOLFGANG ANSEL: “İSTANBUL, YEŞİL ÇATILARIN ŞEHİR PLANLAMA ÇÖZÜMLERİ İLE İLİŞKİSİNİ TARTIŞMAK İÇİN ÇOK UYGUN BİR LOKASYON”
IGRA olarak dünya çapında tanınan mimar, tasarımcı ve yeşil çatılar konusunda uzman isimleri ağırlayacak olan 4. Uluslararası Yeşil Çatı Kongresi’ni İstanbul’da düzenlemekten dolayı mutluluk duyduklarını belirten Wolfgang Ansel, “İstanbul tarihi ve kültürel zenginliği ile heyecan verici bir şehir. İstanbul’un hızla artan nüfusuna bağlı olarak şehirde yeşil alana duyulan ihtiyaç da artış gösteriyor. Bu açıdan İstanbul, iki kıtayı birleştiren özel konumu ve taşıdığı potansiyele bakıldığında, yeşil çatıların modern mimari konseptleri ve şehir planlama çözümleri ile ilişkisinin tartışılması bakımından çok uygun bir lokasyon oluşturuyor.
‘Doğayı Çatınızda Keşfedin’ sloganı ile düzenlediğimiz 4. Uluslararası Yeşil Çatı Kongresi’ni İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin de desteklemesi, kongrenin hedefleri ile birebir örtüşüyor” dedi.

4. Uluslararası Yeşil Çatı Kongresi’nin dünyanın dört bir yanından yeşil çatı meraklılarını ve sektörün farklı kesimlerinden temsilcileri bir araya getireceğini dile getiren Ansel, geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da sunumlar ve workshop’lar eşliğinde, güncel gelişme ve teknolojiler ile birlikte yeşil çatıların mimarlık konseptleri ve şehir planlama çözümleri içindeki yerinin tartışılacağını söyledi. Katılımcıların yüzde 50’sinin yurt dışından olmasını beklediklerini de ekledi.

AYŞE MİRAY ŞEN: “YEŞİL ÇATILARA DUYULAN İHTİYAÇ ÇOK NET GÖRÜNÜYOR”
Onduline Avrasya Sürdürülebilirlik Koordinatörü Ayşe Miray Şen, Türkiye’de son yıllarda hızla büyüyen yeşil çatı pazarının Avrupa’nın da dikkatini çektiğini ve kongrenin İstanbul’da düzenlenmesinin temel sebeplerinden birinin de pazarın potansiyeli olduğunu ifade etti.

Uluslararası Yeşil Çatı Derneği’nin üyesi olan Onduline Avrasya’nın, böylesine önemli bir kongrenin Türkiye’de düzenlenmesi için ön ayak olduğunu ve Türkiye organizasyonunu da üstlendiklerini vurgulayan Ayşe Miray Şen şunları söyledi: “Ülkemizde çok büyük çaplı yeşil çatı projeleri gerçekleştiriliyor. Bu projelerin büyüklüğü Avrupa’nın da dikkatini çekiyor. 2013 yılından bu yana yeşil çatılarda gözle görülür bir artış söz konusu.

Ayrıca kentsel dönüşümün Türkiye’nin gündeminde olması da yeşil çatılara duyulan ilginin artmasında önemli bir etken. Yeşil çatıların; yağmur suyunun kazanılması, sel baskınlarının önlenmesi, genel anlamda ısı, su ve ses yalıtımına katkısı, toz emici olması, şehirlerin havasını temizlemesi gibi pek çok katkısı var. İstanbul’da hızla artan nüfus oranı ve kişi başına düşen yeşil alanın sadece 1,5 metrekare olduğunu düşünürsek, yeşil çatılara duyulan ihtiyaç da daha net görülüyor.”

FULYA KOÇAK: “ONDULINE AVRASYA BUGÜNE KADAR 200 BİN TONLUK KARBON SALINIMINI ÖNLEDİ”
Onduline Avrasya Genel Müdür Yardımcısı Fulya Koçak ise yeşil çatıların ülkemizdeki gelişimi ve bu alandaki çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Fulya Koçak, “2005 yılında 10 bin metrekarelerde olan yeşil çatı uygulamaları, geçtiğimiz yıl 500 bin metrekareye ulaştı. Önümüzdeki yıllarda da büyüme ivmesinin artarak sürmesini bekliyoruz.  Yeşil çatıları Türkiye’ye ilk getiren ve bu alanda pazar lideri olan Onduline Avrasya olarak şimdiye kadar Türkiye ve bölge ülkelerde birçok prestijli proje gerçekleştirdik. 500 bin metrekarelik yeşil çatı uygulaması ile 200 bin tonluk karbon salınımını da önlemiş olduk. Sürdürülebilirlik şirketimizin temel politikalarından bir tanesi. Üretimimizin yüzde 50’sini geri dönüştürülmüş malzemelerle yapıyoruz. Bu sayede yaklaşık 500 bin ağaca bedel geri dönüşüm sağlıyoruz. Şehirlerde betonlaşmanın artması, yeşil alanlara duyulan ihtiyacı da artırıyor. Yeşil çatı uygulamaları başlı başına ekolojik bir sistem olma özellikleri sayesinde betonlaşmaya alternatif bir çözüm yaratıyor” diye konuştu.