Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Yenilenebilir enerji ve ürün yatırımlarıyla büyüyecek: Ertaş Grup

Firmanızın faaliyetleri hakkında bilgi verir misiniz?
[kutusol=4284]Musa ERTAŞ: Firmamız bimsten mamul bimsblok üreten Türkiye’nin en büyük firması. Kendi hammadde ocaklarımızdan çıkardığımız saf pomza ile yaptığımız bimsbloklar, mükemmel çözümler sağlamak amacıyla inşaat sektörüne hizmet veriyor. Nevşehir merkezli olan firmamıza ait üretim tesisimiz de yine Nevşehir’de, Kaymaklı yolu üzerinde, 550 bin m² alanda faaliyet gösteriyor.
Türkiye’nin 81 şehrine sevkıyat ve 47 ülkeye ihracat yapıyoruz. 5 işletmemiz günlük 250 bin adet üretim kapasitesi ve 250 personeliyle resmi tatiller dışında 7 gün, 24 saat çalışıyor.

Ürün gamınızdan bahseder misiniz?
Ürünlerimiz yapıların hem iç hem dış duvarlarında kullanılabiliyor. 55 farklı ürünü barındıran ürün yelpazemizin tamamı sertifikalı. Tüm ürünlerimiz, TSE ve CE belgeli olup ISO 9001:2008 sistemine göre üretiliyor.
Ayrıca ısı yalıtım değeri yüksek 5 ürünümüzde UTO belgesi mevcut. Bunun yanı sıra ürünlerimiz arasında yer alan 6 çeşidin patenti kendimize ait.

Hangi yapı tiplerinde yer alıyorsunuz?
Firmamızın kendine ait nakliye filosu olduğu için, Türkiye’deki çoğu projede yer alabiliyoruz. Genel olarak; toplu konut projeleri, hastane, okul, fabrika, otel, AVM, rezidans inşaatlarına odaklanıyoruz.

İnşaat firmalarına yönelik ne gibi avantajlar sunuyorsunuz?
Yeni Ulusal Teknik Onaylı Belgeli ürünlerimiz ile inşaatlarda ekstra ısı yalıtımını kaldırarak, hem ekonomik hem de sağlık açısından en büyük avantajı sunuyoruz. Ürünlerimizin testler ile belgelendirdiğimiz depreme karşı dayanıklılığı, yüzde 100 saf pomzadan olması sebebiyle çevre dostu olması binaları daha dayanıklı ve ekolojik bir yapıya çeviriyor. Bu sayede binalarda zorunlu olan EKB belgelerini almalarında yardımcı oluyoruz. Yeni ürünlerimizden biri olan Lento ile kapı ve pencere üstlerinde de ısı yalıtımını sağlamış olduk. Bu ürünümüz ile kapı ve pencere üstlerinde ekstra işçilik ve maliyeti ortadan kaldırmış bulunuyoruz.

Firmanızın pazardaki yeri hakkında bilgi verir misiniz? 
Bimsblok, ülkemizde tuğla ve gazbeton ile birlikte en yoğun şekilde kullanılan üç yapı elemanından biri konumunda. 2001 yılında yüzde 1,7 oranında tercih edilen bimsblok’un, 2014 yılında pazar payı yüzde 24-25 seviyelerine ulaşmış bulunuyor. Gün geçtikçe bimsin tanınırlığı artıyor. Briket imajından kurtulan bimsbloklar artık günümüzde en elit projelerde problem yaşamadan kullanılıyor. Pazarda büyük ve küçük ölçekli olmak üzere 130’a yakın fabrika bulunuyor. Firmamız Alman MASA teknolojisi ile ürettiği günlük 250 bin adet bimsblok ile pazarın yüzde 24’lük payının yüzde 9’una varanını tek başına karşılıyor.

Sektörünüzü kısaca değerlendirir misiniz? Şu anda sektörün ana gündem maddesi nedir?
Her geçen gün bilinirlik oranı artan bimsblokların ve büyüyen inşaat piyasası sayesinde 2015 yılında sektörün ortalama yüzde 3 ila 5 daha artacağını düşünüyoruz.

Sektörümüzün gündemindeki ana konu doğal ürünler üreterek, bütün binaları baştan sona kadar pomzadan mamul ürünler ile kaplamak. Isı yalıtım plakaları, lento bloklar, u bloklar gibi yardımcı ürünleri geliştirerek, binaların bütün ihtiyacını karşılayabiliyor.

Sektörünüzde yaşanan sorunlar ve bu sorunlara çözüm önerilerinizi açıklar mısınız?
Sektörle ilgili yeterli tanıtımın yapılamaması sorunlardan biri. Ürünlerimizin büyük şehirlerde tanınırlığı var ama yine de brikete benzerliğinden dolayı negatif olarak algılanılıyor ve tercih edilmiyor. Bu yüzden reklam çalışmaları ve tanıtım çalışmaları artırılmalı.
Kalifiye eleman eksikliği üretimi etkiliyor. Nevşehir’de yeterli maden mühendisi, muhasebe ve pazarlama elemanı olmadığı için bazı bölümlerde eksik kalınabiliniyor.  Bu konuda bir devlet teşviki geliştirilebilir.

Ürün standardizasyonu ve kalite anlayışının yerleşmemiş olması sayesinde firmaların yeterli belgelere sahip olmadan üretim yapması sektörün adını kötülüyor. Firmaların faaliyetleri denetlenebilir.

Belirli bir fiyat politikası uygulanamaması ve birim fiyatların düşmesi sonucu haksız rekabet ortaya çıkıyor. Firmalar bir araya gelerek ortak bir fiyat politikası belirlerse daha çok kazanç sağlanabilir.

Bunların yanı sıra, AR-GE çalışmalarına önem verilmemesi, pazarlama konusunda bilinçli davranılmaması, nakliye giderlerinin oldukça fazla olması, üniversite – sanayi işbirliğinin yok denilecek kadar az olması gibi etkenler de sektörün büyümesini engelliyor.

2015 yılı için hedefleriniz nelerdir?
2014 yılı firmamız adına gayet olumlu geçti. İnşaat sezonunun fazla hız kesmemesi, başarılı bir yıl geçirmemizde büyük rol oynadı.

2015 yılındaki büyümemizi ise daha çok ürün odaklı olarak belirledik. Bu yıl AR-GE çalışmalarımızın sonucunda ortaya çıkan yeni ürünlerimiz ile pazarda yer alacağız. Yılın ilk yarısında KLB kodlu patenti alınmış ürünümüzü pazara sürerek, üçüncü ve dördüncü ısı bölgelerinde ekstra ısı yalıtımı yapmadan kullanabilmeleri için, inşaat sektörüne ve müşterilerimizin hizmetine sunacağız. Yurt dışı pazarında ise 47 olan ülke ihracat sayımızı artırarak 50 ülke seviyesine çıkarmayı hedefliyoruz.

Önümüzdeki dönemlerde yeni yatırımlarınız olacak mı?
Türkiye’de inşaat sektöründe yapılanma büyüdükçe firmamızdaki gelişmeler de inşaat sektörü ve çevre birimlere göre gelişecektir. İnşaat sektörüne daha çok yardımcı olabilmek, ihtiyaçlara cevap verebilmek açısından kapasite artırımı ve çevreye saygı açısından yenilenebilir enerji sistemlerine yönelik iki farklı yatırımda bulunacağız. Yatırımlarımızın yaklaşık maliyetini 1 milyon avro olarak hesapladık. Bu yatırımlarımızla enerji giderlerimizi azaltacağız ve 30’a yakın yeni iş istihdamında bulunacağız.

Yapı Fuarına ilişkin görüşlerinizi belirtir misiniz?
Uluslararası ticaretin çok hızlı bir şekilde geliştiği günümüzde fuarların önemi vazgeçilmez bir şekilde arttı ve artmaya devam ediyor. Fuarlar, büyük bir titizlikle yürütülen çalışmaların ve büyük emeklerin sonucu elde ettiğimiz ürünlerimizi ilk sergilediğimiz yer. Yapı Fuarları bizim gibi üretici firmalar için, ürünleri tanıtmak ve pazarlamak için çok büyük önem taşıyor. Türkiye ekonomisinin odağında yer alan İstanbul’a Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından inşaat ile ilgilenen insanlar gelerek ürünlerimizi rahatça pazara sunmamıza imkân sağlıyor.

Fuarda hangi ürünlerinizi sergileyeceksiniz?
Her sene katıldığımız İstanbul Yapı Fuarı’nda bu sene yine aynı yerimizde 6. Hall 323 No’lu standımızda misafirlerimizi ağırlayacağız. Bu sene fuarda ön planda olacak ürünlerimiz, İTBAK Ulusal Teknik Onaylı KLB ve BSB serisi ekstra ısı yalıtımına gerek kalmayan ürünlerimizi, Lento ürünümüzü ve diğer Blokbims ürünlerimizi sergileyeceğiz.