Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

ACO Türkiye Genel Müdürü Kerem Altınöz

Hangi semtte oturuyorsunuz? Orayı tercih etmenizin nedeni nedir?
[kutusol=4297]▶ Erenköy’de oturuyorum. Erenköy’ü tercih etmemdeki en önemli neden, buranın İstanbul’da mahalle ortamını halen koruyan az noktadan biri olması. Bununla birlikte, herhangi bir araç kullanmadan alışveriş yapabiliyor, ailece yürüyüş yapıp zaman geçirebileceğimiz noktalara ulaşabiliyoruz.

Sizin için bir evin olmazsa olmazı nedir?
▶ Benim için oturduğum evin huzurlu ve güvenli olması yeterli. Ev seçiminde olmazsa olmazlarım yok. Birçok değişik evde oturdum ve her birinde hoşuma giden farklı parametreler vardı. Hâlihazırda oturduğum evin balkonunun olması en sevdiğim özelliği. Özellikle yaz aylarında balkonda oturmak benim halen yaşayabildiğim ama artık İstanbul’un büyük kısmında anı olmuş bir durum. Bununla beraber, küçük bir çocuğum olduğundan, onun güvenle oynayabileceği açık havada bir ortam olması da artık benim için çok önemli.

“Evde konfor”u nasıl tarif edersiniz?
▶ Evde konfor, benim için dışarıdan trafik gibi gürültüleri duymamak. Gürültüsüz bir ortamın bütün gün yoğun olarak çalışan insanların evde geçirebildikleri kısa zaman diliminin kalitesini artırdığını düşünüyorum. Tabi ki, ısınma gibi temel etkenler de konforda çok etkili; ama sanırım gürültü benim hayatta en çok kaçındığım şey. Bir de sanırım zihinsel olarak da yorucu bir tempoda çalıştığım için evde bulunabilmek artık benim için başlı başına bir konfor oluşturuyor. Genel olarak evde zaman geçirmeyi seviyorum.  

Evde olduğunuz zamanlarda vaktinizi nasıl değerlendirirsiniz?
▶ Evde olduğum zamanlarda yoğun bir şekilde müzik dinliyorum ve artık gitgide daha azalan bir sıklıkta kitap okuyorum. Evde aynı zamanda hoşuma giden bir aktivite de mutfakta zaman geçirmek. Bu sanırım rehabilitasyon anlamında, çalışan insanlara katkı yapıyor ve aklınızın işe gitmesini engelliyor. Hafta içleri sadece birkaç saatliğine evde olabildiğimden bu zaman dilimini çocuğumla geçirmeye çalışıyorum. Hafta sonları genellikle ailece yürüyüş yapmaya ve daha az evde bulunmaya çalışıyoruz.   

Başka bir ülkede yaşamınızı sürdürmeyi düşünür müsünüz? Bu hangisi olur? Neden?
▶ Başka bir ülkede yaşamımı sürdürmek isterim. Böyle bir durumda eğer seçme şansım olursa muhtemelen Kuzey Avrupa’da bir yeri tercih ederdim. Bunun en temel nedeni eğitim ve diğer sosyal olanaklarının çok gelişmiş olması. Bununla beraber farklı kültürler benim için her zaman çok çekici olmuştur. Kendi kültürümüze benzemeyen birçok ülkede sıkılmadan yaşayabileceğimi düşünüyorum.