Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Eti Bilgisayar Genel Müdürü Ahmet Yanıkoğlu

Hangi semtte oturuyorsunuz? Orayı tercih etmenizin nedeni nedir?
[kutusol=4301]▶ Depremin de etkisi ile 2000 yılında, Beşiktaş’ta bulunan ve her yere yakın olan evimizden Anadolu Hisarı’ndaki yeni semtimize taşındık. Gerek daha güvenli bir zemin ve gerekse daha yeşil bir çevrede yaşama isteğimiz sonucunda buraya yerleştik. İş yerlerimize daha uzak ama çok daha keyifli olan bir mahallede oturuyoruz. Sevdiklerimizin de bizimle aynı yere taşınması ile Beşiktaş’taki düzenimizin aynısını sağladık. Burasının en sevdiğimiz yanı, araba ile 5 dakika içinde köprüye ulaşabilmemiz. Üstelik boğaza inip deniz kenarında bir yürüyüş yapmak da mümkün.

Sizin için bir evin olmazsa olmazı nedir?
▶ Başkalarını bilmem ama bizim evin olmazsa olmazı kızlarımız. 🙂 Bahçede bizimle beraber yaşayan köpeğimiz ve kedimiz, her sabah çıkarken hatırlarını sorarak çıktığımız bitkilerimiz, kısacası hayatı ve evi paylaşacağınız birilerinin olması, bence akşam eve dönme sebebinizdir.

“Evde konfor”u nasıl tarif edersiniz?
▶ Bizim gibi hayatının çoğu şehir yaşamının verdiği sıkıntılarla geçen insanlar için sanırım en önemlisi sessiz ve sakin, olabilirse yeşile yakın bir ev. Bahçe ve balkon bizim en rahat ettiğimiz yerler. Bu sebeple balkonlarımızdan birisini kış bahçesine dönüştürdük. Orada soğuk kış günlerinde sıcak bir çay veya kahvenin tadına doyum olmuyor. Yazın da ayağımızı toprağa basabilmek herhalde en büyük konfor.

Evde olduğunuz zamanlarda vaktinizi nasıl değerlendirirsiniz?
▶ Evde olduğum zamanlar mümkün olduğunca günde 10-12 saatimi geçirdiğim bilgisayardan uzak durmaya çalışırım. Hafta içi her sabah köpeğimiz ile 45 dakikalık bir arazi yürüyüşünün ardından kızlarıma güzel kahvaltı hazırlarım. Hafta sonları ise daha çok bahçe işleri ile uğraşmak hoşuma gidiyor. Akşamları ise genellikle ailemle birlikte oturmayı, sohbet etmeyi ve TV izlemeyi seviyorum. 

Başka bir ülkede yaşamınızı sürdürmeyi düşünür müsünüz? Bu hangisi olur? Neden?
▶ İşim gereği birçok ülkeyi dolaştım. Hala da yeni ülkeler görmeye devam ediyorum. Fakiri ile zengini ile bu ülkelerdeki yaşam koşullarını, toplumsal davranış biçimlerini, hikâyeleri izlemeyi ve dinlemeyi çok seviyorum. Sanırım dünyanın her ülkesine adapte olup orada yaşamayı ve hayatın farklı yönlerinden zevk almayı başarabilirdim. Seyahati çok sevdiğim ve imkânım olduğu için memleketimde yaşamak ve fırsat buldukça dünyayı tanımak çok daha güzel.