Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Koyu renkli Corian’ını sundu; Dupont

Dupont, gücünü AR-GE’den alan bir firma olarak Türkiye’de nasıl bir yapılanma ile faaliyet gösteriyor?
[kutusol=4320]Doğan ÖZ: Dupont, 1802 yılından bu yana bilim yoluyla insanların hayatını daha iyi, daha güvenli ve daha kolay hale getirmek için mühendislik çözümleri üreten uluslararası bilim ve teknoloji firması. Tarım, beslenme, elektronik, iletişim, güvenlik ve korunma, konut ve inşaat, taşıma ve tekstil konularını kapsayan sektörlere yönelik ürün ve hizmet sunuyor. Dupont’un Türkiye’deki varlığı, İstanbul ve İzmir’de bulunan yerel temsilcileri ve teknik danışmanları aracılığıyla 1950’li yılların sonuna uzanıyor. Dupont, Türkiye’de Yapı Çözümleri birimini ise 2000 yılında kurdu ve 2009 yılında Corian® ve Montelli® ürünleri için yerel depo ve lojistik hizmetleri vermeye başladı. Bu tarihten itibaren bölgedeki tüm müşterilere doğrudan satış ile ürünler tedarik ediliyor. 2010 yılında da Adapazarı’nda Corian® plaka üretimi yapılarak müşterilere özel çözümler sunmaya başladık.

Türkiye ve dünyada Dupont rakamları nedir?
▶ Dupont dünyada, 2014 senesi içerisinde toplamda 7 segmentte 34.7 milyar dolarlık bir ciroya ulaştı. Bu segmentler içerisinde son yıllarda tarım, zirai ilaç, endüstriyel biyobilimler ve gıda enzimleri bölümleri ön plana çıkmaya başladı.
Dupont’un inşaat sektörü için sunduğu çözümlerden bahseder misiniz?
▶ Dupont’un iş kolları arasında yer alan Dupont Yapı Çözümleri (Dupont Building Innovations™), 2000 yılından bu yana Türkiye’de cephe yüzeylerinden uzun ömürlü tasarım ürünlerine, peyzaj ve bahçe düzenlemelerinden tarihi yapıların yenilenmesine, yol, köprü ve diğer alt yapıların korunmasından modern inşaat alanlarına kadar güvenli, dayanıklı, şık ve enerji tasarrufu sağlayan çözümler geliştiriyor. Dupont Yapı Çözümleri’nin ürün gamında Dupont™ Corian®, Dupont™ Tyvek®, Dupont™ Typar®, Dupont AirGuard® ve Dupont™ Plantex® yer alıyor.
Dupont™ Tyvek®, nefes alan su yalıtım örtülerinde uzun ömürlü performansı kanıtlıyor. Gerek yeni inşaatları gerekse geçmiş hazineleri korumak açısından yaygın olarak tercih edilen ve diğer membranlara oranla 5 ila 8 kat daha kalın olan Dupont™ Tyvek®, hafif yapısı ve malzeme kalitesi ile benzersizleşiyor.

2014 yılında Dupont™ ürün grubuna katılan Tyvek®Firecurb™ ise aleve maruz kaldığında alevli yanmayan, damlamayan, zehirli gaz çıkarmayan, çevre dostu teknoloji ile üretilen yenilikçi bir ürünümüz. Yapılarda güvenli dengeyi sağlayan DuPont™ Typar® ise iç ve dış etkilerden meydana gelecek zorlamaları engelliyor. Isıl bağlı kesintisiz liflerle yüzde 100 polipropilenden imal ediliyor.
Dupont™ Plantex®; yabani otların kimyasalsız koruması, kök bariyeri, bitki koruma çözümleri, zemin güçlendirmesi, yapay göl su izolasyonu gibi birçok alanda kullanılıyor. Su ve hava geçirgenliği yüksek olan ürün serisi, toprağın nefes almasına imkân tanıyarak su ve sıvı gübrelerin toprağa geçişini sağlıyor. Kaldırım ve yürüyüş yollarında, otopark alanlarında, blok kaplamasında, çakıl ve çimin altında rahatlıkla kullanılabiliyor. Gözenekli yapısı ile su ve sıvı besinlerin toprağa geçişine izin vererek köklere ulaşmasına imkân sunuyor. Malç ya da çakıllı bir tabaka ile üstü örtüldüğünde özelliklerini 20 yıldan fazla süre koruyor. Yüzde 100 polipropilen olduğu için artan malzeme tamamen geri dönüşümle tekrar kullanılıyor.
İnşaat sektörü için sunduğunuz Dupont™ Corian, bu alandaki lokomotif ürününüz sanıyorum. Dupont™ Corian’ın kullanım alanlarından bahseder misiniz?
▶ Dupont™ Corian, doğal mineraller ile akriliğin homojen bileşimiyle elde edilen ve hemen her tasarım ve ebada uygun olarak kesilip birleştirilebilen, ek yeri olmayan, üç boyutlu tasarlanabilen, ısıyla şekillendirilen, yarı ışık geçiren ve işlenebilen masif, gözeneksiz ve 100’den fazla renk seçeneği olan yüzey malzemesi. İç tasarım ve mimarlık alanlarında yoğun olarak tercih ediliyor. Mutfaklardan lambalara, banyolardan bina yüzeylerine, gıda servis hizmetlerinden deniz taşıtlarına, radyatörlerden dokunmatik kontrol yüzeylerine, masalardan mobilyalara ve moda aksesuarlarına kadar oldukça geniş obje, sistem ve ürün yelpazesinde kullanılıyor. Dupont™ Corian®’ın kullanıldığı Türkiye’deki projelere örnek olarak Zorlu AVM, Akasya AVM, Mall of İstanbul, Enpara.com binası ve Royal Adam & Eve (Belek) verilebilir.

Dupont™ Corian, mimarlar için hangi avantajları sunuyor?
▶ Dupont™ Corian®, her türlü tasarıma olanak tanıyan bir ürün ve mimarlar tarafından çok fazla tercih ediliyor. Çünkü Corian® hemen her tasarım ve ebada uygun olarak kesilip ek yeri olmadan birleştirilebiliyor. Üç boyutlu olarak tasarlanabiliyor. Isıyla kolayca şekillendirilebildiği için mimarların hayal ettikleri her türlü tasarımı gerçeğe dönüştürmelerine imkân veriyor. Yarı ışık geçiren ve işlenebilen bir ürün. 100’den fazla renk seçeneği olan bir yüzey malzemesi olması da oldukça önemli bir avantaj.

Uygulama & üretim süreçlerinden bahseder misiniz? Ürünleriniz, yeşil bina sertifikaları için avantaj sağlıyor mu?
▶ Dupont™ Corian® çevresel performansı ile GreenGuard®, NAHB North American Builders Association, U.S. Green Building Council’s LEED® Green Building Rating System, Scientific Certification Systems, Ecospecifier bağımsız sertifikalarına sahip. Hijyenik performansı, SF International, The Royal Institute of Public Health and LGA QualiTest kuruluşları tarafından sertifikalı. Dış cephe solid yüzey kaplaması olarak, İngiltere sertifikası CWCT 2012/050, Avis Technique sertifikası ATEC 2/11, CSTB tarafından verilen sismik sertifikaları ile en fazla sertifikayı almış ürün. Corian® malzemesi üreten tüm Dupont™ işletmeleri de katı atık etkisini sıfıra düşürüp geri dönüşüme kazandırdıkları için ISO 14001 sertifikasına sahip.
Bağımsız kuruluş olan LGA Qualitest GmbH tarafından hijyen performansı belgelenmiş olan Dupont™ Corian® ayrıca iç mekân havasının kalitesine katkı sağlaması bakımından The Greenguard Enviromental Institute tarafından Greenguard İç Mekân Hava Kalite Sertifikası’na uygun görüldü. Bu sertifika Dupont™ Corian®’ın uluslararası kabul görmüş emisyon kriterlerine uygunluğunu garanti ediyor. Dupont Yapı Çözümleri olarak yapılar için güvenli, dayanıklı, şık ve enerji tasarrufu sağlayan çözümler geliştiriyoruz. Dupont™’un temel değerleri olan “güvenlik, sağlık, çevresel yönetim, yüksek etik ve insana saygı” çerçevesinde dünyanın güvendiği ürünleri sunuyoruz.

DeepColour teknolojisi neden önemli bir buluş? Açık renk ve koyu renk üretim aşamalarını kıyaslar mısınız?
▶ Dupont™, yıllara dayanan gelişim projesi “Endless Evolution” (Sınırsız Evrim) kapsamında koyu renkli yüzey çözümleri arayan mimar, tasarımcı ve tüketicilerin endüstri ürünleri, projeleri, tasarımları ve evleri için Dupont™ Corian® DeepColour™ teknolojisini geliştirdi. Yapı Fuarı’ndaki ilk kez sergilenen Corian® kahverengi serisi, Dupont™’un yeni buluşu DeepColour™ teknolojisinin inovatif üretim çözümü olarak tasarlandı. Bu çerçevede geçtiğimiz yıl DeepColour™ teknolojisiyle siyahın dört farklı tonunun üretimi gerçekleştirilirken, bu yıl kahverenginin doğallığa ışıltı katan ve derinlik duygusunu artıran altı tonu kullanıcılara sunuluyor. Mimarlar ve imalatçıların daha derin ve daha koyu renk tonları elde etmelerine olanak sağlıyor.

Leke tutmayan, temizlenmesi kolay, dayanıklı, yenilenebilir, onarılabilir ve hatta geri dönüştürülebilir Dupont™ Corian®’ın yeni kahverengi serisi Deep Bedrock, Deep Caviar, Deep Espresso, Deep Mink, Deep Sable ve Deep Storm’dan oluşuyor. 

DeepColour™ ile Corian® kullanım alanında bir genişleme olacak mı?
▶ DeepColour™ teknolojisi geçtiğimiz yıl içerisinde Dupont tarafından patenti alınarak pazara sunulan özel bir renk geliştirme teknolojisi. Bu teknoloji ile beraber üretilen, daha fazla derinliğe sahip, çizilmeye karşı direnci arttırılmış koyu renkler, özellikle yatay ve trafiği yoğun olan mekânlarda Corian® kullanımı konusunda bir genişleme yaratacak.

Türkiye’de ve dünyada yeni yatırımlar planlıyor musunuz?
▶ 2014 yılında yüzey malzemelerimizin özelliklerini geliştirmeye yönelik yatırımlarımız oldu. Özellikle konut projelerindeki mutfak uygulamalarına ve ekonomik ürün ihtiyacını karşılamaya yönelik sadece Türkiye’de üretilen Dupont™ Solid Surface isimli akrilik yüzey malzemesi ürünümüzü geliştirerek piyasaya sunduk. Bunun yanı sıra Corian® ürün portföyümüzde yeniliklere imza attık, Corian® DeepColour™ serisindeki kahverengi tonlarını geliştirdik. Dokunmamış nefes alan su yalıtım örtüleri alanında da yeni ürünler geliştiriyor ve pazara sunuyoruz. Yangın dayanımı geliştirilmiş Dupont™ Tyvek® FireCurb™ isimli yeni nefes alan su yalıtım örtüsünü piyasaya sürdük. Tyvek® FireCurb™ Euroclass B yangın sınıfında, aleve maruz kaldığında alevli yanmayan, damlamayan, toksik duman çıkarmayan, patentli, çevre dostu teknoloji ile üretilen yenilikçi bir ürün. Bu bağlamda sektöre bugüne kadar sunulmamış olan yepyeni bir çözüm sunmuş olduk.

Dupont Yapı Çözümleri olarak 2014 yılında hem iç pazarda hem de bölgemizdeki ülkelerde su yalıtımı ve solid malzeme sektöründeki öncü konumumuzu daha ileriye taşıdık, 2015 yılında çıtamızı yükselterek ilerlemeyi hedefliyoruz. Yine bu yıl, ürünlerimizi geliştirmek için yaptığımız yatırımlar devam edecek. Yüzey malzemelerimizin özelliklerini geliştirmeye devam ediyoruz, pazarın ihtiyaçları doğrultusunda renk çeşitlerimizi arttırıyor ve teknolojimizi yeniliyoruz. 2014 yılında hem ciro hem performans bakımından büyüme gösterdik, 2015 yılında da bu büyümeyi devam ettirmek en önemli hedefimiz.