Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Rotterdam Merkez İstasyonu

ROTTERDAM MERKEZ İSTASYONU OLDUKÇA YOĞUN BİR KESİŞİM NOKTASI

Hem Avrupa’nın hem de şehrin çok önemli duraklarından biri konumundaki, bölgesel ve yerel anlamda bir köprü vazifesi gören Rotterdam Merkez İstasyonu’nun eski hali bu iki bağlantının getirdiği yoğun trafikle baş edemeyecek haldeydi. Yeni istasyon için düzenlenen tasarım yarışmasını 2005 yılında Team CS ismi altında bir araya gelen Benthem Crouwel Architekten, MVSA Meyer en Van Schooten Architecten ve West 8 mimari ofisleri kazandı. Yarışmayı kazanan ekip oluşturdukları tasarım ile binaya, şehrin kuzey ve güney bölümüne bakan bölümleri arasında bir geçiş rolü kazandırdılar. İstasyonun kuzey tarafında küçük ölçekli konut binaları bulunurken güney tarafında daha yüksek yapılar ve şehrin işlek caddeleri bulunuyor.

İstasyonun dizaynı iki cephe arasındaki bu değişken atmosferi yansıtıyor. Bu nedenle istasyonun kuzey girişi küçük bir yerleşim yeri olan “Provenierswijk” mahallesinin kimliğine bürünmüşken, güney girişi yüksek kule mimarisine geçiş özelliklerini taşıyor.

Büyük giriş holü, paslanmaz çelik çatısıyla en yüksek noktasına ulaşırken iç ortamdaki ahşap tavan kaplaması binaya metropolitan karakteristiğini kazandırıyor. Binanın bu bölümünün alt katı, farklı metro hatlarına ulaşmak için kullanılırken üstte kalan, avlu işlevindeki alan istasyondan şehrin merkezine kadar boylu boyunca uzanıyor. Bu bölümün kesintisiz olması alt tarafta konumlanmış araç ve bisiklet park alanlarına bağlantı yapılmasına olanak sağlıyor. Rotterdam Merkez İstasyonu oldukça basit ve anlaşılır dizayn edilmiş planıyla kullanıcı dostu bir fonksiyonellik sağlıyor. İstasyonun şehre bakan cephesi 20.50 metrede en yüksek noktasına ulaşıyor. Toplamda 3000 metrekarelik cephe yüzeyi, muazzam bir rüzgâr yüküne karşı koyuyor.

CEPHE JANSEN ÇELİK PROFİLLER İLE OLUŞTURULDU

Cephede kullanılan modüllerin üretilmesi ve montajı kesinlikle bahsetmeye değer nitelikte. Cephe işlerinde takip edilen alışılmış akışın aksine, bu projede cephenin dizayn ve inşa sorumluluğu cam üniteleri tedarikçisi olan firmaya verildi. Scheuten Absoluut şirketi büyük ölçekte üretebildiği cam ünitelerini kullanarak spesifik tasarım, üretim ve montaj yaparak bu projede yer aldı. 270 cm genişliğinde ve 174 cm yüksekliğinde toplamda 700 kg’a ulaşan cam ünitelerini destekleyebilmesi için mimarların ilk etaptaki tercihi olan aluminyum yerine çelik profil sistemi tercih etti. Çelik profillerde Jansen VISS Basic adlı üründe karar kılındı. Ekstra destek gerektirmeyen bu sistem her türden çelik yapıda kullanılabilir nitelikte.