Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Dünyanın en kısa sürede yapılan binası

Dünyanın en kısa sürede yapılan binası Çin’de bulunan 5 yıldızlı ve 15 katlı oteldir. Yalnızca 6 gün içerisinde inşası tamamlanan bina, yapıldığı 2010 yılında tüm dünyada ses getirdi. Bunun sebebi inşa süresinin akıllara sığmayacak şekilde olmasıydı.
Normal şartlar altında 15 katlı bir binanın yapımı 15 ile 18 ay sürerken Çinli mühendisler bunu inanılmayacak bir süre içerisinde tamamladı. Sadece 6 günde, binanın tüm elektrik aksamı, pencere – kapı, aydınlatma, ses yalıtımı tamamlandı.
Daha sonra Çin, kendi rekorunu kıran işlere de imza attı. Çin firmaları 30 katlı binayı 15 günde, 57 kat yüksekliğinde bir gökdeleni ise 19 günde yaptı.
Gökdelenlerin bu kısa sürede inşa edilmesi şaşkınlığa neden olurken aynı zamanda binanın güvenliği konusunda tartışmaları da beraberinde getirdi. Ancak şüpheler çok sürmemiş olmalı ki dünyanın en büyük gökdelenlerinden biri olan Sky City, yalnızca 90 gün içerisinde tamamlandı.