Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Teoman Küpeli, Fibaro Akıllı Ev Sistemleri A.Ş. Genel Müdürü

Hangi semtte oturuyorsunuz? Orayı tercih etmenizin nedeni nedir?
[kutusol=4327]▶ Göktürk’te (Kemer Country’de) oturuyoruz. Burayı birkaç nedenden dolayı tercih ettik. Öncelikle semtin doğasının güzelliği ve oturduğumuz evin doğayla uyum içinde tasarlanmış olması etkili oldu. Ayrıca hem sosyal anlamda kendine yeten küçük bir kasaba gibi olmasını hem de İstanbul’un merkezine kısa bir araba sürüşü mesafesinde yer almasını büyük bir avantaj olarak görüyorum.

Sizin için bir evin olmazsa olmazı nedir?
▶ Hepimiz çok yoğun çalışıyoruz. Evim benim için bir yük değil, günün yorgunluğunu üzerimden atıp kendimi ertesi güne hazırlayabileceğim bir vaha olmalı. Evimin detayları ile ilgilenmek vaktimi almamalı. Evimde felsefem. Ben evimi yaşatmak için değil, evim beni yaşatmak için var olmalı. Dolayısıyla “konfor”, listemin başında geliyor.

“Evde konfor”u nasıl tarif edersiniz?
▶ Ben konforu fonksiyonellik olarak yorumluyorum. Fonksiyonellik olarak baktığınızda bir evin size sunabileceklerinin sınırı yok. Sabah kalktığım saatte açılmaya programlı perdelerim, kahvemi hazır etmeye programlanmış bir kahve makinem, yağmur yağdığında kendiliğinden duracak sulama sistemim, rüzgâr çıktığında kendiliğinden kapanacak tentem, sıcak günlerde evime yaklaştığımı farkedip otomatik olarak çalışacak klimam bana konfor sağlıyor. Estetik kaygıların ötesinde evimin beni rahat ettirmesini bekliyorum.

Evde olduğunuz zamanlarda vaktinizi nasıl değerlendirirsiniz?
▶ İşim gereği çok yoğun bir seyahat programım var. Dolayısıyla Türkiye’de olduğum sürece, boş vakitlerimi evde geçirmeyi seviyorum. Çam ağacının altında, kahve eşliğinde okunan güzel bir kitap, yoğun iş haftası öncesi enerji depolamamı sağlıyor.

Başka bir ülkede yaşamınızı sürdürmeyi düşünür müsünüz? Bu hangisi olur? Neden?
▶ Yüksek lisansı bitirip iş hayatına atıldığım ilk yıllarda yabancı bir firma ile iş gereği dünyanın çeşitli ülkelerinde çalıştım ve yaşadım. Ama deneyim kazanma haricinde, yurt dışında yaşama fikri o zaman da cazip gelmemişti, şimdi de gelmiyor. Tatil amacıyla zaman zaman başka ülkelere kısa süreliğine gitmek ilginç olsa da evim her zaman Türkiye oldu.