Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Asansörün gelecek kuşağı: ultra hızlı – HMF Hyundai Asansör

[kutusag=4364]HELIAS olarak adlandırılan özel bir sistem kullanan HMF Hyundai Asansör, kullanıcının gitmek istediği katı asansöre binmeden seçmesini sağlıyor. iF Design ödüllü bu sistem;  yolcuları en uygun asansör kabinine yönlendirerek bekleme süresini en aza indiriyor ve enerji verimliliğini maksimuma çıkarıyor. 

Bir diğer teknoloji harikası olan Double Deck (çift katlı kabin) asansörler ise asansör kuyusu içerisinde üst üste yerleştirilmiş iki kabinin birlikte hareket etmesi prensibiyle çalışıyor. İki ayrı kata aynı anda hizmet vererek hem binanın taşıma kapasitesi artırılıyor hem de bekleme ve yolculuk süreleri minimum düzeye indirilmiş oluyor.
Böylece hem zamandan hem de enerjiden tasarruf sağlayarak bina taşıma kapasiteleri 1.8 kata kadar artırılıyor. Farklı katlarda durulması sonucu iki kabin arasında oluşacak mesafe farklılıklarını da otomatik olarak ayarlayan Double Deck asansörler aynı zamanda hava basıncı, titreşim ve gürültüyü minimize edecek şekilde tasarlanmış.
 
KULLANICININ YERİNE ÇALIŞAN TEKNOLOJİ
Hyundai tarafından geliştirilen HELIAS akıllı erişim sistemi ile entegre çalışan Turnike Kartlı Geçiş Sistemi, kullanıcı kimlik kartının kart okuyuculara okutulması sonrasında gidilecek katı asansöre otomatik olarak iletiyor.
Böylece kullanıcı asansöre doğru ilerlerken asansör çağrılmış oluyor.

İzmir Folkart Towers projesinde de uygulanan bu sistem ile yolcuların gitmek istedikleri kata en hızlı ve verimli bir şekilde ulaşması sağlanıyor.

SIRA DIŞI TASARIMLAR İLE TEKNOLOJİNİN MÜKEMMEL UYUMU
Asansörde bulunan hareket sensörü ile kullanıcı hareketlerini algılayarak kabin zeminine ışık veren Gölge Algılayıcı Sistem ile sıra dışı bir kabin dizaynı sunan Hyundai Asansör, El Yazısı Tanıyan Tuşlama Paneli ile de teknolojinin her yapıya uygulanabilirliğini kanıtlıyor.
NEDEN AKILLI TEKNOLOJİ?
HMF Hyundai Asansör Genel Müdürü Hakan Ek, neden son teknoloji asansörlerin tercih edilmesi gerektiğini şöyle anlatıyor: “Yüksek teknoloji ile donatılmış asansörler, yüksek standartlarda mühendislik çalışmasından geçerek üretiliyor.

En az enerji tüketimi ile en yüksek performans sağlayacak şekilde tasarlanıyor. Kullanılan sistemler sayesinde mekanik aksam hataları en aza indirildiğinden bakım maliyetleri de minimum seviyede oluyor. Binada akıllı teknolojiye sahip asansörler kullanarak, yüzde 30’a varan enerji tasarrufu sağlanabilir, asansör bekleme süresi kısaltılabilir.”