Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Can Elmas, Akyürek Elmas Mimarlık Kurucu Ortağı

Hangi semtte oturuyorsunuz? Orayı tercih etmenizin nedeni nedir?
[kutusol=4345]▶ Ortaköy ve Ulus arasında oturuyorum. Ulus vadisi çevresindeki bu mahalle düşük katlı konut bloklarından oluşuyor. Bina aralarında kalmış ufak da olsa yeşil ve açık alanları ile İstanbul merkezine nispeten yaşanabilir bir çevre sunuyor. Hem tarihi dokusu ve yaya yollarının fazlalığıyla dikkat çeken Ortaköy mahallesine, hem iş yerimin olduğu Levent bölgesine yakın olması en büyük tercih nedenim. Bisiklet ile boğaz turu için ideal nokta olması da üstünün kaymağı.

Sizin için bir evin olmazsa olmazı nedir?
▶ Öncelikle şu an ikinci katta yaşamama rağmen bence bir evde insan kapıdan çıkıp toprağa ayak basabilmeli. Bu olanak yoksa geniş bir balkon da olabilir. Yeter ki rüzgârı hissetsin, havayı koklasın. Evin güneş alması, yine olmazsa olmazı, tercihen güneyden… Doğal havalandırma da çok önemli, evde karşılıklı veya çapraz açılabilen pencereler olmalı. Pencereden bakınca bir ağaç, meydan, kuş… Kısaca binadan başka bir şeyler görülmeli.

“Evde konfor”u nasıl tarif edersiniz?
▶ Uygun mekân boyutları, hem bir araya gelme hem özel mekânlar,  sıcak renkler, rahat mobilyalar, güzel bir aydınlatma, sakin bir çalışma köşesi, büyük hamam tarzı banyolar, muhabbete uygun mutfak…

Evde olduğunuz zamanlarda vaktinizi nasıl değerlendirirsiniz?
▶ Oğlum veya kızımla oynarız, onları uyutunca eşimle koltuğa seriliriz 🙂 Nadiren de olsa yemek yaparım. Geç saatlerde ya kitap okurum ya da TV seyrederken bir sonraki günün işlerini hazırlarım.

Başka bir ülkede yaşamınızı sürdürmeyi düşünür müsünüz? Bu hangisi olur? Neden?
▶ Bir süre yaşadığım ABD’de yaşamayı çok isterdim. Kent ölçeği, doğal hayat, okyanus, dağlar ve çölün muhteşem birlikteliği, en önemlisi de özgürlüğü için. Yine İtalya’da, güney Fransa’da, İspanya’da veya bir Yunan adasında da yaşayabilirim. Akdeniz in kuzeyi demek lazım belki. Kültür, yemek, doğa, tarih, coğrafya ve bisiklete binecek güzel yerler.