Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Çevreci üretimi ile her gün 5 ağaç kurtarıyor: AKG Gazbeton

[kutusag=4358]İzmir, Çorlu ve Kırıkkale’deki tesisleriyle sektörünün lider üreticisi konumundaki AKG Gazbeton, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde de farkındalık yaratmaya devam ediyor.
 2014 yılında tüm üretim süreçlerinde doğalgaz kullanımında toplamda yüzde 10 tasarruf eden AKG Gazbeton, engellediği 1.800 ton karbon salımı ile 1.800 ağacı kurtardı.
Su kullanımında 92 bin tonu aşan tasarruf ile 600 binden fazla insanın bir günde kullandığı suyun israf olmasını engelleyen AKG Gazbeton, elektrik enerjisi kullanımında da yine yüzde 4 tasarruf sağladı. Bu tasarruf ile elektrik tüketiminden açığa çıkan karbon salımı oranı yüzde 9 azaldı.
 
AKG Gazbeton’un 2014 yılında üretim süreçlerinde sağladığı tasarrufları sürdüreceğini belirten AKG Gazbeton Pazarlama ve Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sırrı Güvenç, “Hedefimiz 2015 yılı sonuna gelindiğinde üretim süreçlerindeki mevcut tasarruf oranlarımızı her kalemde yüzde 5 arttırmak. Karbon salımını azaltma ve kaynaklarımızı korumak için sürdürülebilir bir yol izlemeye devam edeceğiz” dedi. AKG Gazbeton’un üretim süreçlerindeki diğer tasarruflar ve kazandığı ödüller aşağıdaki gibi:
•  Ürünlerinin dış ambalajı olan polietilen kalınlığını incelten AKG Gazbeton, bu sayede ambalaj atıklarını yüzde 20 düşürürken ahşap ambalajların yeniden kullanımı ile yüzde 44’lük bir geri dönüşüm sağladı.

•  Ürün hurdalarının geri kazanımı projesi sayesinde yaklaşık 6.600 m³/yıl atık azaltımı sağlayan AKG Gazbeton, ürün atıklarının bir kısmının geri kazanımı sayesinde bin m³/yıl atık, hammadde olarak sisteme alınıp yeniden değerlendirildi.

•  Ege Bölgesi Sanayi Odası Çevre Ödülleri’nde “Kaynak Kullanımında Tasarruf ve Enerji Verimliliği” projesi ile “Çevre Dostu Proje” ödülü kazanıldı.

•  Üretim süreçlerindeki çevreci teknolojisi ile 2014 yılında her gün 5 ağacı kurtardı.

•  Çevre Ürün Beyanları (EPD) Belgesi alındı.