Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Dünyanın en yüksek ve en uzun cam köprüsü

Dünyanın en yüksek ve en uzun cam köprüsü, Çin’in Hunan eyaletinde, Zhangjiajie Ulusal Parkı’nda inşa edildi. 2015 yılının Ekim ayında kullanıma açılacak olan köprü, dünyanın en yüksek ve en uzun köprüsü olma unvanını taşıyor. Köprü, yüksekliği ve uzunluğunun yanı sıra yapım malzemesinde camın tercih edilmesiyle de dikkat çekiyor.
Zhangjiajie’deki kanyonda yer alan köprü, yerden 300 metre yüksekte, 380 metre uzunlukta ve 6 metre genişlikte. Köprünün mimarı İsrailli bir mimar olan Haim Dotan.
Köprüyü mümkün oldukça görünmez tasarlayan Dotan, çünkü kanyonun doğal görüntüsünü bozmak istememiş ve bulutların arasında kaybolan beyaz bir köprünün güzel olacağını düşünmüş.
Bu görünmez cam köprü, aynı anda 800 kişiyi taşıyacak kapasiteye sahip. İki yanda bulunan çelik kirişler, yapısal cam güverte, korkuluk ve yan süspansiyon kabloları ile inşa edilen yapıda bir bungee jumping noktası da bulunacak.