Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Durmuş Dilekci, Dilekci Architects Kurucu Mimarı

Hangi semtte oturuyorsunuz? Orayı tercih etmenizin nedeni nedir?
[kutusol=4348]▶ Tarabya’da oturuyorum. Hayatım boyunca İstanbul’u değerli kılan “boğaz” üzerinde bulundum. Su, benim için hep belirleyici oldu. Boğaz ve deniz ise hayat ritmimi ve bakışımı her zaman farklılaştırdı. Bunun yanı sıra yaşadığım ve çalıştığım yerler mutlaka birbirine yakın ve kenti kent yapan kimlikle ilişkili olmalı diye düşünürüm.

Sizin için bir evin olmazsa olmazı nedir?
▶ Ev kişiye özeldir ve yıllar geçtikçe yaşanmışlık barındırır. Sizin ayrılmaz parçanız olur. Elbise gibi, üstünüze tam uymalıdır.

“Evde konfor”u nasıl tarif edersiniz?
▶ Bana göre evde konfor, ailenizle koşulsuz rahat ve keyifle vakit geçirebilmek, gerektiğinde de kendinize ait alanlar yaratabilmek demek.

Evde olduğunuz zamanlarda vaktinizi nasıl değerlendirirsiniz?
▶ Evde bulunduğum az ve değerli zamanlarda çocuklarımla vakit geçirmeyi tercih ediyorum. 

Başka bir ülkede yaşamınızı sürdürmeyi düşünür müsünüz? Bu hangisi olur? Neden?
▶ Tokyo’yu tercih ederim. Kendimize, karşımızdakine, yaptığımız işe ve yaşadığımız yere duyulan saygı, hayatın her kesitine nüfuz ediyor, işliyor. Ülkemizde hem insani olarak hem de çevremizle kurduğumuz ilişkide nezaket ve samimiyeti kaybettiğimize inanıyorum. Beni çeken şey saygı, samimiyet ve şehrin ruhunu, enerjisini hissetmek. İstanbul’da sadece şehrin ruhu ve enerjisi beni çekerken, insan-şehir ilişkisinin kopukluğu, şehrimize duyduğumuz saygısızlık, sevgisizlik, kenti bir paylaşım alanı göremeyip sadece yüzeysel tecrübe etmek hayatımızı zorlaştırıyor ve zaman zaman anlamsızlaştırıyor.