Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Hazır betonun geleceği İstanbul’da tartışıldı

Avrupa Hazır Beton Birliği’nin 2015 Kongresi, geçtiğimiz ay gerçekleştirildi. Türkiye Hazır Beton Birliği’nin ev sahipliğinde düzenlenen kongreye Avrupa başta olmak üzere birçok ülkeden 400’ü aşkın hazır beton sektörü temsilcisi katıldı.  Türkiye Hazır Beton Birliği Başkanı Yavuz Işık, Kongre ile ilgili olarak şunları söyledi: “Bu Kongre’ye Türkiye Hazır Beton Birliği olarak ikinci kere ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. İlkini 1995 yılında büyük bir başarı ile gerçekleştirdiğimiz kongrenin 17.’sinde ise hazır beton sektörü ve hazır betonun sürdürülebilirliği üzerine yapıcı tartışmalar yürütme olanağı yakaladık.” Türkiye Hazır Beton Birliği Başkanı Yavuz Işık konuşmasına şöyle devam etti: “Hazır beton sektörü Türkiye’de her gün gelişme gösteriyor.
Avrasya Tüneli, İzmit Tüneli, 3. Köprü gibi büyük çaplı projeler sektörümüz adına çok önemli fırsatlar sunuyor. Diğer taraftan Birlik olarak önceliğimize taşıdığımız “kaliteli beton kullanımı” ile insanlarımız için çok daha güvenli yaşam alanları yaratmaya çalışıyoruz.

Türkiye olarak sahip olduğumuz bu bilgi birikimi ve tecrübe ile kongrenin parlayan yıldızı olacağımızdan şüphem yok.” 60 bilimsel bildirinin sunulduğu Kongre’de, beton çözümlerinin sürdürülebilirliği, betonun topluma katkısı, beton konusundaki gelişmeler, betonun pazarlanması ve yönetimini ele alan dört farklı oturum düzenlendi. Kongrenin en önemli konuğu ve sektör için çok değerli bir akademisyen olan Surendra P. Shah ise, kongrede “Son 50 Yılda Beton Bilimindeki Gelişmeler” başlıklı bir konuşma yaptı.

Ayrıca kongrede eş zamanlı olarak betonun üretimine ve test edilmesine yönelik malzemelerin, ürünlerin ve ekipmanların sunulduğu bir sergi de yer aldı. National Geographic’in dünyanın en iyi 25 harikası arasında gösterdiği Jason De Caires Taylor’ın su altı beton heykellerinin fotoğrafları da ERMCO 2015 Kongresi kapsamında sergilendi.

Taylor, beton, çimento ve kum karışımı ile ürettiği heykellerinde günümüz insan yaşamından kesitleri modelliyor. Kongre’de Taylor’ın 18 şaheserinin fotoğrafları yer alıyor.