Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

İş GYO, finansın kalbine ruhsat aldı: İFM

İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı İstanbul, Ümraniye ilçesinde satın aldığı yaklaşık 5 bin metrekare arsa üzerinde geliştireceği 18 katlı, ofis ile ticari alanlardan oluşan karma proje için ruhsatını aldı. 71.155 m2 inşaat alanına sahip karma projenin tamamlanmasıyla birlikte yaklaşık 200 milyon dolar tutarında değer yaratılması bekleniyor. İstanbul Finans Merkezi projesi bölgesel ve küresel sermayenin çekim merkezi olacak alanın tam merkezinde yer alıyor. 690 bin m2 lik alana kurulacak ve dünyadaki örnekleriyle karşılaştırıldığında Londra, New York ve Hong Kong Finans Merkezlerinden daha büyük olacak İstanbul Uluslararası Finans Merkezi, Dubai Finans Merkezi ile eşdeğer bir alanı kapsayacak.
Tem otoyoluna 400 metre, D100 karayoluna 2,50 km, Boğaziçi Köprüsü’ne 7,5 km, FSM Köprüsü’ne 10,5 km, Atatürk Havalimanına 25 km, Sabiha Gökçen Havalimanına ise 20 km mesafede konumlanacak İFM’nin ülkemizin uluslararası piyasada konumu değişmekle kalmayıp, bölgedeki yaşam standartlarını da değiştirmesi bekleniyor.  Finansın kalbinin atacağı İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’nde finansal kuruluşların kümeleneceği alan dışında, istihdam sağlanan kişilerin ikamet ihtiyacını karşılayacak konut alanları, ulaşım, teknoloji, alt yapı, sosyal ve kültürel alanlar da bölgede gelişiyor.

İş GYO Genel Müdürü Turgay Tanes, İFM projesinin ülkemiz ve İstanbul adına pek çok yenilik ve gelişmeye fırsat tanıyacağının altını çizerek şu ifadelerde bulunuyor. “İstanbul’un bölgesel ve küresel finans merkezi olması ülkemizde istihdamın ve uluslararası fon girişinin artmasına yardımcı olacak ve ekonomik büyümeye kayda değer bir katkı sağlayacaktır. Güney Marmara’yı ve Kuzey Ege’yi içine alan ulaşım altyapısı yatırımları kapsamındaki Kuzey Marmara Otoyolu, 3. Havalimanı, 3. Köprü,  Çanakkale ile İzmit Körfez Geçiş Köprüsü projelerinin oluşturduğu altın çember alanının merkezinde yer alacak İstanbul Uluslararası Finans Merkezi erişim yönünden de zenginleştirilmiş bir merkez olacaktır. Geliştireceğimiz projenin kentin ana arterlerine yakın ve erişilebilirliğinin yüksek olmasının yanı sıra Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilecek uluslararası nitelikteki Finans Merkezi içerisinde yer alması ve yakın çevresinde düzenli yaşam alanlarının bulunması, projeyi son derece değerli kılıyor. İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’nde satın alınan arsa üzerinde geliştirilen bu projenin tamamlanmasıyla birlikte yaklaşık 200 milyon dolar civarında bir değer yaratılmasını bekleniyoruz.”

Tasarım ve mimarlık çalışmalarının HOK&DOME tarafından yürütüldüğü proje, ofis ve ticari alan ihtiyaçlarının optimum düzeyde karşılanabileceği akılcı çözümlerle tasarlandı.

ULUSLARARASI FİNANSAL İŞLEMLER TÜRKİYE’DE YAPILACAK
Bugüne dek geliştirdiği İş Kuleleri Kompleksi, Kanyon AVM, Taksim Ofis Lamartine, Çınarlı Bahçe Tuzla gibi projelerin yanı sıra devam eden ticari, karma ve konut nitelikli büyük projelerin geliştiricisi İş GYO’nun, İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’nde gerçekleştireceği projesiyle yerel olduğu kadar uluslararası kimliğinin de altını çizmesi ve yeni finans merkezine büyük bir değer katması bekleniyor.
2007-2013 yıllarını kapsayan Dokuzuncu Kalkınma Planında yer alan İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Projesi bölgesel ve küresel finans odağı olma yönünde hızla mesafe kat ediyor. Projenin öncelikleri arasında nitelikli işgücünün İstanbul’a çekilmesi, vergilendirme alanında yapılacak düzenlemelerle, ülkemizin rekabet gücünün artırılarak finansal işlemlerin Türkiye’de yapılmasının sağlanması yer alıyor. İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’nde 2018 yılı içerisinde inşaatların tamamlanması ve projenin dünyanın en iyi finans merkezlerinden biri olarak hayata geçmesi bekleniyor.