Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

“Katı olan her şey” İstanbul Modern’in bahçesine geldi

İstanbul Modern’in The Museum of Modern Art (MoMA) ve MoMA PS1 işbirliğiyle yürüttüğü ve 2013’de ilki gerçekleştirilen “YAP İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programı”nın ikinci geçici yapısı belirlendi. PATTU (Cem Kozar, Işıl Ünal) tarafından tasarlanan “KATI OLAN HER ŞEY” başlıklı proje 2015 yazı boyunca her yaştan müze ziyaretçisi tarafından, müzenin özellikle gençlere yönelik düzenleyeceği etkinlikler için kullanılacak.

Polimeks Holding’in eş sponsorluğunu ikinci kez üstlendiği YAP İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programı’nın açılışı ve basın toplantısı geçtiğimiz ay gerçekleştirildi. 2 yıl önce; 2013 yazında YAP İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programı’nın ilk geçici yapısı SO? Mimarlık ve Fikriyat tarafından tasarlanan “Göğe Bakma Durağı” başlıklı proje, İstanbul Modern’in bahçesinde sergilenmiş ve büyük bir beğeni kazanmıştı.
Bu yaz ise Cem Kozar, Işıl Ünal tarafından tasarlanan “KATI OLAN HER ŞEY” isimli proje, ziyaretçilere ev sahipliği yapıyor. İstanbul Modern’in içinde bulunduğu bölgedeki binaların ana hatları ve karakteristik unsurlarından esinlenerek oluşturulan “KATI OLAN HER ŞEY” adlı proje hem geçmişe dair bir hatırlatma hem de yakında yeniden değişecek olan bölgenin geleceğine dair bir bildiri olarak değerlendiriliyor. Basın toplantısında teşekkür plaketini Polimeks Holding adına Yönetim Kurulu Üyesi Birol Öngör teslim alırken, Polimeks Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erol Tabanca, YAP İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programı’nı, “Toplumsal sorunlara duyarlı, iletişime açık ve hayal etmeye teşvik ediyor. Özellikle gençlerin ve yetişen nesillerin çağdaş sanata, tasarıma ve mimariye olan ilgisini önemsiyoruz. Polimeks olarak felsefemiz, dünyanın neresinde olursa olsun sadece anahtar teslim projeler üretmek değil.
Bulunduğu şehirle ve yerel kültürle bütünleşen, ona katkıda bulunacak, sürdürülebilir ve bizden sonraki jenerasyonlara ilham kaynağı olacak izler bırakmak isteğindeyiz” cümleleriyle değerlendiriyor.

Mimar Prof. Dr. Suha Özkan’ın başkanlığını yaptığı seçici kurulda, mimar Emre Arolat; İstanbul Modern Küratörü Çelenk Bafra; MoMA Küratörü Barry Bergdoll; XXI. Yüzyıl Sanatları Ulusal Müzesi, MAXXI Mimarlık Kıdemli Küratörü Pippo Ciorra; İstanbul Modern Direktörü Levent Çalıkoğlu; YAP İstanbul Modern Koordinatörü Pelin Derviş; İstanbul Modern Yönetim Kurulu Başkanı Oya Eczacıbaşı; MoMA Küratörü Pedro Gadanho; MMCA Küratörü Geuntae Park; CONSTRUCTO Direktörleri Jeannette Plaut ve Marcelo Sarovic; mimar Melkan Tabanlıoğlu ve mimar Han Tümertekin yer alıyor.