Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Aynalar: Bütün zamanların ışıltısı

Avrupa’da Venedik Cumhuriyeti’nin Murano adasında sakladığı ayna ustalarını kaçıran Fransızlar sayesinde sadece üç yüzyıl öncesinde ortaya çıkan aynalar, günümüzde etkili dekorasyonun anahtarı gibi.

Camdaki yansımayı fark ettiğimiz günden beri hayatımızın bir parçası olan aynalar, kayıp alanları hayatımıza kazandırarak bizi boşluk hissinden kurtarıyor. Enerjiyi kat kat artırabilen sembollerden biri olarak kabul eden farklı stillerdeki dekoratif aynalar, mekân içerisinde doğru konumlandırıldığında farkında olmadığınız detayları algılamamızı sağlarken, yüzeye yansıyan görsel oyunlarıyla antrelerin, yemek odalarının, banyoların vizyonuna derinlik katıyor. 

AYNALARIN  MOBİLYA İLE KESİŞTİĞİ TASARIMLAR
Ayna ile birlikte kullanıldığında güzel bir enerji veren şöminelerin üzerine gösterişli bir ayna koymak mekânda muhteşem bir denge yaratır. Tıpkı aynanın önüne yerleştirilmiş şamdanlar veya aynalı sehpaların üzerine yerleştirilmiş mumluklar gibi. Dar mekânlarda kullanılan büyük aynalar bazen geniş mekânlarda kullanılan küçük aynalardan daha anlamlıdır. Ancak mobilyalar için aynı şeyi söyleyemeyiz. Küçük odalarda dağınık yerleştirişmiş aynalı dekoratif objeler, sehpalar, yemek masaları ve çekmeceli dolaplar odada yanılsamalara sebep olabilir. Eğer odanız olması gerektiğinden daha kalabalıksa aynalı mobilyaları kullanırken dikkatli olmanız gerekir.

AYNALARA YANSIYAN DEKORLAR
Cesur ve güzel bir ayna, odanın odak noktası gibidir. Duvardan duvara aynanın yanlış anlaşıldığını düşünen iç mimar Vanessa Deleon’a göre olması gereken doğru dekorasyon rastgele asılmayan, boşlukları giydiren yalın aynalar. Karışıklığın olduğu yerlerde hiçbir özelliği olmayan mobilyalarla birlikte ayna kullanmanın doğru bir dekorasyon şekli olmadığını savunan Vanessa Deleon, aynaları güzel görüntüleri ya da ışığı yansıtmak için kullanmamızı öneriyor.

AYNALARLA GİYDİRİLMİŞ ODALAR
Sabitlenmemiş yatay aynalar kullanmak yerine duvara asılmış dikey aynalar giyinme odaları için ideal bir fikirdir. Büyük olmayan giyinme odalarında bulunan dolapların kapaklarını ayna ile örterek görselliği genişletebilirsiniz. Yatak odalarında sıkça rastladığımız tavan aynaları ise doğru konumlandırılmadığında dekorasyonu olduğundan çok daha farklı bir yere taşıyabilir. Doğru bir tercih olmayan tavan aynaları mekânı basık gösterdiği gibi koridorlara ve merdivenlere yerleştirilmiş aynalara göre daha işlevsizdir. Amaç yatak odasında dekoratif ayna kullanmaksa, yatak başındaki duvara farklı tarzlardaki aynaları bir araya getirerek bu duyguyu hissettirebilirsiniz.

YAŞAM ENERJİSİNİ DENGELEYEN FENG SHUI AYNALARI
Feng Shui’ye göre köşelere, sütunlara, L şeklindeki derin mekânlara yerleştirilmiş aynalar ile evde doğru enerji akışını sağlayabilirsiniz. Eğer bereketi arttırdığı düşünülen aynalar yanlış yere asılırsa bulunduğu ortamda negatif enerjiye sebep olabilir. Feng Shui öğretisine göre aynalar yatak odasında uykuyu kalitesizleştiriyor, giriş kapısına asıldığında ise uğursuzluk getiriyor. En uygun mekânlardan biri ise bolluk ve bereketin simgesi mutfaklar. Pencerenizden görünen güzel bir bahçeniz veya manzaranız varsa karşısına bir ayna koyarak evinizin içini pozitif enerjiyle doldurabilirsiniz ya da dar koridorlarda hızlı akan enerjiyi yumuşatmak için koridor duvarlarına karşı karşıya gelmeyecek şekilde aynalar asabilirsiniz. Ancak bunu yaparken biraz dikkatli olmanız gerekebilir çünkü Feng Shui’de aynalar aslında iki oda arasındaki bir göz gibidir. Asılan aynanın arkasında bulunan mekân komşunuz ile paylaştığınız bir duvara aitse asmamanız en doğrusu. Yine öğretiye göre yuvarlak veya oval çerçevelerin kuzey, batı veya kuzeybatı yönünde gümüş ya da bakır olması ve çatlak olmaması önemlidir.

Kare şeklindeki toprak elementini simgeleyen seramik çerçeveli aynalar ise sadece güneybatı veya kuzeydoğu duvarlarına asılmalıdır. Sağlıklı yaşam sanatı olarak bilinen Feng Shui’yi anlamak biraz karışık olsa da yaşanılan evde her şeyin bir enerjiye sahip olduğunuz söyleyebiliriz.

AYNALARIN FAVORİ NOKTASI ANTRELER
Günışığını almayan antrelere uygun tasarlanmış aydınlatmalar ile birlikte kullanılan aynalar misafirleri evin içine çeker. Küçük ölçekli, dar koridorlu evlerde koridorun sonunda yerden tavana kadar kullanılan çerçeveli boy aynaları mekâna dramatik bir ifade katar ve sonsuzluk hissi yaratır. Klasikleşmiş ayna dekorasyonuna yeni bir anlam kazandırabileceğimizi düşünen tasarımcı Jennifer Duneier, büyük bir holde duvara asılan küçük bir aynanın büyük bir dekorasyon hatası olabileceğine, doğal ışık etkisi olan girişlerde aynaları özellikle farklı dekorasyon parçaları ile birlikte kullanmanın ortama parlaklık katacağına inanıyor.