Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

3 kentin yıllık tüketimi kadar enerji sağlayacak: Baymak

Baymak’ın ürün gruplarından ve yeniliklerinden bahseder misiniz?
[kutusol=4406]Ender ÇOLAK: Baymak/BDR Thermea olarak, ısıtma, yenilenebilir enerji, su ısıtıcılar, soğutma ve su teknolojisi kategorilerinde üretim, ihracat ve ithalat yapıyoruz. Isıtma alanındaki ürünlerimiz arasında kombi, yoğuşmalı kombi, yer tipi kazan, kat kaloriferi, panel radyatör, havlu radyatör, vana ve genleşme tankları yer alırken, iklimlendirme alanında; split klimalar, salon tipi klimalar ve ısı pompaları ile tüketicilere ulaşıyoruz. Yenilenebilir enerji alanında; güneş kollektörleri, biomass kazanlar, biodiesel brülörler, fotovoltaik sistemler ile sektörde yerimizi alırken, su ısıtıcıları ve su teknolojileri alanında ise termosifon, termoboyler, gazlı şofben, boylerler, sirkülasyon pompaları ve hidroforlar ile Baymak/BDR Thermea güvencesini kullanıcılarımıza sunuyoruz. Yıllık üretim kapasitemiz kombide 400.000, kazanlarda 45.000, termosifonda 125.000, şofbende 100.000, sıcak su kazanlarda 75.000, güneş kollektöründe 43.000 ve hidroforda 15.000 adet.

Özellikle merkezi ısıtma sisteminde duvar tipi yoğuşmalı kazanımız Lectus ile pazarda çok büyük başarılar elde ettik. Lectus şu anda Kayseri’de açık ara lider. Kayseri Valiliği geçen yıl “Temiz Hava Eylem Planı” çerçevesinde bir takım kararlar aldı. Buradaki amaç, kentin kışın artan hava kirliliği sorununa çözüm bulmaktı.

Bu plan çerçevesinde alınan kararlardan biri de merkez mahallelerden başlamak üzere kentteki bütün katı yakıtlı kazanların doğalgaza dönüşümünün zorunlu hale gelmesiydi. Baymak bu kararın ardından hemen aksiyon aldı. Ve Premix teknolojisiyle enerji verimliliği yüksek ve çevreci Lectusları merkeze alan özel bir kampanya düzenlendi. Yoğuşmalı kazan pazarında 2014’te yüzde 60 payla lider olan Baymak, Lectus kazan dönüşümünde, prestijli yeni yapılardan restorasyonu devam eden tarihi mekânlara kadar her alanda sürekli sıcak temasta bulundu ve Hollanda teknolojisini Kayseri bölgesine taşıdı.

idee’yi farklı kılan nedir? Hangi ihtiyaçlardan yola çıkılarak tasarlandı? Bu ürüne tüketicinin ilgisi nasıl?
Hollanda teknolojisi ile ürettiğimiz idee kombi, modern ve yenilikçi tasarımı ile dikkat çekiyor. Küçük, sessiz ve hafif olmasına rağmen yüksek ısı performansı sunan idee, ultra kompakt tasarımıyla en dar yerlere bile kolaylıkla monte edilerek mekânlarda tasarruf sağlıyor. Idee’nin farklılaşma noktaları çok açık ve net olduğundan ve pazarda bu özellikleri ile kolayca sıyrıldığından, tüketici ürünü gördüğü anda etkileniyor ve talepler oldukça yoğun.

Güneş enerji sistemleri ürün grubunda pazar payınız nedir? Baymak’ın diğer ürün gruplarına oranla cirodaki payı nedir?
Baymak olarak Türkiye’de çatı üstü kurulumunu en yaygın yapan firmayız. 2017 yılına kadar 100 MW olması öngörülen çatı üstü kurulumlarının yüzde 30’unu yani 30 MW’ını biz gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Güneş kolektörleriyle ilgili de pek çok yerde prestijli projelerde yer alıyoruz. Son olarak Kıbrıs’ta yer alan Elexus Hotel Resort Casino için 640 adet güneş kolektörü kurulumu yaptık. Bu sayı, Kıbrıs’ın en büyük güneş kolektörü uygulaması anlamına geliyor. Kurulan güneş kolektörleri toplam yedi basketbol sahasına eşit. Ayrıca Asya Bölgesi’nde 1.500 adet kolektörümüz kuruldu.

Fotovoltaik sistemlerinde Şekerbank ile gerçekleştirdiğiniz iş birliğinden bahseder misiniz?
İş birliğiyle piyasada olmayan 7 farklı pakete Şekerbank gibi güvenilir bir finansman desteğiyle çok uygun krediler sunuyoruz. Amacımız, Türkiye gibi bu sisteme en kolay cevap verebilecek iklimde, yakıt girdisi olmayan, maliyeti düşük, alışılagelmiş enerjiye göre avantajlı güneş enerjisinin kullanımını artırmak.
Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de güneş enerjisinden elektrik üreten sistemlerin sürdürülebilir olması için bir finansman modeli ile desteklenmesi gerekir. Baymak olarak biz de Türkiye’nin konusunda lider ve bu alanda yaptığı çalışmalar ile ilklere imza atmış markası Şekerbank ile işbirliği gerçekleştirdik. Şekerbank tarafından 50 milyon TL finansman desteği sağlanması öngörülen işbirliği kapsamında 2017’ye kadar üretilecek 30 megavatlık elektrik ile orta büyüklükteki 3 kentin yıllık elektrik tüketimi kadar enerji, güneşten sağlanmış olacak.

BAYMAK ÇEVRE KONULARINDA ÖNCÜLÜK EDEN BİR FİRMA

Baymak sürdürülebilir gelişmeye katkı sağlamak için ne gibi önlemler alıyor? Karbon ayak izinde doğrudan ortaya çıkan CO₂ emisyonlarının önemli bir bölümü iklimlendirme kaynaklı. Bunu azaltmakta Baymak’ın rolü nedir?
Baymak, karbon salınımını azaltmada ve çevre konularında öncülük eden bir firma. Yeni nesillere daha yaşanabilir bir çevre bırakabilmek için ürettiğimiz ürünlerin tasarımından tüketiciye ulaşıncaya kadar geçen süreçte yürürlükte olan mevzuatlara uyuyoruz. Üretimden kaynaklı çevresel etkileri azaltmak için teknolojik gelişmeleri takip ederek çevresel sorumluklarımızı yerine getiriyoruz. Çevre dostu teknolojilerle hammadde kullanımını azaltıyoruz, üretimde enerji verimliği sağlıyoruz, enerji tasarruflu ürünler üretiyoruz.

Atıkları kaynağında ayrıştırarak geri dönüşüm, geri kazanım ve çevreye duyarlı yöntemlerle bertaraf ediyoruz. Üretimde ve düzenli faaliyetlerden kaynaklanan karbon salınımının azaltılması için önlemler alıyoruz. Örneğin, bulunduğumuz bölge Tuzla’da 100’e yakın yetişkin ağaç dikimi gerçekleştirdik. Son olarak İstanbul Kalkınma Ajansı’nın “Temiz ve Verimli Enerji Mali Destek Programı (İşletmeler)” kapsamında “Baymak atık ısısını değerlendiriyor, doğa kazanıyor” projemiz %50 hibe desteği almaya hak kazandı. Projeyle, Baymak Makina AŞ üretim tesislerindeki emaye hattında emayelenmiş tankları 850 derecede pişiren kutu fırında yapılacak iyileştirmeler sonucunda fırının daha verimli çalışması sağlanacak, bacadan atılan yüksek sıcaklıktaki atık gaz geri kazanılarak emaye yıkama banyolarının ısıtılmasında kullanılacak. Yapılacak olan iyileştirmeler ile birlikte yaklaşık 17 tonluk CO₂ emisyonu engellenmiş olacak, hava kalitesinin iyileştirmesine 52 ağacın vereceği katkı sağlanmış olacak.

BES’İN ANADOLUDA YAYGINLAŞTIRILMASINA KATKIDA BULUNDUĞUM İÇİN MUTLUYUM

Baymak’ın bayi ve tesisatçıları için BES desteği veriyor. Bayilerinize verdiğiniz önem çerçevesinde gerçekleştirdiğiniz başka destekler ya da etkinlikler var mı?
Bireysel Emeklilik Sistemi yani BES, Baymak’ın bayi ve tesisatçıları için hayata geçirdiği, sektörde fark yaratan bir proje.
Bu projede ortağımız Garanti. Baymak münhasır bayileri ve bu bayilerden kombi alan tesisatçı ustalar Garanti Emeklilik ile emeklilik sözleşmesi imzalayarak BES hesabı açıyorlar. Ardından süreç içerisinde devreye aldırdıkları kombi başına Baymak tarafından belirlenen katkı payı; kombi başına 80 TL, hesaplarına yatıyor. Tesisatçı dilerse hesabı eşi ya da 18 yaşından büyük çocukları adına da açabilir. Üzerine yüzde 25 devlet katkısı da dikkate alındığında ayda 10 kombi satışı gerçekleştiren tesisatçının hesabında ciddi bir birikim gerçekleşmiş oluyor. Bugüne kadar sisteme 600 bayi aileleriyle birlikte geldi. Aileleriyle birlikte olmasını özellikle teşvik ediyoruz.

Böylece hem onların geleceğini garantilemiş oluyoruz hem de eşlerinin çalışmalarına daha verimli katkı sağladıklarını görüyoruz. Hedefimiz, bu yıl 1000 bayiye ulaşmak. 2017 sonunda ise hedefimiz 10 bin bayiye ulaşmak. Böylece SPK Başkan Yardımcılığı görevim sırasında BES’in altyapısını kuran ekipte yer alan birisi olarak, BES’in Anadolu’da yaygınlaştırılmasına katkıda bulunduğum için mutluyum.

PROJELERE SATIŞI BU YIL %35’E ÇIKARMAYI HEDEFLİYORUZ

Büyük projelerde Baymak’ın yeri nedir?
Baymak satışlarının %25’ini projelere, %11’ini yurt dışına ve % 64’ünü de bireylere gerçekleştiriyor. Dolayısıyla en prestijli projelerde tercih edilen markalar arasındayız. 2014’de birçok markalı konut projesinde, İzmir’den Antalya’ya 9 otel projesinde ve yine farklı illerdeki kamu binalarında projeler tamamlandı. Hedef 2015’de bu oranı %35’e çıkarmak.

Projelerimizden birkaçının ismini vermek gerekirse; Bakyapı Prestij Park, Rixos Sungate Otel, Beykale Bey Kasrı Konakları, Trendist Ataşehir, Körfez Kent Emlak Konut, Gürallar İnşaat Lapis Han, İnanlar İnşaat Terrace Mix markamızı tercih edenler arasında.

Özellikle Merkezi Sistem Isıtmanın Yeni Adı olarak pazarla buluşturduğumuz Lectus yoğuşmalı kazan, büyük projelerin yıldızı oldu. Kurumsal projelerin en hızlı büyüyen oyuncusuyuz diyebilirim.

KOMBİ SEKTÖRÜ KÜÇÜLÜRKEN BAYMAK PAZAR PAYINI ARTIRDI

Türkiye iklimlendirme sektöründe pazar payınız nedir? Önümüzdeki dönem için hedefleriniz neler?
Kombi pazarı büyüklüğü 350-400 milyon dolar civarında. Geçen yıl sektörde birçok ürün kategorisinde daralma olmasına rağmen Baymak, birçok üründe yine pazar payını artırmayı başardı. Genel olarak satışlar yüzde 8 oranında arttı.

Kombi sektörü yüzde 6 küçülürken Baymak pazar payını yüzde 11’den 12’ye çıkardı. Yoğuşmalı kazan sektörü geçen yıl yüzde 10 büyürken Baymak yüzde 38 büyüdü, pazar payı yüzde 22’den 31’e çıktı.
2013 yılında BDR Thermea’nın Baymak’ı satın almasından sonra bir yenileme yatırım süreci başladı Baymak’ta. Öncelikle fabrikalarımızda üretim tesislerimizi modernize ettik. Bu modernizasyon için yaklaşık 20 milyon TL’lik yatırım yaptık. Kombi ve kazan üretim hatlarımızı yeniledik. Bunları olması gereken en modern üretim tesislerine dönüştürdük. Bu yeni yatırım sürecinde, yaklaşık 10 bin metrekare kapalı alan ilave üretim ve depolama alanı yaptırdık. Dolayısıyla çok daha büyük bir hacme ulaştık.

Baymak üretim ve kalite standartları bakımından BDR Thermea’nın en büyük 3 şirketi arasına girdi. Bunun yanı sıra yerel üretim tekniklerini en iyi uygulayan, üretimde kalite sürecini en iyi yöneten ve verimliliği en yüksek seviyeye çıkaran firma olduk.

Özetlemek gerekirse; bu iki yılın bize en büyük katkısı, 20 milyonluk yatırımla beraber üretim verimliliğini BDR Thermea’nın en üst seviyedeki şirketler düzeyine çıkarmak oldu. O yüzden çok rahatlıkla Baymak’ın üretim verimliliği ve kalitesi anlamında bir Avrupa firması olduğunu söyleyebilirim. 

Artık çağımızda tüketiciye çok kaliteli ürün sunmak gerekiyor. Bu nedenle üretim biçimini modernize etmek gerekiyor. Biz de bunu ilk iki yıl içerisinde hızla hayata geçirdik. Şimdi hedefimiz, Avrupa teknolojisiyle ürettiğimiz yüksek verimli çevre dostu ürünlerimizi daha çok yerli ve yabancı tüketiciye ulaştırabilmek. Bu yıl yüzde 10 büyümeyi hedefliyoruz. İhracatımızı bu yılki gelişmelerle birlikte yüzde 15’e çıkarmak istiyoruz. Tabii nihai hedefimiz 2023 yılında ihracat rakamlarını yüzde 50’ye ulaştırmak.

Misyonumuz; genç yaş ortalamasına sahip donanımlı kadrosuyla, Türkiye’nin yükselen hedeflerine katkıda bulunmak, ısıtma soğutma sektöründe BDR Thermea’nın teknolojik gücünü de arkamıza alarak sektördeki liderliğimizi sürdürmek. Bu misyona hizmet etmek için rekabetçi, kurumsallaşmış, yatırım gücü olan, değişimlere hızlı ve sağlıklı tepkiler verebilen bir şirket olarak varlığımızı devam ettirmeyi amaçlıyoruz.

Vizyonumuzu ise Türkiye sınırları içindeki liderliğimizi dünyaya taşımak ve 2023 yılında markamızı dünyanın en değerli ilk 10 markası arasında görmek olarak belirledik.