Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Anahtar teslim hastane projeleri

ACENDIS’in kuruluşundan ve faaliyet alanlarından bahseder misiniz?
[kutusol=4423]Kemal DURUKAN: ACENDIS, 20 yıl önce Almanya’nın Hannover şehrinde sağlık sektörüne ileri teknolojiyi en uygun fiyata getirerek gelişimini sağlamak amacı ile kuruldu. Türkiye yapılanmasını 1997 yılında gerçekleştirdi. Türkiye’de ilk projemiz Universal Hospital Adana oldu. Ardından JFJ, Acıbadem ve zincir hastaneler ile devam ettik. Firmamızın ana misyonu “anahtar teslimi hastane projeleri”ni hayata geçirmek.

20 yıl içerisinde Türkiye ve diğer ülkelerde yaklaşık 200 projeyi hayata geçirdik. 20 yıl önde 15 kişi ile başladık ve bugün 200 çalışanımız ile devam ediyoruz. Türkiye’de %99 özel hastane projelerine yönelik çalışıyoruz. Projelerin muhteviyatında bulunan cihazların siparişlerinin verilmesi ve lojistik hizmetleri merkezimiz olan Almanya’da gerçekleştiriliyor, satış grubumuz ise Türkiye’de bulunuyor. Almanya dışındaki tüm bölgelere teknik servis hizmetleri yine Türkiye’den veriliyor. İstanbul’da satış ve servis binamız ile proje yönetim ofisimiz mevcut. Ayrıca, Türkiye’nin tüm bölgelerinde satış ve servis yetkililerimiz ve müşteri memnuniyeti odaklı hizmet anlayışımız ile kesintisiz hizmet veriyoruz.

Verdiğiniz hizmet hangi noktada başlıyor, nerede son buluyor?
Bir hastanenin yatırım kararı alındığında, projeyi yapacak olan inşaat firması ile biraraya gelerek başlıyoruz.
Hastanenin ameliyathanesinden, klinik servislerine, medikal planlamasının çok iyi projelendirilmesi gerekir.  Bu sebeple inşaat firması ve mimarı ile birlikte hastaneyi projelendiriyor ve ihtiyacı olan tüm malzemelerin, medikal cihazların yerleşimini yapıyoruz. Medikalde finansman gerekiyor ve malesef Türkiye’de finansman çok pahalı. Ancak ACENDIS olarak, Alman Bankaları ile uzun yıllara varan işbirliğimiz ile yatırım ve ihracat kredilerini, Türkiye’ye en uygun koşullarda getirebiliyoruz.

Finansmanı çözümledikten sonra, hastanenin ihtiyacı olan cihazların teminini, lojistiğini, kurulumunu gerçekleştiriyoruz. Ardından personel eğitimlerinin verilmesi ve teknik servis hizmetlerini de kapsayan geniş ve sürekli bir hizmet sunuyoruz. Hizmetimiz sürekli olduğu için sonu yok.

Hastanenin gerek cihaz yenilemelerinde, gerek bakım ve servis hizmetlerinde sürekli hizmet ile ilişkimize devam ediyoruz.

Anahtar Teslim Hastane Projesi hizmetiniz proje planlama ve finansmanı dahil, satınalma, lojistik, kurulum, servis, personel eğitimi ve bakım gibi faaliyetleri de içeriyor. Tam olarak “anahtar teslim” ifadesinin hakkını veriyorsunuz. Bu kapsamlı hizmeti gerçekleştirebilmek için iyi bir organizasyon yapısına sahip olmak gerekiyor. Biraz bize bu yapıdan bahseder misiniz?
Türkiye’de, bahsettiğiniz bütün hizmetleri tek elden sağlayan tek firmayız. Bunun için gerekli know-how’a ve 200 kişiden oluşan deneyimli personele sahibiz. Almanya merkez ofisimizde bulunan teknik kadromuz, tüm satın alma ve lojistiği sağlarken, Türkiye’de proje ofisimizde proje ve ürün sorumlularımız, Ataşehir’deki satış ve servis hizmet binamızda ve tüm bölgelerde, aynı zamanda yurt dışında faaliyet gösteren uzman kadromuz ile hem cihazların bakım ve servis hizmetleri karşılanıyor hem de projelerini aldığımız hastanelerimizin ihtiyaçları, tekil satış ekibiminizin birebir ilişkileri ile sağlanıyor. Proje ofisimizdeki mühendislerimiz projenin teknik altyapısını planlayarak, ürün sorumluları ile birlikte tek tek ihtiyaçları belirliyor ve eksiksiz bir şekilde projenin ihtiyaçlarına göre alternatifli çözümler sunuyoruz.

Türkiye’de hastane yatırımlarının durumu ve geleceği hakkındaki düşüncelerinizi alabilir miyiz?
Türkiye, nüfus olarak çok hızlı büyüyen ve genç nüfusun çok fazla olduğu bir ülke; ayrıca şu anda en az 2 milyon Suriyeli olduğu söyleniyor. Türkiye’de her bölgeye dağılmış yeterli hastane yok. İstanbul’da 20 milyon nüfusa 200 tane hastane varsa Hakkari, Kars gibi illerimizde 1 tane hastane yok. En uç noktalara bile sağlık yatırımlarının yapılması gerekiyor.

ACENDIS olarak ülkemizde her bölgede sağlık ihtiyaçlarının en üst düzeyde karşılanmasını hedefliyor ve bunun için çalışıyoruz. İnşaat firmalarımızın bölgelerdeki hastane projesi yatırımlarını artırmaları gerekiyor.

AMACIMIZ ÜLKEMİZDE SAĞLIK SEKTÖRÜNÜN GELİŞİMİ İÇİN İLERİ TEKNOLOJİYİ EN UYGUN FİYATA GETİRMEK

Gerçekleştirdiğiniz referans projeleriniz hangileri?
Bugüne kadar yaklaşık 200 projeyi hayata geçirdik, Türkiye’de çok iyi müşteri portföyümüz var. Acıbadem, Medical Park, Medicana, Dünya Göz, Liv Hospital gibi zincir hastanelerin yanısıra, Doğu, Güneydoğu, İç Anadolu, Ege ve Akdeniz’de birçok hastane projesine imza attık. Ülkemizin her bölgesinde yapılacak hastane yatırımlarında biz devreye giriyoruz.

Projeyi gerçekleştirecek inşaat firmaları ile bir araya gelerek hastanenin eksiksiz olarak ileri teknoloji cihazlar ile donanımı sağlıyoruz. Amacımız projelerimiz ile sunduğumuz teknolojik hizmetlerimiz ile ülkemizde sağlık sektörünün gelişimi için ileri teknolojiyi en uygun fiyata getirmek ve hastalarımızın eksiksiz hizmet almalarına katkıda bulunmak.

YURT DIŞINDA HASTANE PROJESİ YAPACAK TÜRK FİRMALARIYLA ÇALIŞIYORUZ

Gelecek dönem hedefleriniz neler?
Son dört senedir yurt dışında da projeler üretmeye başladık. Kuzey Irak’ta başladık ve o bölgede 6 hastane projesini hayata geçirdik. Gelişmekte olan bölgelerden bir diğeri Afrika Bölgesi. Bu bölgedede 5 hastane projesini hayata geçirdik.

Azerbaycan, Balkanlar yine projelerimizi gerçekleştirdiğimiz bölgeler arasında yer alıyor. Türkiye’de iş hacmimiz %70 ise, yurt dışında %30’dur. Bunu daha da artırmayı hedefliyoruz. Halen Jibuti, Gana, Libya, Malta, Çin ve Balkanlarda projelerimiz devam ediyor. Yurt dışında hastane projesi yapacak Türk firmalarımız ile de ortak çalışmalar yaparak hizmetlerimizi sunmaya devam etmek istiyoruz. Yeni projeler için yeni pazar araştırmalarımızda her zaman devam ediyor.

REFERANS PROJELERİNDEN BAZILARI
Medical Park Kocaeli

Açık Alan: 50.000 m²
Kapalı Alan: 48.000 m²
Kapasite: 350 yataklı ve 10 ameliyathaneli
Yüklenici: Kavanlar İnşaat
Dünya Göz Hastanesi Etiler
Kapalı Alan: 14.000 m²
Kapasite: 50 hasta odası ve 10 operasyon odası
Yüklenici: Kapıcıoğlu İnşaat
Mimar: Ahmet ÖZTÜRK
Acıbadem Üniversitesi
Atakent Hastanesi

Açık Alan: 15.691,715 m²
Kapalı Alan: 60.000 m²
Yatak Sayısı: 278 adet
Ameliyathane: Genel Ameliyathane: 8 adet   IVF: 1 adet  Minör Prosedür / Cerrahi: 2 adet   Anjio: 2   Endoskopi: 2   DSA: 1   Doğumhane: 2
Yüklenici: ARTAŞ İnşaat
Mimari Müellif : Yüksek Mimar
Aylin Şensoy