Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Banyo ve mutfak dünyasında 2016 eğilimleri

• Dış mekan artık yeni iç mekan. Yani, endüstriyel görünümlü dış mekan mutfak sistemlerinin daha da hızla geliştiğini görebilirsiniz. Hazırlık ve pişirme alanı ayrı, yani ön-arka çalışma istasyonlarına sahip, minimal formlu, bol akıllı detaya sahip, metal-ahşap mutfak sistemleri hem insan hem dış dünya doğasına uygun olmasıyla öne çıkacak.
• Büyük tezatlara hazır olun: Büyük tezatlar ilginç karışımlar demek. Özelikle banyolar bu zıtlaşan materyallerin birer dans pisti gibi. Mermer ve siyah, mozaik ve beyaz. Cam ve taş gibi…
• Ana yaşam mekanları için tasarlanmış mobilyalara baktığınız zaman çeşitli fikirlerle karşılaşırsınız.
Bu, mobilyaya işlev kazandırmak ve günün ihtiyaçlarına uyarlamak için neredeyse şarttır. Benzeri, banyoda da karşımıza çıkıyor. Kitaplık şeklinde tasarlanan küvetler, banyoda daha uzun ve kaliteli zaman geçirmemizi sağlamakta.
• Kişiselleşin ve kişiselleştirin. Yakın bir tarihe kadar bu bir hayaldi, ancak banyo vitrifiye elemanları artık mekanın temasına ve renklerine göre kişiselleştirilebiliyor. Tıpkı klozet kapağında ilginç desenler seçer gibi, rezervuar sistemlerini de yine farklı grafik desenler ve tasarımları ile kaplamak veya seçmek mümkün.
• Teknolojiyle el ele mutfaklar dönemine hoş geldiniz.

Artık app’sız makarna bile yapmak istemeyeceğiniz bir döneme giriyoruz. Özellikle elektronik aletlerin internet teknoloji ile koordinasyonlu çalışmayanına geçit yok. Aplikasyonlu uygulamaların kullanıcı tarafından çok sevilmesi, bizlere tasarım olarak retrospektif çizgilerde çalışılmış (sempatik) ama yetenekleriyle geleceği gösteren tasarımların mutfaklara yerleşeceğini gösteriyor.

• Hazır retrospektif demişken: Banyonun adı ne kadar beyaz ise, mutfağın adı da o kadar siyah ile anılacak. Özellikle siyah metal ile üretilmiş buzdolabı, davlumbaz ve diğer elektronikleri siyah granit yüzeyler tamamlayacak. Bu ekibin tamamlayıcısı ise altın ve bronz aksesuarlar olacak.
• Extra uzun ve geniş lavabolar/Akışkan formlar. Eskiden bu büyüklükler çift kişilik lavabolar için tercih edilirdi, ancak şimdi çift kişilik olmayan ama tek kişilik kullanım için de extra uzun sayılabilecek lavabo tasarımları ön plana çıkıyor. Tek kişilik kısa lavabolar ise hacmi, gizli LED ışıkları ile aydınlatmaları ve amorf formlu akışkan gövdeleri ile değerlendiriyorlar.
• Banyoda keyif denildiğinde akla ilk olarak küvetler geliyor ama 2016, artık bu oturma ve dinlenme keyfini duş kabinleri için de geçerli kılıyor. Yeni tasarımların çoğunda alan kaybettirmeyecek şekilde eklemlendirilmiş oturma aparatına rastlıyoruz.
• Üç boyutlu seramikler olmadan bir mutfak asla bitmiş sayılmaz. Yakın geçmişte üç boyutlu yüzey kaplamaları ile şekillenen banyolar, bir çağ açtılar ve hemen peşlerinden de mutfaklar geldi. Modüllerin ve sistemlerin temasına uygun olarak hazırlanan geometrik yüzey kaplamaları ile mutfaklar biraz daha şık ve gösterişli sahnelere dönüşecek.
• Ortada bir şey kalmasın. Saklayın, saklanın. Mutfak demek yüzlerce enstrüman demek… Büyük küçük elektronikler, bıçaklar, doğrayıcılar, ölçüler, tencereler, kaseler, ahşap aletler, doğrama tezgahları gibi pek çok detay demek. Ancak 2016 diyor ki, bunların tamamı işiniz bittiğinde ortadan kalkmalı ve ortalıkta hiçbir şey görünmemeli. Bu mutfağa saygı.