Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Adres Yalıkavak

Adres Yalıkavak, 25 adet tripleks, 18 adet dubleks ve 36 adet flat olarak tasarlanan, toplam 79 adet konuttan oluşuyor. Bununla birlikte, proje kapsamında sosyal tesis, beach club, restoran, açık havuz, spor alanı, kapalı otopark, satış ünitesi gibi sosyal alanlara da yer verilmiş.

Proje iki farklı adadan oluşuyor. Büyük boyutlu ada üzerinde 46 adet konutu barındıran, toplam 39 yapı yer alıyor. Özel havuzlu 32 adet yapı, dubleks ve tripleks olarak iki farklı konut alternatifi sunuyor.  Tripleks konutlar isteğe göre spor odası, hobi salonu, sinevizyon odası veya oyun alanı olarak kullanılabilecek bir bodrum katına, 3 adet kapalı otopark ve 30 m² lik müştemilat alanına sahip. Tek katlı dairelerden oluşan 7 adet yapıda ise toplam 14 daire bulunuyor. Büyük boyutlu parsel aynı zamanda 2,800 m² büyüklüğünde, açık yüzme havuzu, restoran bölümü, oyun odası, çocuk oyun alanı ve spor alanından oluşan sosyal tesisi de kapsıyor. Küçük boyutlu ada ise 2 ve 3 katlı, 4 farklı yapıdan oluşuyor. Bu yapılarda toplam 11 adet dubleks ve 22 adet tek katlı daire olmak üzere toplam 33 adet konut bulunmaktadır. Her bir konutun zemin kotunda yer alan terasa ve bahçe bölümüne erişim imkanı bulunuyor. Bununla birlikte, ortak kullanıma yönelik olarak açık havuz alanı, restoran, satış ünitesi, kapalı ve açık otopark alanına da yer verilmiş.   Proje başlangıcında, ailelerin yıl boyu rahatlıkla yaşayabileceği, tüm ihtiyaçlarını sorunsuzca karşılayabileceği, yetişkinlerin ve çocukların bireysel olarak veya bir arada keyifli vakit geçirebilecekleri bir kurgu yaratmak hedeflenmiş. Bu doğrultuda, sosyal alanlara arazide geniş yer ayırılarak özenli bir çalışma ortaya çıkartılmış.

AS Architects ve Gökhan Aksoy Architects’in ortak olarak tasarladıkları Adres Yalıkavak projesi manzara ile iç içe, açık mekanların ön planda tutulduğu bir konut anlayışını vurguluyor. Konutların bahçe ve teras bölümleri ev sakinlerinin arazi içerisinde araç ve insan trafiğinden uzak kalabilecekleri şekilde projelendirilmiş. Eğimli arazinin sağladığı avantaj ile her bir yapı bir diğerinin çatı kotuna gelecek şekilde konumlandırılmış. Böylelikle, bahçe bölümünde hiçbir engel olmadan, ev sakinlerine özel kalacak şekilde vakit geçirebilme imkanı yaratılmış. Belirlenen kurgu ile aynı zamanda konutların üst kotunda kalan araç trafiği korunaklı tüneller ile yer altına alınarak, her bir aracın yapılara zemin kotundan ulaşması hedeflenmiş. İklimin yılın büyük bir bölümünde sıcak olması ve özellikle en sıcak aylarda araç kullanımının artış göstereceği göz önünde bulundurularak  otopark alanlarının korunaklı hale getirilmesi önemsenmiş. Otopark bölümlerinin bahçe kotunda tutulmaması, aynı zamanda yeşil alanların genişlemesi için bir avantaja dönüşmüş.

Manzaradan en iyi şekilde faydalanabilmek amacıyla yapıların uzun formlu cepheleri denize dönük olarak konumlandırılmış. Alışılagelmiş kütlesel yapı anlayışından uzaklaşarak, iki katlı konutlarda alt ve üst kat eksantrik bir biçimde birleştirilmiş, böylelikle hem kütle dinamizmi arttırılmış hem de tüm binaların denize yönelimi vurgulanmış.

Bölgesel bir özellik olarak beyaz renk kullanımı yerine toprak ve ahşap tonlarının tercih edildiği projede doğa ile bütünleşen bir ifade kullanımına özen gösterilmiş. Cephe tasarımında doğal mermer ve alüminyum levha üzerine doğal ahşap kaplamalı panel kullanımı tercih edilmiş. Mermerin doğal dokusu ile ahşabın sıcaklığı bütünleştirilerek cephe tasarımına yansıtılmış.

Proje Adı: Adres Yalıkavak Tatil Sitesi
Proje Yeri: Yalıkavak, Bodrum, Muğla
Yardımcı Mimarlar: Kerime Vural, Özge Karakaş
Mimarlık Ofis(ler)i: AS Architects, Gökhan Aksoy Architects
İşveren: M2 İnşaat
Proje Müdürü: Nuri İnandım
Proje Tarihi: 2015
Yapım Tarihi: 2016
Arsa Alanı (m2): 60.000 m²
Toplam İnşaat Alanı (m2): 30.000 m²
Statik Projesi: Sigma Mühendislik – Abuzer Sarı
Elektrik Projesi: Troy Mühendislik – Cem Köken
Mekanik Projesi: MPM Mühendislik – Tibet Mumcu
İç Mekan Tasarımı: Ayaz Ergin İç Mimarlık – Ali Ergin, Deniz Ayaz
Proje Yöneticisi: Ayşin Sevgi Karakurt, Gökhan Aksoy
Ana Yüklenici : M2 İnşaat