Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Berdan Cıvata RES’ler ve çelik yapılarda kullanılan 10.9 Kalite cıvatalar için Ü belgesi daha aldı

Türkiye’nin bağlantı elemanları sektörünün önemli firmaları arasında yer alan ve 3. Boğaz Köprüsü, İzmit Körfez Geçiş Köprüsü, Türkiye’den KKTC’ye Su Temini gibi birçok mega projenin bağlantı elemanlarını üreten Berdan Cıvata, yüzünü Rüzgar Enerjisi Santrallerine çevirdi. 

AKREDİTASYON VE KALİTE BELGELERİ BİZİ GÜÇLENDİRDİ
Berdan Cıvata, üretimini Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’ndeki 11 bin metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 33 bin metrekare alan üzerine kurulu fabrikalarında gerçekleştiriyor. Tesislerinin artık kendilerine yetmediğini aktaran Hasan Şemsi, RES projelerine daha fazla ağırlık verebilmek için OSB’den yer talebinde bulunduklarını vurguladı. Şemsi, yaklaşık 20 bin metrekarelik alanda yeni bir tesis kurmayı planladıklarına dikkat çekerken, “Yeni tesiste rüzgâr kulelerinin bağlantı elemanları üretimine ağırlık vereceğiz. Tarsus-Mersin OSB’yi Türkiye’de Rüzgâr Enerjisi Santrallerinin bağlantı elemanları üretim üssü yapmayı hedefliyoruz. Bunun için ARGE ve inovasyon çalışmalarını yoğunlaştırdık.

Laboratuvarımızı sektörümüzde Türkiye’nin En Zengin Test Laboratuvarı haline getirdik ve Türkiye’nin sektörde ISO EN 17025’e göre tek akredite belgesine sahip laboratuvarı yaptık. Türkiye’nin en güçlü (5000 kN) çekme testi cihazı, Türkiye’nin en güçlü sürtünme katsayısı tespit cihazı bu laboratuvardadır. Rüzgar enerji sektörü ve çelik yapı sektöründe sıkça kullanılan 10.9 kalitedeki M39 – M72 gibi büyük çaplı, hidrojen kırılganlığı riski sıfır, daldırma galvanizli cıvata üretiminde önemli bir yeterlilik belgesi olan Ü Belgesini de şubat ayında almış bulunuyoruz’’ dedi.

Katma değeri yüksek cıvata-somun saplama üretimine yöneldiklerini kaydeden Şemsi, gerçekleştirdikleri AR-GE çalışmaları sonucu ürettikleri inovatif ürünlerle bugün Türkiye’nin birçok mega projesinde yer alma başarısını gösterdiklerini aktardı. Bu nedenle kalite belgelerine çok önem verdiklerini ifade eden Hasan Şemsi, Türkiye’de bağlantı elemanları sektöründe CE, basınçlı kaplarla ilgili üretimde yetkinlik belgesi olan AD 2000 W belgelerini ve çelik yapılarla ilgili üretim yetkinlik belgesi olan TucsaMARK’ı geçmişte aldıklarını kaydetti. Bu kalite belgelerinin kazandırdığı özgüven ile 2008’de Avrupa’nın en büyük rüzgâr enerji fuarı Husum’da Türkiye’yi temsil eden ilk ve tek firma olduklarını vurgulayan Şemsi, fuarda rüzgâr enerjisi sektörünün dev firmaları olan Alstom ve Nordex ile tanıştıklarını ve çalışmaya başladıklarını aktardı. Sonrasında da Siemens, Vestas, Gamesa ve General Electric ile çalışmaya başladıklarını ifade eden Şemsi bu firmalar için cıvata, somun ve ankeraj üretimi yaptıklarının altını çizdi. “Bu dev firmalarla çalışmak bizi geliştirdi, eksiklerimizi tamamlattı, kalitemizi artırdı” diyen Şemsi, halen rüzgâr güllerinin kanatlarını rotara bağlayan 10.9 kalite kanat saplama ve özel somunlarını, ayrıca her biri 4-5 bölümden meydana gelen, projesine göre 100-120 metre boylardaki rüzgâr kulelerinin bu silindirik gibi görünen parçaları birbirine bağlayan ISO/EN 14399 standardındaki M36 çapa kadar CE belgeli; M39- M72 çapa kadar Ü belgeli  DasT 021 standardına uygun üretilmiş 10.9 kalitede bağlantı cıvatalarını ve kuleleri zemine bağlayan 2,5 – 3,5 metre boylarda 8.8-10.9 kalitelerdede hidrojen kırılganlığı riski sıfır, daldırma galvanizli ankeraj cıvatalarını ürettiklerini ifade etti.

YABANCILARA ANAHTAR TESLİMİ TESİS YAPTIRMAKLA KOBİLERİMİZE YAZIK EDİLİYOR
Türkiye’de 2023’e kadar daha 15 bin megavatlık RES yapılması hedefleniyor. Türkiye’de anahtar teslimi kurdurulan birçok enerji santralinde ve özellikle RES’lerde belli bir bölümünün yerli firmalar tarafından yaptırılması şartının olmadığına dikkat çeken Hasan Şemsi, “Çin’de ise RES veya benzeri bir proje yapılacağı zaman yerli üreticileri geliştirmek için yabancı firmaya ürünlerin veya kompenentlerin yüzde 70’ini Çin’den alma ve ayrıca üretilen RES’lerin yüzde 80’nini (Çinli RES üreticilerle rekabeti önlemek üzere) Çin dışına satma zorunluluğu getiriliyor” diye konuştu. Bu uygulamanın Türkiye’de de yapılmasının yerli üreticileri ve kobileri destekleyeceğinin ve geliştireceğinin altını çizen Şemsi, “Rüzgâr santrali kuranlara, kullanacakları ürünlerin en az yüzde 40-50 kadarının Türkiye’den tedarik edilme zorunluluğu getirilmeli. Sadece Çukurova Bölgesi’nde rüzgâr kulesi yapacak kapasitede 4-5 firma var.
Şu an kule kanat ve bilhassa yerli tribünlerin bir çoğu halen dışarıdan geliyor” şeklinde konuştu. Türkiye’de 2015 sonuna kadar yaklaşık 5 bin megavat civarında RES kurulduğunu belirten Şemsi, 2023 hedeflerine göre daha 15 bin megawat gücünde RES kurulmasının planlandığına işaret etti. Şemsi, “Bu da yaklaşık 900 bin ton kuleye, bunun için de en az bir milyon ton yassı ürüne ihtiyacımız olacağını gösterir. Bunların Türkiye’den karşılanması sağlanırsa, kilosu 1 dolar civarında olan yerli veya ithal yassı ürün ile kilosu 8-9 dolar civarında olan yüksek katma değerli RES kuleleri üretilebilir, hem cari açık azalır hem de RES kule sektörümüz ve yan sektörleri gelişir, gelişen bu sektör yarın Berdan Cıvata’da yaptığımız gibi ihracata da başlayarak cari açığın azalmasına istihdamın artmasına daha çok vesile olurdu” ifadelerinde bulundu.

ÜÇÜNCÜ BOĞAZ KÖPRÜSÜ’NÜN ÖZEL SOMUNLARINI ÜRETİYORUZ
Yer aldıkları büyük projelerden de bahseden Hasan Şemsi, şu an İstanbul’daki
3. Boğaz Köprüsü için Hundai ile çalıştıklarını ve bu projede, her biri 630 ton yük çekecek, her biri 96 kilogram ağırlıkta M110 delik çapında, yurt dışından çok kısa sürede getirilemeyen çok özel 10 kalite somunları ürettiklerini anlattı. Anamur’dan KKTC’ye denizin altından 80 km giderek ulaşan içme suyu projesinin boruları için bağlantı elemanları ürettiklerini de ifade eden Şemsi, bunun için cıvatalara denizin 250 metre altında, 150 yıl süre ile paslanmadan dayanacak özel bir kaplama yaptıklarını anlattı. Avrupa’nın en büyük ikinci köprüsü olan İzmit Körfez Geçiş Köprüsü’nün her biri 10 metre boyunda, 780 kg ağırlığında ankeraj cıvatalarını ürettiklerini vurgulayan Şemsi, “Köprü Devi Japon IHI firmasının dünyada yeterlilik verdiği 3 firmadan birisi olduk. Bu zorlu iş bizi hem onurlandırdı hem de geliştirdi” diye konuştu.

MEKKE-MEDİNE (HAREMEYN) TREN İSTASYONLARININ CİVATALARINI ÜRETTİK
Ayrıca Mekke-Medine (Haremeyn) tren istasyonlarının cıvatalarını ürettiklerinin altını çizen Şemsi, “İstasyonların büyüklüğü hakkında bir fikir vermek üzere her birinde 320’şer tane yürüyen merdiven olduğunu belirtmekle yetinmeliyim. Alt yapıdaki ankeraj cıvatalarından üst yapıdaki daldırma galvanizli 10.9 kalite hidrojen kırılganlığı riski sıfırlanmış cıvatalarına kadar tümünü Berdan Cıvata üretti” şeklinde konuştu. Şemsi, ayrıca Sabiha Gökçen bakım onarım hangarlarının ve Yeşilköy kargo binalarının bağlantı elemanlarının üretimini de gerçekleştirdiklerini kaydetti.

HEDEF 100 MİLYON TL İHRACAT, BİN KİŞİLİK İSTİHDAM
Cıvata, somun üretim tesisleri, ısıl işlem, elektro ve sıcak daldırma galvaniz ile çinko lamel kaplama ve teflon kaplama tesisleri ile tam entegre bir cıvata, somun, saplama firması olan Berdan Cıvata, 2015’te yüzde 25 büyüdü. 2016’da yüzde 33’lük bir büyüme hedefleyen firmada 32’si mühendis toplam 260 kişi istihdam ediliyor. Berdan’ın 2014 ve 2015 yıllarında artan üretime paralel ürünlerin %40 kadarını ağırlıklı Avrupa olmak üzere 30’un üzerinde ülkeye ihracat yaptıklarını söyleyen Hasan Şemsi, “2023 yılında 100 milyon TL ihracat ve bin kişi istihdam etmeyi, ayrıca bunun yanında ilk değilse de ikinci 500’e girmeyi de hayal etmeye başladık” diye konuştu.