Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

ATEKSİS, ADANA METRO HATTINA SES VERİYOR

Adana’yı kuzeybatı – güneydoğu yönünde kat etmekte olan Adana metrosu Nisan 2009’da hizmete girdi. Yaklaşık 13.5 km. uzunluğunda, tek istikamette saatte 21.600 kişiyi taşıma kapasitesine sahip bu metro on üç istasyon hattına sahip.

2015 yılında Adana Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği ihale ile Adana Metrosu anons sistemleri Ateksis tarafından yenilendi. Yenileme kapsamında, kontrol üniteleri, anons istasyonları ve haberleşme ekipmanları değiştirildi, amplifikatörler, mevcut hoparlör ve sensör mikrofonlar kullanılmaya devam edildi. Sistem haberleşme ve anons omurgası oluşturulurken VS (Vingtor-Stentofon) ürünleri kullanıldı. Merkezden istasyonlara ve istasyon içinde TCP/IP anons istasyonları kullanıldı, veri ve ses iletimi TCP/IP ağ üzerinden sağlandı. TCP/IP ağ altyapısı olarak fiber optik altyapı kullanıldı. Merkezde IP ağ üzerinden ses ve veri haberleşmesini kontrol etmek üzere 552 adres kapasiteli VS XE-1 santral kullanıldı. Sistem anons istasyonları ve VoIp modülleri ile toplam 28 adres kullanıyor. Yine merkezde, 52 adet programlanabilir butona sahip bir asıl ve bir yedek olmak üzere iki adet IP anons istasyonu kullanılarak, butonlara bölge seçme ve kayıtlı anons oynatma fonksiyonları tanımlandı.

Her bir istasyonda IP ağ üzerinden gelen ses sinyallerini almak üzere VS VoIP modülleri konumlandırıldı, bunların kontak çıkışları da kullanılarak anons bölgesi seçme fonksiyonları yerine getirildi. İstasyonlarda anons sistemi yerel kontrol ve dijital kayıtlı mesaj ünitesi olarak Bosch Praesideo ağ kontrol ünitesi kullanıldı. Böylelikle yerel olarak tetiklenebilen dijital acil durum mesajları yayınlanıyor. Amplifikatör arızaları da kontrol edilip merkeze rapor ediliyor. İstasyon şeflerinin odalarına VS IP anons istasyonları konuldu. Programlanabilir butonlarla bölge seçimi ve kayıtlı mesaj yayınları yapılmaktadır. Bu anons istasyonları ile kendi aralarında ve merkezle görüşme yapmak da mümkündür. Yapılan bu yenileme ile mevcut amplifikatör ve hoparlör altyapısı kullanılmaya devam edilerek, güncel TCP/IP altyapı üzerinde çalışan, bakımı ve genişlemesi kolay modern bir sisteme geçilmiş olmuştur.