Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

SYNTHOS – Mehmet PARLAK

[kutusol=4828] 2016 yılında Türkiye EPS sektöründe büyüme olduğuna dair işaretler var. Halen elimizde ekim sonu itibariyle EPS ithalat rakamları var ancak yıl sonu projeksiyonları büyümeye işaret ediyor. Bildiğiniz üzere INEOS STYRENICS şirketi EPS (Genleşebilir Polistyren) işini Polonya menşeli SYNTHOS firmasına sattı. Her iki şirketin satış konusunda Nisan 2016 ayında el sıkışmasından sonra AB Komisyonunun sözkonusu satış işlemi ile 31 Ağustos 2016 tarihinde onay vermesini müteakip 1 Eylül itibariyle SYNTHOS SA (PL), INEOS STYRENICS firmasının ikisi Fransa’da biri de Hollanda’da olmak üzere 3 adet EPS tesisini bünyesine katmış oldu. Bu geçiş döneminde organizasyondaki değişiklikler (özellikle kredi departmanımızda) nedeniyle 2016 bizim için daha çok iç işlerimizde meşgul olduğumuz bir yıl haline geldi.

2017’DE SATIŞ AĞIMIZI GÜÇLENDİRECEĞİZ
2017 yılındaki beklentimiz bu seneye göre oldukça yüksek. SYNTOS SA yaklaşık 500,000 mt’luk yıllık EPS üretim kapasitesiyle Avrupa’nın birinci dünyanın ise ikinci en büyük EPS üreticisi konumuna geldi.

EPS, SYNTOS’un ana iş kollarından (Core Business) bir tanesi. Şirketin organizasyon yapısının artık oturmuş olduğu düşünüldüğünde 2017 yılı ve sonrasında piyasa taleplerine daha duyarlı bir kredi ve ödeme sistemine geçileceğini düşünüyoruz. Bu arada halen kapasitesinin oldukça altında çalışan Fransa Ribecourt tesisimizde yapılacak modernizasyon ve ürün gamı değişiklikleri ile bu tesisin tam kapasiteye yaklaşmasını saylayacağız.

Türkiye’deki satış ağımızı başka dağıtım kanalları ile güçlendirip daha geniş bir müşteri yelpazesine ulaşmayı hedefliyoruz. Özellikle piyasada karbonlu EPS olarak da bilinen gri EPS sektöründe piyasanın bizlerden beklediği farklı renklerde üretim yapmak suretiyle çok daha geniş bir müşteri yelpazesine ulaşacağımızı biliyoruz. Çalışmalarımız bu yönde ilerleyecek.

Öte yandan 2017 yılı binalarda enerji performansı yönetmeliğinin hayata geçeceği bir yıl olması nedeniyle ısı yalıtımının çok daha önemsendiği bir yıl olacaktır. Bu da gerek mevcut binaların gerekse yeni yapılacak binalarin ısı yalıtım hesaplarının yeni yönetmelik çerçevesinde yapılmasını zorunlu kılacağından gerek kalınlık gerekse yoğunluklar dikkate alındığında daha fazla EPS hammaddesi tüketimine neden olacaktır.