Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

SHELL’İN YAKITLARIYLA VERİMLİ BİR İŞ ORTAKLIĞI

[kutusag=4972] Shell’in işletmelere yönelik sunduğu yakıtlar hakkında bilgi verebilir misiniz?
Shell olarak dünya genelinde 18’den fazla ülkede, 5.000’den fazla müşterimize inşaat, taşımacılık, madencilik, petrol arama ve üretim ile şehir içi deniz taşımacılığı gibi farklı iş alanlarında, endüstriyel tüketime yönelik yakıtlar tedarik ediyoruz.

Müşterilerimize benzin, dizel, fuel oil, kalorifer yakıtı, gazyağı kategorilerinde ürünler temin ediyoruz. Temel amacımız, toptan akaryakıt müşterilerine yakıt tasarrufu sağlamak için tasarlanan Shell FuelSave Diesel gibi kaliteli ürünler temin ederek, müşterilerimizin maliyetlerini azaltmalarına yardımcı olmak ve çözüm ortağı anlayışıyla hareket etmektir.

İnşaat sektörü, Türkiye’nin en fazla istihdam yaratan, aynı zamanda da Türkiye ekonomisinin büyüme performansına itici bir güç katan sektörlerden biri. Bu sektör Shell için ne ifade ediyor?
Türkiye ekonomisinde önemli bir yer tutan inşaat sektörü Shell’in, yenilikçi ürün ve hizmetleriyle katkı sağladığı ve çok önem verdiği sektörler arasında yer alıyor. Müşteri ihtiyaçlarına yanıt verebilecek şekilde çeşitlendirdiğimiz ürün ve hizmetlerimizle, inşaat sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin verimliliğini artırmayı ve maliyet yükünü hafifletmeyi hedefliyoruz. Bu anlamda Shell FuelSave Diesel yakıtımız, diğer sektörlerin yanı sıra inşaat sektöründe faaliyet gösteren işletmelere de çok önemli avantajlar sağlıyor.

Shell FuelSave Diesel nasıl bir yakıttır, özellikleri, farklılıkları neler? Ne zaman geliştirildi? Tasarruf ya da maliyet avantajı sağlıyor mu?
Shell FuelSave Diesel, kullanıcılarının yakıttan ve dolayısıyla masraflarından tasarruf etmelerine yardımcı bir üründür.
Shell 100 yılı aşkın süredir yakıt teknolojisini geliştirmeye yönelik çalışmalarına kesintisiz bir şekilde devam ediyor. 1960’lı yıllarda yakıt ekonomisi sağlayan ilk ürünler piyasaya sürülmüş ve zamanla yeni ihtiyaçlar, yeni çalışmalar ve yeni teknolojiler ile birlikte günümüzde kullandığımız son teknoloji tasarruf yakıtımız Shell FuelSave Diesel geliştirilmiştir. Shell FuelSave Diesel, 2010 yılı sonu itibarıyla Türkiye’de müşterilerimizin kullanımına sunuldu. Shell FuelSave Diesel, yakıttan tasarruf etme hedefiyle geliştirildi. Shell FuelSave Diesel’i standart dizellere göre farklılaştıran ve tasarruf etmeye yardımcı olan özelliklerini şu şekilde sıralayabilirim:

• Motorlarda yer alan enjektör memelerinde birikinti oluşmasını meye yardımcı olur:
Ağır vasıta dizel motorlar eskidikçe, enjektörlerde karbon birikintileri oluşabilir; bu birikintiler, sprey şeklini ve yanma sürecini olumsuz etkileyebilir. Shell FuelSave Diesel, daha fazla birikinti oluşmasını önlemek için özel bir deterjan ile formüle edilmiştir. Bu formül, motorunuzun yakıtı daha verimli şekilde yakmasını ve neticede, aracınızın egzozundan daha az CO₂ ve duman yayılmasını sağlar.

• Motor ve depolama tankında paslanmayı önlemeye yardımcı olur ve yakıt sisteminin temiz tutulmasını sağlar:
Yakıtlar doğaları itibarıyla aşındırıcı değildir, ancak su ve oksijenle temas eden metal parçalarda pas oluşabilir. Shell FuelSave Diesel önemli yakıt sistemi bileşenlerini paslanmaya karşı korumak üzere tasarlanmıştır. Shell FuelSave Diesel’in gelişmiş formülü enjektör memelerinde birikinti oluşumunu engelleyebilir ve bu sayede motorun temiz tutulmasına yardımcı olur. Shell FuelSave Diesel’in özel formülü, ayrıca suyun iyi bir şekilde ayrışmasını sağlayarak depodaki yakıtın nemlenmesini önler.

• CO₂ emisyonu ve siyah duman üretiminin azalmasını sağlar
Yüksek yakıt tüketimi, doğal olarak daha yüksek CO₂ emisyonuna sebep olur. Düşük yanma performansı, kısmen yanan yakıtın egzozdan duman olarak atılmasına sebep olur. Shell FuelSave Diesel, yakıt tasarrufunu sağlayan ve neticede daha az CO₂ emisyonu ve duman üretimini sağlamaya yardımcı olup, daha verimli bir yanma performansını desteklemek için geliştirilmiştir.
• Yakıt dolumu sırasında köpürmenin azalmasını sağlar
Dizel yakıtlar, doğası itibarıyla köpürmeye eğilimlidir. Bu köpükler depoda yer kaplayarak yakıt dolum sürecini yavaşlatır. Shell FuelSave Diesel köpürmeyi azaltmak ve böylece daha temiz bir işlem yapılmasını ve daha az dökülme riskiyle deponun tamamen dolmasını sağlamak üzere geliştirilmiştir. Tüm bu özellikleri bir arada düşündüğümüzde
Shell FuelSave Diesel %3’e varan yakıt tasarrufu sağlıyor, sadece yakıt tasarrufu değil aynı zamanda temiz motor ve yakıt sistemleri ile bakım maliyetlerini de ciddi oranda azaltmaya yardımcı oluyor. Düşük CO₂ salınımı ile çevreye daha az etki eden Shell FuelSave Diesel ile yakıt dolumundan kazanılan zaman ile birlikte depolarda tam dolum sağlanarak daha planlı ve daha uzun süreli çalışma imkanı sunuyor.

Gerek Türkiye’de gerekse dünyada çok farklı sektörlerden Shell FuelSave Diesel kullanan müşterilerin yaptıkları tasarruf miktarları oldukça çarpıcı. Bu anlamda birkaç örnek vermek isterim. Mesela Shell FuelSave Diesel ve Shell Rimula R6 LME kullanan 40 tonluk Mercedes Benz Actros 3, 12.728,94 km’lik test boyunca 100km’de ortalama 19,44 lt yakıt tüketerek Guiness Rekorlar Kitabı’na girdi. Tasarruf konusunda Guiness Rekorlar kitabına giren tek yakıt Shell FuelSave Diesel. Catterpillar’ın inşaat makinalarında uygulanan 177 saatlik testin ardından Shell FuelSave Diesel kullanımı ile %8,8 yakıt tasarruf sağlandı bununla birlikte motor performansı farklı basınç düzeylerinde de artış gösterdi. Türkiye’den bir örnek vermek gerekirse de Tekirdağ Erdek arasında düzenli sefer yapan RO-RO tipi gemilerde Shell FuelSave Diesel kullanılarak standart dizel kulanımlarına göre yakıt tüketiminde %7’lik bir azalma gerçekleşti, bu onlar için fazladan gidiş geliş olmak üzere 1 sefer daha anlamına geliyordu.

Elbette bu örnekleri çoğaltabiliriz. Burada bahsettiğimiz tasarruf miktarları hava koşulları, sürücü, yol koşulları, lastik basıncı, ekipman bakımı, yük miktarı gibi çok çeşitli değişkenlerden de etkilenebilmektedir. Yakıt tasarrufu birçok konuda dikkatli olmakla birlikte doğru yakıtı tercih etmekten geçmektedir. Biz Shell Ticari Yakıtlar olarak müşterilerimize standart yakıtların ötesinde tasarruf sağlayan yakıtlarla müşterilerimizin verimliliğine katkıda bulunmayı hedeflemekteyiz.

Tasarruf sağlamasının yanı sıra çevreci bir yakıt olduğunu da söyleyebilir miyiz?
Shell FuelSave Diesel, Shell’in yüzyılı aşkın tekonoloji tecrübesi ve  araştırma – geliştirme çalışmalarına yaptığı ciddi yatırımlar sonucunda geliştirilen özel formülü sayesinde motoru temiz tutmaya yardımcı oluyor, enerji kayıplarının önlenmesiyle birlikte kullanıcılarına daha uzun süreli ve verimli çalışma saatleri sunuyor. Yakıttan tasarruf edilmesi daha az CO₂ emisyonu ve bu sayede çevreye daha az olumsuz etki anlamına geliyor.

Shell’in yakıt teknolojisini geliştirmek amacıyla 100 yıla yakın bir süredir çalışmalar yürüttüğünü ve bu sayede yenilikçi ürünler geliştirdiğini belirttiniz. Bu anlamda Shell’in AR-GE organizasyonundan bahseder misiniz? “Shell Bilim İnsanları” kimdir?
Gerek dünyada gerekse Türkiye’de artan nüfus ile birlikte yükselen enerji ihtiyacını daha çeşitli ve sürdürülebilir enerji kaynakları ile karşılayabilmek için inovasyon ve teknolojiye yatırım çok önemli. Shell bilim insanları da tam bu noktada kilit rol oynuyor.

Shell olarak bugün Türkiye’de perakende, ticari ve endüstriyel akaryakıt satışlarından; petrol ve doğalgaz arama ve üretim faaliyetlerine; kimya, denizcilik ve havacılık sektörlerine yönelik satışlardan; madeni yağ ihracatına kadar enerjinin her alanında hizmet vermekteyiz.

Shell 100 yılı aşkın süredir teknoloji konusunda her zaman öncü olmuştur, her yıl ortalama yaklaşık 1 milyar dolarlık AR-GE harcaması ile uluslararası enerji firmaları arasında araştırma ve geliştirmeye en çok yatırım yapan şirketler arasında en üst sıralarda yer alıyor. Dünya çapında 10 adet AR-GE merkezinde 43.000 civarında Shell bilim insanı, araştırmacıları ve mühendisleri; üniversiteler, araç üreticileri gibi farklı sektörlerden de konularında uzman olan kişilerle birlikte geleceğe yön verecek çözümler oluşturma hedefiyle durmaksızın çalışmalar yürütüyor. Shell’in faaliyet gösterdiği yerlerde müşterilerine sunduğu ürün ve hizmetler, tüm bu çalışmaların sonucunda ortaya çıkıyor.

İnşaat sektörü, şantiye araçları ve kamyonlarında neden Shell FuelSave tercih etmeli?
İnşaat sektöründe işletme verimliliği her şeyden önce gelir. Zorlayıcı proje teslim süreleri, gece gündüz süren uzun vardiyalar ve yüksek ekipman yatırımları günümüzde inşaat sektörünün karşı karşıya olduğu zorluklardan sadece bazılarıdır. Zorlu operasyonları kesintisiz yönetmek; yatırımınızdan en iyi şekilde yararlanmak için makine, operatör, yakıt ve bakım masraflarını dikkatli bir şekilde dengelemek demektir. Bu konularda iş ortaklığı anlayışıyla hareket ederek işletmelerin verimliliğine katkıda bulunabilecek ürün ve hizmetleri sunuyoruz. Rafineriden araçların depolarına kadar tüm süreçlerde sunduğumuz üstün kaliteli ürün ve hizmetler ile müşteri memnuniyetini her zaman üst seviyede tutmayı hedefliyoruz. Bu da doğal olarak tercih edilmenizi sağlıyor.

İnşaat sektörüne özel olarak sunduğunuz özel hizmetleriniz var mı?
Şirketimiz, son zamanlarda Türkiye’de gündeme sıkça gelen iş emniyeti konusunda uzun yıllardır müşterilerine eğitim ve danışmanlık sunarak birçok sektöre öncülük etmektedir. Yaptığımız emniyetli ikmal operasyonları, yaygın ve etkin bayi ağımız, ihtiyaca yönelik çözüm odaklı ve yenilikçi yaklaşımımız ile kurumsal müşterilerimizin memnuniyetini sürdürülebilir şekilde en üst seviyede tutmayı hedefliyoruz. Teknik destek ve eğitimler, güvenli akaryakıt ikmali, akaryakıt muhafazası konusunda uzman kişilerce bilgilendirme ve yönlendirmeler, yakıt kalite garantisi ve kalite kontrolleri gibi müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik aktiviteler gerçekleştiriyoruz.

Hedefleriniz neler?
İnşaat, taşımacılık, madencilik, üretim ile şehir içi deniz taşımacılığı gibi farklı iş alanlarında endüstriyel tüketime yönelik yakıtlar tedarik ediyoruz. Temel amacımız, müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik çözüm önerileri ve yakıt tasarruflu ürünler sunarak maliyetlerini düşürme ye yardımcı olmak ve onların danışmanı anlayışıyla çalışmaktır.