Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

2013’TEN BU YANA YILLIK KONUT SATIŞ ORTALAMASI 1.250.000

[kutusol=4988] EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, yıllar itibariyle konut satışlarına bakıldığında, satışların özellikle 2013 yılında diğer yıllara kıyasla yüksek bir artış gösterdiğini belirtiyor. Verilere göre yılda ortalama 1.250.000 konutun satıldığı ifade eden Yazıcı, buna göre aylık bazda ortalama 100.000 ila 110.000 konutun satıldığını kaydediyor. Yaklaşık olarak satılan iki konuttan birinin gayrimenkulün ilk el değiştirmesi anlamına gelen ilk satış olduğunu dile getiren Yazıcı, alım tercihlerinde yeni konutların ön plana çıktığını söylüyor.

Yazıcı, ipotekli satışlara bakıldığında, 2016 yılının ilk iki ayında ipotekli konut satışları oranı toplam konut satışlarının %30,6’sı iken, bu yılın aynı döneminde gerçekleşen toplam satışlar içinde ipotekli satışları oranının %37,9‘a yükseldiğini belirtiyor. Yazıcı, bu yükselişte düşen faiz oranları ve ekonomiyi canlandırmak için yapılan kampanyaların etkili olduğunu kaydediyor.

SEKTÖR YENİ DÜZENLEMELERE İHTİYAÇ DUYUYOR
Gayrimenkul sektörünün yeni bir atağa kalkması için ciddi düzenlemeler gerektiğini belirten Yazıcı, şunları söylüyor: “Her ne kadar 2016 senesinde kritik eşiği geçmiş olsak da, 2017 yılı da zorlu bir yıl olacağının sinyallerini verdi. Gayrimenkul sektöründe yatırım ortamını iyileştirmek gerekli. Bu sektör çok dövüldü, ama bir o kadar da ekonomiye destek veren, ayakta tutan bir sektör. Çok ciddi sektörel düzeltmelere ihtiyaç var. Ama bu düzenlemelerin iyi çalışılarak yapılması gerekli. Aksi takdirde sektör tıkanacak. Bugün erişilebilir fiyatlı konut üretilemiyor, oysa ülkenin konuta ihtiyacı var. Özellikle vergi ve mevzuat düzenlemeleri ve bunların getireceği teşviklerle sektör canlanabilir.”
Yazıcı, kentsel dönüşümde de ciddi yapısal sorunlar olduğunu, büyük bir motivasyonla başlayan kentsel dönüşümde birçok nedenden dolayı istenen başarının sağlamadığını, dönüşümler bina bazlı olurken, başarı kaydeden dönüşüm projesinin sınırlı sayıda kaldığını belirtiyor. Dönüşüm süreçlerindeki anlaşmazlıkların dönüşüm süresini aşırı uzattığını ifade eden Yazıcı, bu durumun yüksek miktarda zarara yol açtığını kaydediyor. Yazıcı, yatırımcı ve hak sahiplerinin mağduriyetinin giderilmesi ve sürecin sağlıklı ilerleyebilmesi için yönetmelikte yapılan yeni düzenlemelerin ise sektörün önünü biraz açtığını belirtiyor. Yazıcı bu konuda şunları kaydediyor: “Bazı düzenlemeler sektörü dinamik tutmak için gerekliydi ve doğru zamanda, doğru şekilde yapıldı. Ama geleceği kazanmak için, gayrimenkule olan ilgiyi korumak için sektörü ve alıcı kitleleri rahatlatacak yeni düzenlemeleri vakit kaybetmeden hayata geçirmek gerekiyor.”
KONUT FİYATLARINDA BELİRGİN ARTIŞ OLMAYACAK
“2017 yılında konut fiyatları nasıl bir seyir izleyecek” sorusunu ise Yazıcı şöyle yanıtlıyor: “Konut fiyatlarında eskisi gibi artış beklemiyorum. Özellikle markalı konutlarda. Yabancılar ise zaten çok büyük bir yatırım yapmıyorlar. Konut bazında bakarsak, 2017 yılı şubat sonu itibariyle yıllık kümüle yapılan toplam konut satışının sadece %1,37’si yabancıya yapılıyor. Geçen sene aynı dönemde bu oran %1,64’tü. Dolayısıyla önemli olan iç piyasa. En büyük alıcı sonuçta içeriden geliyor.

Bu nedenle iç talebe uygun, erişebilir konutların üretilmesi gerekli. Ticari yabancı yatırımcılar şu anda Türkiye‘de temkinliler. Sonuçta tüm dünyada yükselen bir milliyetçilik ve içe kapanma görüyoruz.


Bu durum dinamikleri de etkiliyor. Bizim orta vadede kendi kendimizi nasıl ivmelendirmemiz lazım? Bunu tespit etmeli ve gerekenleri yapmalıyız. Diğer yandan, inşaat sektörü en alt gelir seviyesinde çalışanları bünyesinde barındıran bir sektör. Buna bağlı olarak işsizliğin artması ciddi sorunlar yaratır.”

2017’de satış fiyatının değil, ödeme planının konuşulacağı kaydeden Yazıcı, metrekare fiyatı 6.000 TL’nin üzerindeki konutlarda alıcıların daha temkinli olacağını ileri sürüyor. 2017’nin satışa yönelik cazibeli özel kampanyaların görüleceği bir yıl olacağını belirten Yazıcı, yeni konut projelerinin 2016 yılındaki kadar fazla olmayacağını ifade ediyor. Öte yandan, erişilebilir fiyatlı konutların, ikinci el konutların el değiştirmeye devam edeceğini söyleyen Yazıcı, büyük bir ihtimalle satışların 2016’dan az olmayacağını, yabancıların ise daha az görüleceğini belirtiyor.