Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

ENTEGRE HARÇ YERLİ ÜRETİCİ OLMANIN AVANTAJIYLA HİZMET KALİTESİNDE ÖNE ÇIKIYOR

[kutusol=5039] Entegre Harç’ı kuruluşundan bugününe anlatır mısınız?
1978 yılında 18 müteşebbis tarafından İstanbul’da endüstriyel olarak kireç üretimi için kurulan Entegre Harç Sanayii ve Ticaret A.Ş, 1989’da Ata İnşaat Grubu tarafından devralınıyor ve 1995’te % 50-%50 Ata İnşaat – Lafarge ortaklığına dönüşüyor. Entegre 1990’da Çimento Esaslı Sıva ve Harç, 1992’de Alçı Esaslı Sıva üretimine başlıyor.
 
2006 yılında %100 Ata Holding bünyesine katılan Entegre Türk pazarında yenilikçi yapısı ile Makine Uygulamalı Sıvalarda sektörün öncülüğünü üstlenerek, 1990 yılında ilk Çimento Esaslı Makine Uygulamalı Hazır Sıva “Sıvamatik”i, 1992 yılında ilk Alçı Esaslı Makine Uygulamalı Hazır Sıva “Alçımatik”i, 1996 yılında Çimento Esaslı Makine Uygulamalı İlk Renkli Sıva “Colormatik”i piyasaya sürülüyor. Sahip olduğu bu yenilikçilik ve öncülük anlayışını sürdürerek, 2005 yılında, toprağın verimliliğini attırmada faydaları tartışılmaz olan Tarım Kireci üretimine de başlıyor.
 
Entegre’nin ürün yelpazesi; Cephe Uygulamalarından, Teknik Harçlardan, Kireç-Agrega ürün gruplarından oluşuyor. Hizmet anlayışında kaliteden ödün vermeyen Entegre 2003 yılında ISO 9001:2000 Kalite Belgesini almaya hak kazanıyor. Entegre müşterilerinin ve çalışanlarının memnuniyetini, topluma ve çevreye olan duyarlılığını kendine bir öncelik olarak belirliyor. Üstün üretim teknolojisi ve kapasitesi, yeni yatırım ve fabrikaları kaliteli ve geniş ürün yelpazesi ile sektördeki ayrıcalığını sürdürerek, hizmet vermeye devam ediyor.
Ürün gamınızdan bahseder misiniz?
Ürünlerimiz Cephe Uygulamaları, Dış Cephe Uygulamaları, Teknik Harçlar, Turuncu Paket ve Kireç kategorileri altında toplanıyor. Cephe Uygulamaları kategorisinin altında Çimento Esaslı Sıvalar ve Alçı Esaslı Sıvalar yer alıyor. Dış cephede Akrilik Esaslı Silikon Dış Cephe Astarı, Silikonlu-Grenli Son Kat Dış Cephe Kaplaması, Silikonlu Son Kat Dış Cephe Boyası, Akrilik Son Kat Dış Cephe Boyası yer alıyor. Teknik Harçlar Derz Dolgular, Özel Ürünler’den oluşuyor. Turuncu paketimizi biliyorsunuz. Turuncu Yapıştırma Harcı, Turuncu Donatı Sıvası, Turuncu Donatı Sıvası EYF, Turuncu Dekoratif Kaplama Sıvası, Turuncu Kaplama Astarı, Turuncu EPS/File’den meydana geliyor Turuncu Paket.

BAYİLERİMİZLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Yurt içi satış organizasyonunuzdan bahseder misiniz?
Bayiler aracılığıyla satış gerçekleştiriyoruz. Yurt içinde irili ufaklı, farklı büyüklüklerde bayilerle çalışıyoruz. Organizasyonumuzdaki riski minimize etmek amacıyla tercih ettiğimiz bir durum. Bütün bayilerimiz bizim için çok önemli. Hepsiyle yakın ilişkiler içerisindeyiz, çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. Sık sık bir araya geliyoruz.
ANKARA’DAKİ YENİ FABRİKAMIZ TAM KAPASİTE ÇALIŞMAYA BAŞLADI

İhracatınız var mı peki?
Çok küçük miktarlarda ihracatımız var. Bizim yurt dışında satış organizasyonumuz yok ancak bizi bulan yurt dışından müşterilerimiz var, onlara satış yapıyoruz tabii ki… Şöyle bir durum var; üretim tesislerimiz yurt içi talebe yönelik olarak tam kapasite çalışıyor. Ankara’daki fabrika yatırımımız faaliyete başladıktan kısa bir süre sonra tam kapasite çalışmaya başladı ve yurt içi pazara hizmet veriyor. Bizi yurt dışından bulup tercih eden müşterilerimizin taleplerine, yurt içindeki sadık müşterilerimizin teslimini aksatmak istemediğimizden uygun bir durum varsa cevap verebiliyoruz.

ÜRÜN KALİTELERİ BİRBİRİNE YAKLAŞTI, HİZMETİMİZLE FARKLILAŞIYORUZ

Böyle talepler varsa kapasite arttırımına gitmeyi düşünmüyor musunuz?
Bunlar değerlendiriliyor ancak ürünlerimize özgü lojistik maliyetler ve yurt dışı pazar dinamikleri şimdilik bu yatırımı yapmamıza engel oluyor. Yerli bir üretici olarak yurt içinde müşterilerimize her zaman en iyi hizmeti sunmak odağımız. Bu şirket kültürümüzde var. Şirketimizde kimse müşterilerimizden gelen telefonu cevapsız bırakamaz. En kısa süre içinde bir şekilde dönüş yapmak zorundadır.
Bu konuda çok disiplinli çalışıyoruz. Sektörümüzdeki herkes ürün kalitesinde birbirine yaklaştı, biz hizmetimizle farklılaşıyoruz. Konuyla ilgili yaşadığımız bir durumdan bahsetmek isterim size…

Bir gün sıkıntısını dile getirmek için kızgın bir şekilde gelen müşterimiz, kendisini uğurlarken “nasıl oldu anlamadım, şu an hiç kızgın değilim” şeklinde bir yorum yapmıştı. Bizler için müşterimizin irili ufaklı tüm sıkıntılarını çözmek işimizin en önemli parçası. Bizimle çalışan bir müşterimiz artık bizi asla bırakmaz. Bu sanırım bizim yerli üretici olmamızla da ilgili… Bir müşteri gibi düşünüp hareket etmemiz nedeniyle birbirimiz daha iyi anlıyoruz.

Ülke ekonomisi hakkında ne düşünüyorsunuz?
Ülkemizin lokomotif sektörlerinden biri inşaat sektörü önümüzdeki yıllarda da büyümenin devam edeceğine inancımız tam biz yerli bir üretici olarak hizmetlerimize aynı istikrarla devam ediyor olacağız.