Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

SAPA İNOVATİF CEPHE ÇÖZÜMLERİ  SUNUYOR

[kutusol=5015] SAPA İNOVATİF ALÜMİNYUM SİSTEM ÇÖZÜMLERİ
Sapa Grubu, dünya çapında 40’ı aşkın ülkede 23.800 çalışana sahip İsveç merkezli bir firma. Sapa, bağımsız aluminyum profil ekstrüzyoncuları arasında dünya lideri konumunda. Sapa’nın Türkiye yapılanması Sapa Yapı Sistem ise 1997 yılından bu yana Türkiye’de faaliyet gösteriyor. Proje bazlı çalışan ve gerektiğinde bu projeler için özel ürünler geliştiren Sapa Türkiye; mimarlar, danışmanlar, uygulamacılar ve diğer proje ortakları ile iletişim halinde olan bir yapılanmaya sahip.

Dünyanın değişik bölgesinde birçok sistem evi bulunan Sapa Group bu sayede her coğrafya ve iklim koşuluna göre sistem çözümü sunabilmekte. Özellikle son yıllarda yüksek yapılarda Sapa sistemleri bu etkin hizmet yapısı ve hem kalite hem estetik açıdan tüm ihtiyaçlara cevap veren inovatif aluminyum çözümleri nedeni ile daha fazla tercih edilmeye başlandı. Cephe, doğrama ve sürme sistemleri markanın sektöre sunduğu ana sistemler. Bunların yanısıra ışıklık, kış bahçesi ve güvenlik sistemleri de sistem yelpazesinde bulunuyor.

Sapa, klasik giydirme cephe sistemlerinin yanı sıra panel cephe sistemi sunuyor. Ankara’da Türk Telekom Genel Müdürlük Binası’nda projeye özel dizayn edilen double facade (çift cephe) sistemi ve Varyap Meridian konut projesinde kullanılan Sapa Elegance 72 panel cephe sistemleri sektörün en iyi performans değerleri ile müşteriler açısından tercih sebebi.

Mermerler Plaza projesinde de kullanılan cephe sistemi Sapa Elegance 72, modüler panel cephe sistemi ile dizayn edilen ve detayları bu proje için özelleştirilen bir sistem. Projede kullanılan tüm panel modüllerinin atölye ortamında yüksek üretim kalitesi ile üretimi ve şantiyede hızlı ve kolay montaj imkanı, bu sistemin en önemli artılarından biri. Projede kaba yapı devam ederken modüllerin yerine takılabilmesi, şantiye süreçlerini hızlandırıyor ve yatırımcıya projenin beklenenden daha kısa sürede tamamlanabilmesi imkanını veriyor. Sektörün en iyi performans değerine sahip Elegance 72 Modüler Panel Cephe Sistemi yüksek yalıtım değeri ve deprem karşısında gösterdiği dayanımla pazarında çok fazla kullanılıyor.

Sapa Elegance 52
Elegance 52 cephe sistemi ise mimari taleplere her türlü cevabı vermek üzere çok çeşitli varyasyonlarda geliştirilmiş, Sapa ürün yelpazesinin minimal ön görünümlü, geniş kapsamlı cephe sistemi.

Binanın cephesi bulunduğu ortamla uyum sağlarken aynı zamanda semtini bir üst seviyeye taşıma misyonuna da sahip. İşte bu noktada Sapa sunduğu standart ve özel çözümler ile kent kültürüne katkı sağlayan projelere imza atmaya devam ediyor.
SAPA DOĞRAMA SİSTEMLERİ
Sapa kapı ve pencere sistemleri Avantis, yalıtımlı ve yalıtımsız, dar ve geniş ön görünüm genişliklerinde birçok farklı seçenek sunuyor.
Avantis 95-170 kg ağırlığa kadar kanat yapabilme imkanı sunan, pasif ev seviyesinde bir doğrama. Yüksek katlı binalar ya da yüksek performans gerektiren zorlu iklim koşullarındaki projeler içn ideal bir sistem çözümü.[kutusag=5016] 

Plaisance 50 ise 50 mm kasa derinliğine sahip yalıtımsız kapı ve pencere sistemi. Sapa’nın en çok tercih edilen doğrama sistemi ise Avantis 70. 70 mm derinliğe sahip, 3 odacıklı,  yüksek performans sağlayan Avantis 70’te içeri açılır kanatlarda akustik performans ve ısı yalıtımı için koesktrüde bir orta bini fitili bulunmakta. Basic, I (Insulated), SI (Super Insulated) ve SHI (Super High Insulation) gibi farklı ısı yalıtım versiyonları bulunan Sapa Avantis 70 kapı ve pencere sistemi hem ticari hem de konut projelerinde tercih ediliyor.
 
SAPA SÜRME SİSTEMLER

Sapa Türkiye’nin en önemli referans projelerinden Akasya Acıbadem projesinin 170 metre yüksekliğindeki  bloklarında 1350 Pa değerinde su geçirimsizlik değeri talep edildi. Standart bir sürme sistem ile 300-450 Pa değerleri ancak karşılanabilirken, bu proje için Sapa Türkiye tarafından önerilen Sapa Confort 160 sürme sistem ile müşteri ve mimarın istekleri yerine getirildi, projenin tüm etaplarında bu değeri sağlayabilen tek firma Sapa oldu.

Markanın sürme sistemlerinden bir diğeri ise “Light is More” sloganı ile piyasaya sürülen, evinde ya da iş yerinde ferah yaşam alanları isteyenlerin tercihi Artline. Sapa Artline sistem ile ısı ve akustik yalıtımdan vazgeçilmeden, çok geniş ölçülerde açılır kanatlar bile rahatça kullanılıyor. Sapa Artline, diğer sürme sistemlere göre %20 daha fazla cam alan sağlaması ile öne çıkıyor.

Sapa sürme sistem çözümleri arasına en son katılan yeni sistemi ise RC3 Hırsızlığa dayanım sınıfına sahip Performance Luminent. Sapa Performance Luminent, gizli açılımlı kanata sahip minimalist ölçülerde bir sürme sistem. Sistem 2 ya da 3 raylı, 6 kanata kadar, U 4.50m x Y 2.70m’ye ve kanat başına 250 kg’a kadar büyük sürme sistemlerin üretimi için tasarlanmış. 
Performance Luminent çok düşük hava geçirgenliği ve üstün termal performansı sayesinde, düşük enerjili bina projeleri için gerçek bir çözüm sunuyor.

ALDOM MIRROR PLUS IV
Aldom Mirror Plus Cephe ailesinin yeni ürünü Aldom Mirror Plus IV, kapaklı cephe sisteminde kanatların içe açılması için tasarlandı. Kanat bölgesinde düşey ve yatay taşıyıcı sistem 20mm iç görünüme sahip. Kanat yapısı gereği cam  çıtasının olmaması ve kasa-kanat arasındaki 5mm fuga boşluğu ve gizli menteşe ile sistem estetik bir yapı oluştururken, sabit cephe alanlarından ayırt edilemeyen bu gizli kanat mimari taleplere cevap veriyor.

Farklı kanat seçenekleri ile alüminyum sistem aksesuarlarının yanısıra PVC doğrama sistemleri için tasarlanmış aksesuarlar da kullanılabilmekte. Üstelik Aldom Mirror Plus IV kanat yapısında kullanılan maksimum 32 mm cam boşluğu ile farklı cam kombinasyonu imkanı da sunuyor. Sadece tasarım açısından değil performans açısından da üst düzeyde olan sistem Uf =2.47 W/(m2K) değeri ile çok iyi bir yalıtım değeri sağlıyor.