Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

TURQUALITY KAPSAMINA ALINAN BERDAN CIVATA MEGA PROJELERE ODAKLANDI

[kutusol=5025] Türkiye’de 3. Boğaz Köprüsü, İzmit Körfez Geçiş Köprüsü, Türkiye’den KKTC’ye Su Temini gibi birçok mega projenin bağlantı elemanlarını üreten Berdan Cıvata, Turquality kapsamına alınması ile uluslararası projelere odaklandı. Turquality destekleri ile yurt dışındaki büyük projelerde daha fazla yer almak istediklerini vurgulayan Berdan Cıvata Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Şemsi, “Özellikle RES projelerine yoğunlaşacağız. Yurt dışında daha etkin olmak için Almanya’da da bir şirket kurduk” dedi.

Şemsi, “200-250 ton ağırlıkta rüzgar enerji santrallerinin zeminde beton içerisinde gömülü kalan 3 – 5 metre boyda, 40-50 mm çapta, 10.9-12.9 gibi kalitelerde yüksek mukavemetli ankeraj saplamaları yanında, dünyada marka olmuş Siemens, Vestas, GE, Enercon, Alstom, Gamesa ve Nordex gibi dev rüzgar gülü üreticilerine ihtiyaçları olan tüm önemli cıvata ve somunlarıyla hizmet vermekteyiz” diye konuştu. Şemsi ayrıca her biri birer çelik yapı olan rüzgar enerji santral kulelerinin en tepesinin 1,5 – 2 metre sağa sola esnemesine fırsat veren süneklikteki, yüksek mukavemetli kule parçalarını birbirine bağlayan 10.9 kalite sıcak galvaniz kaplı cıvataların üretimlerini de yaptıklarını anlattı.

Turquality programının, Türkiyeli firmaların küresel ölçekte daha çok tanınmasına ve iş yapmasına katkıda bulunduğunu ifade eden Hasan Şemsi, Turquality kapsamına alınan, cıvata sektörünün ilk, Türkiye genelinde ise 151’inci firma olduklarını kaydetti. Bugüne kadar Türkiye’nin birçok mega projesinin yanı sıra Avrupa, Amerika ve Çin’in en büyük rüzgar gülü üreticilerinin Türkiye’deki rüzgar enerji santrali (RES) projelerine bağlantı elemanları ürettiklerini kaydeden Şemsi, “Turquality destekleriyle de yurt dışındaki tanıtım çalışmalarımıza ağırlık vereceğiz. Bu sayede yurt dışındaki pazar payımızı artıracağız. Özellikle RES’lere odaklanacağız” ifadelerinde bulundu. Çevre ülkelerde yaşanan karışıklıklar nedeniyle Türkiye’ye gelmeye çekinen işadamları ile bağlantı kurabilmek için Almanya’da Berdan Fasteners GmbH şirketini kurduklarını belirten Şemsi, “Almanya’da kurduğumuz şirket Turquality destekleri ile beslenecek, tanıtım çalışmaları ile pazar payımız artacak” dedi. Şemsi, ürünlerinin yaklaşık yüzde 40’nı Avrupa Birliği’nin sanayileşmiş ülkeleri başta olmak üzere Brezilya, Vietnam, Türkmenistan, Irak ve Dubai gibi ülkelere ihraç ettiklerini ifade etti.

RES PROJELERİ İÇİN LABORATUVARIMIZI SÜREKLİ ZENGİNLEŞTİRİYORUZ[kutusag=5026] 
RES’lere yönelik cıvata-somun ve saplama üretiminde ve teslimatlarında ihtiyac hissedilen test cihazlarını laboratuvarlarında bulundurduklarını aktaran Şemsi, halen ISO EN 17025’e göre Türkiye’de bağlantı elemanları sektörünün akredite belgeli tek laboratuvarlarına sahip olduklarını kaydetti. Şemsi, “Bu laboratuvarda patenti Berdan Cıvata’ya ait, 500 ton kapasitesi ile Avrupa’nın en güçlü çekme testi cihazı bulunmaktadır. Bu cihazda 100 mm çapta makine elemanlarına, millere veya cıvatalara 500 tona kadar kopartma ve akma dayanım testleri uygulanabiliyor” ifadelerinde bulundu. Laboratuvarlarını sürekli geliştirdiklerini kaydeden Şemsi, yeni yaptıkları bir yatırım ile 25.000 Nm. Kapasitesiyle Avrupa’nın en güçlüleri arasında yer alan bir Tork Test cihazını laboratuvarlarına kazandırdıklarını ifade etti. Çeşitli boy, form, kalite ve çaplarda 5 binin üzerinde ürün gamlarının olduğunu vurgulayan Şemsi, raftan alınabilecek cıvataların dışında genelde proje bazlı çalıştıklarını ve bu projelere özel, 10 metre boyda 1,5 ton ağırlıkta, Konukoğlu Baraj Kapağına ait Ankeraj Cıvataları gibi büyük tonajlı cıvatalar ürettiklerini vurguladı.

Her geçen gün marka bilinirliğinin arttığını belirten Şemsi, mevcut müşterilerinden ilk siparişleri alıncaya kadar 12-18 ay zaman geçerken bugünlerde hiç tanımadıkları rüzgar gülü müşterilerinin Berdan Cıvata’nın kapısını çaldığından söz etti.