Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

NEOCOM İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANINDA, REFERANSLARIYLA ADINDAN SÖZ ETTİRİYOR

[kutusol=5066] Neocom’un kuruluş hikayesini dinlemek isteriz.
Neocom 2009 yılında uzun yılların tecrübesini ses ve network çözümlerinde birleştiren ekip tarafından kurulan bir bilişim şirketidir. Kurulduğu günden bu yana sektörde birçok önemli kablolama, ses, network ve zayıf akım projesine imza atmış ve yaptığı her projeyi başarıyla tamamlamıştır. Çalıştığı üreticilere ait tüm sertifikaları tamamlayan Neocom, müşterilerine uçtan uca ses, network ve zayıf akım çözümleri üreten ve onların memnuniyetine önem veren bir firmadır.

Faaliyet alanınızı iletişim teknolojileri genel kapsamından özele doğru anlatabilir misiniz?
Faaliyet alanlarımızın içerisinde yapısal kablolama, network, telefon santrali, zayıf akım sistemleri, yangın algılama, kartlı geçiş, hemşire çağrı sistemleri, CCTV ve SMATV sistem uygulamalarının kullanıldığı tüm sektörler bulunmaktadır. Bu sektörlere örnek olarak hastaneler, ofisler, üniversiteler, otelleri verebiliriz.

Bakü’deki ofisiniz ne zaman açıldı? Bu ofis ile ilgili olarak hedefleriniz neler?
Bakü ofisimiz 2015 yılında açıldı. Bu ofisimiz ve Azerbaycan’daki teknik ekibimizle bölgedeki projelerde Neocom isminden sıkça bahsettirerek ve tıpkı Türkiye’de olduğu gibi müşterilerimizi memnun ederek büyümeyi hedeflemekteyiz.
Türkiye’de ve yurt dışındaki referanslarınızı aktarır mısınız?
Kurulduğumuz günden bu yana 16 ülkede 650 den fazla proje tamamlamış bir firmayız.Tamamladığımız bu projelere oteller, hastaneler, tatil merkezleri, kamplar ve rezidansları örnek gösterebiliriz. İsim verecek olursak, aklıma gelenleri sıralayayım sizlere: Türk Telekom Arena, Antalya 100. Yıl Stadyumu, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, Kazakistan’da Han Çadırı, Azerbaycan’da Pik Palace Hotel Shahdag, Rusya’da Plot 16 Moskova (Oko Towers), Bodrum Mandarin Hotel, Samsun Sheraton Hotel, Bakü’de Flame Towers, Park Dedeman Levent gibi…

Hizmet verdiğiniz projelerde hangi alanda hangi markaları kullanıyorsunuz? Çözüm ortağı firmalarınız var mı?[kutusag=5067] 
Yapısal kablolamada Corning, CommScope, HCS; network’te Brocade, Cisco, Hewlett Packard Enterprise, Huawei, Ruckus; telefon santrali alanında Alcatel, Cisco, NEC; kapalı devre kamera sistemlerinde (CCTV’de) Axis, Samsung; kartlı geçişte TruPortal,Tyco; yangın algılama sistemlerinde Tyco, UTC Fire; TV çözümleri alnında Alcad, Polytron; server, ağ sanallaştırma, ağ güvenliği alanlarında Fortinet, Hewlett Packard Enterprise,Veeam, VMware markaları ile çalışıyoruz.

Proje alım süreçlerinizden bahseder misiniz? Projelendirme, devreya alım ve teknik destek hizmetlerinizdeki farklılıklar neler? Neden Neocom tercih edilmeli?
Proje alım sürecimiz uzun bir süreçtir. Projeler için daha projenin temeli dahi atılmadan çalışma yapmaya başlamaktayız. Bütçelendirme sonrasında proje için teklif veren elektrik taahhüt firmalarına yapılan çalışmalar ve ardından projeyi alan taahhüt firmasına yapılan çalışma ile proje alım süreci devam etmiş olmaktadır. Bu süreçte verimli projeler üreten titizlikle detayları ele alan ekibimizle çalışmaktayız.
Devreye alım ise projeye verilen ürünlerin kurulumu ve ve sistemin çalışır hale getirilmesi işidir, bu işlem projenin tamamlanmasına yakın yapılan bir işlemdir. Bu süreçte ise uzman kadromuz sıkıntısız bir hizmet sunmaktadır.

Teknik destek konusu ise proje tamamlandıktan sonra projeyi işleten son kullanıcı firmaları ile yapmış olduğumuz bakım destek anlaşmaları ile sağladığımız bir yöntemdir. Her zaman hızlı ve çözüm odaklı yaklaşımlarımızla müşterilerimize teknik destek sunmaktayız.

Türkiye ekonomisi hakkındaki görüşlerinizi ögrenebilir miyiz? Gelişmekte olan bir pazardasınız. Kendi pazarınızı nasıl görüyorsunuz?
Türkiye ekonomisi her geçen gün büyüyen bir ekonomidir. Bu büyüyen ekonomide bir de inşaat sektörünün payı yüksektir. Dolayısıyla bizim için de geniş bir pazar mevcuttur. Bu pazarı, tamamlamış olduğumuz projeler ve bu projelerin olumlu sonuçlanmasıyla birlikte elde ettiğimiz referanslarımızla kendi lehimize kullanma çabasındayız.

Gelecek dönem hedefleriniz neler?
Gelecek dönemde de tıpkı ilk kurulduğumuz günden bu yana yaptığımız gibi tüm projelerimizi başarılı bir şekilde tamamlayarak müşterilerimizi memnun etmek ve firmamızı her geçen gün büyüyen bir firma haline getirmeyi hedeflemekteyiz.