Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

NÜKLEER YETERLİLİKTE (ACI-349) ‘BTMS/BMS’ PARALEL DİŞ DONATI MANŞON SİSTEMLERİ

[kutusatir=5088]

Dünyada ‘Nükleer Standartları’ karşılayan sayılı donatı manşon markası mevcuttur. BMS, dünya çapında nükleer yeterliliği sağlayan bu markalardan bir tanesidir (BMS Couplers have been tested to BS 8110, ACI 349 & 359 Nuclear requirements and additionally to ISO 15835-1 S2 requirements). 

BTMS/BMS Manşonları: Güney Kore’de; “Shin Wolsong”, “Shin Hanul” ve “Shin Gori” ile  Birleşik Arap Emirlikleri’nde; “Barakah” olmak üzere dört Nükleer Enerji Santralinde onaylı ‘donatı manşonu’ olarak kullanılmışlardır.

BTMS/BMS Manşonları; çelik donatının gerilme ve basınç dayanım verilerini muhafaza ederek, birleştirilmesini sağlayacak teknik kapasitede ve standartlarda üretilmektedirler. Ayrıca; üretilen manşonlar, A, B ve C tipi olmak üzere aşağıda açıklanan üç uygulama yöntemiyle düşük maliyetli çözümler sunmaktadır.
BMS/BTMS Donatı Manşonları; ulusal ve uluslararası standartları (GOST, BS 8110, ISO 15835, ACI 318, ACI 349, TS 500 vb. güvenle karşılarlar ve tüm gerekli sertifikasyonlara sahiptirler.

Donatıdan kopmayı (Bar-break: Tip-2) garantileyerek, donatının devamlılığını sağlarlar. CARES TA1 A ve B sertifikası altında üretilen BMS manşonları; birçok otoyol-viyadük, köprü, stadyum ve yüksek binalarda oldukça yüksek sayılarda ve başarı ile kullanılmışlardır. Örnek verecek olursak: Dünyanın en yüksek yapısı Burj-Khalifa-Birleşik Arap Emirlikleri ve beşinci yüksek yapısı LOTTE World Tower, G. Kore; BM manşonları ile inşa edilmişlerdir. Yurt içerisinde İstanbul’ 3. Boğaz Köprüsü; BMS manşonlarını güvenle kullanan projelerin başında gelmektedir.