Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

YUVANIN KALBİNDEKİ MUTFAKLAR

[kutusol=5083] Önce mutfaklar mı gerçek ev yaşamına katıldı, yoksa evler mi artık yetenekli bir mekan olan mutfakları odaklarına çektiler, tahmin etmek zor. Ama gerçek şu ki mutfakların evimizin gözbebeği ve en dikkat ettiğimiz, en iyi yatırım yaptığımız alan olması, dört dörtlük bir devrimin habercisi. Sadece mutfaklar açısından değil, bizler için de. Bir düşünün, yemek yapmak popüler oldu, 7’den 70’e herkes gastronominin bir parçası oldu, TV kanallarındaki global programları izleyerek birer gurme olarak ikinci bir kariyer yapmak mümkün.

Tüm bunlar olurken, teknoloji de tam bir Rönesans gerçekleştirdi. Buzdolabının yanındaki paneli kullanarak, sütü marketten isteyebiliyorsunuz. Dokunmadan paneli açıyor, ışıkları yakıyor, bataryadaki su hızını yine el hareketinizle, dokunmadan ayarlayabiliyorsunuz. Sadece bir hareketle panelleri kapıyor ve hokus pokus, mutfağı ortadan kaybedebiliyorsunuz. Sanki az önce yemek yapmak için laboratuvar titizliğinde çalışan siz değilmişsiniz gibi… Mutfak üreticileri de bu yeni yaşam biçiminin farkına varıp, entegrasyonu destekleyecek ve dezavantajlarını ortadan kaldıracak tasarımlarla bu yeni eğilime katkıda bulunuyorlar. Tasarımda temel yenilik, Zaha Hadid, Karim Rashid, Antonio Citterio, Paola Navone gibi tanınmış tasarımcıların mutfak üreticileri için tasarladığı ve yorumladığı yeni konseptler. Bunun yanında daha detaya baktığımızda, malzeme olarak doğal ahşapta ceviz, siyah ve beyaz parlak lake, lake kapaklarda serigrafi yani desen, parlak cilalı doğal ahşap kaplama, renkli cam kapaklar yeni jenerasyon mutfakların temel özellikleri arasında. Materyaldeki yeniliklere baktığımızda, yüzeylerde ahşap kadar doğal taş, cam ve mermer kullanımının da yenilikler arasında olduğunu söyleyebiliriz. Hatta alüminyum, paslanmaz çelik, doğal taş da bu listede.

Mobil tasarımlara baktığımızda neler görebiliriz: Tezgahların masaya, masaların pişirme alanına dönüştüğü ve kalan her türlü gereksiz detaylardan arınmış, mümkün olduğunca yalın ve basit, minimal tasarımları elbette. Ergonomi tasarımda yine kilit rolü oynuyor. Farklı yüksekliklerdeki çalışma ve pişirme yüzeyleri, katlanabilen, açılıp kaybolabilen tezgahlar ve elbette sınır tanımayan çeşitlilikte kullanıcı ihtiyaçlarını karşılayabilmeye odaklanmış pek çok değişik tasarım fikri de bunun devamında karşımızda… Dokunmatik ve sensörlü cihazlara eklenen uzaktan kumandalı yeni cihaz serileri, farklı davlumbaz tasarımları, 90 cm’lik bulaşık makineleri ve indüksiyon pişiricisi önemli ergonomik kolaylıklardan sadece bazıları…

Diğer yandan süper star markalar, farklı konulara da eğiliyorlar. Artık tasarım bilgeliği tartışmasız olan Valcucine de bunlardan biri. Çevre ve insan odaklı tasarım mottosu ile tanınan Valcucine’nin wellness dünyasını mutfağa taşıması, onun bir pazar lideri ve fikir öncüsü olduğunun gerçek bir ispatı. Genius Loci sisteminde doğa-duyular-duygular üçgenini kullanan marka, doğa ve insana odaklanan bir yaşamı hedefliyor.
Valcucine, yukarıda sözünü ettiğimiz doğal yaşam ve insan değerlerine saygı gösteren ve onları koruyan, onlara odaklanarak tasarım yapan markalardan biri. Tüm dünyada -içinde Brad Bitt gibi mimarlık ve tasarım odaklı ünlüler de dahil olmak üzere- tasarıma ilgi duyan, bilinçli pek çok kullanıcının tercih ettiği çizgiüstü bir marka olan Valcucine, tasarıma mutfak gözüyle değil, sistem üzerinden yaklaşan özel bir marka… İtalyan tasarımının yalınlığı güzellikle birleştiren, detaylarla devir yaratan sıra dışı bir markası. Yaratıcı ekibi, “Yaptığımız işin merkezine insanı, onların hislerini, duyularını ve günlük yaşamda aldıkları basit keyifleri koyduk. Pişirme eylemini formlar ve materyalleri geliştirerek benzersiz bir deneyime dönüştürmeyi istedik” diyorlar.[kutusag=5084] 

Alessandro Mendini, Gabriele Centazzo gibi tasarımcılara çalışan Valcucine’nin Gabriele Centazzo tasarımı Genius Loci sistemi, işte bu tanımın en yeni örneği… Antika çalışma masalarından esinlenilmiş farklı çekmece sistemi, bakır, ahşap, mermer ve bronz gibi bugünün popüler malzemeleriyle hazırlanmış yüzey alternatifleri ve el işçiliğinin özenli sonucu olan kıvrımları ile yeni jenerasyon mutfakların duyulara ve duygulara seslenen halini tanımlıyor. Mutfak sadece yemek hazırlanan bir yer olmaktan çıkalı çok oldu. Bu nedenle sadece kahvaltı yapıp çıkıyorsanız çok şey kaçırdığınızı bilmelisiniz!