Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

AKG Gazbeton

ÇOK KATLI BİNALARDA TERCİH EDİLME SEBEBİ

Çok katlı binalarda gazbetonun tercih edilmesinin hızdan daha fazla önem taşıyan özelliği ise gazbetonun hafif yapı malzemesi olması. Bu sayede binaya binen yükün azalması pek çok avantajı da beraberinde getiriyor. Gazbeton, fire vermeden, istenen şekil ve ebatta kesilebilme özelliği ile her tür inşaat projesinde hem tasarımcıya hem uygulayıcıya büyük kolaylık sağlıyorr.

Üretim kabiliyeti ve kapasitesi ile “zamanın para olduğu” şantiyelerde iş akış programına ve sevk terminlerine hızlı cevap vermesi nedeniyle gazbeton ve özellikle AKG Gazbeton ürünleri güvenle kullanılıyor. Ölçü hassasiyeti ve düzgün yüzeyi ile işçilik ve sıva tasarrufunun yanında tesisat işleme kolaylıklarını da sağlayan gazbeton “hiç yanmaz” ürün olması nedeniyle çok katlı binaların yangın güvenliğine de katkı sağlıyor.

KULLANILAN ÜRÜNLER

Ankara Next Level projesinde G2/04 sınıfı düz duvar bloğu ve lento kullanıldı. Düz duvar blokları her türlü betonarme, çelik, ahşap, prefabrike ve yığma binaların iç ve dış duvarlarında kullanılan yapı malzemeleridir. AKG Gazbeton lentolar ise, duvar bloklarını tamamlayıcı donatılı elemanlardır. Duvarlarda kapı ve pencere açıklıklarının geçilmesinde kullanılırlar. Lentolar ile kalıp, demir gibi imalatları beklemeksizin duvarlara devam edilerek önemli düzeyde zaman tasarrufu sağlanır. Isı köprülerini ve yoğuşmayı engelleyen kendinden yalıtımlı lentoların ölçüleri her türlü duvar ile uyumlu olup yerine kolayca monte edilir.

BETONARME VE TEMEL MALİYETLERİNDEKİ AVANTAJLARI

Hafifliği ile binaların temel maliyetlerinde % 22’ye varan, betonarme maliyetlerinde ise % 8’e varan avantaj sağlayan gazbeton ayrıca binaların ısıtma-soğutma giderlerinde yıllık % 59’a varan enerji tasarrufu sağlamaktadır.

• A1 sınıfı hiç yanmaz ürün olan gazbeton, 1200 derece sıcaklığa 4 saatten fazla dayanabilme özelliği ile yangın tehlikesine karşı binaların güvenliğini arttırmaktadır.

• Gazbeton, bina yükünü hafifleten yapısı nedeniyle herhangi bir deprem durumunda, depremin yıkıcı etkilerini en aza indirerek binaları daha güvenli hale getirmektedir.

STATİK AVANTAJLARI

Bu tarz çok katlı binalarda, binanın yükünün hafifletilmesi açısından gazbeton duvar bloklarının katkısı donatıdan tasarruf sağlamaktır. Gazbeton, çok katlı binalardaki yatay ve düşey taşımaları da önemli ölçüde kolaylaştırmaktadır. Bu nedenle de İnşaat mühendisleri tarafından özellikle tercih edilmektedir. Prestij açısından “A dan Z’ye en iyi malzemeleri kullanmayı” tercih eden projelerin ilk tercihinin AKG Gazbeton olmasının nedeni de budur.

AKG Gazbeton ürünleri, Next Level projesinin yanı sıra daha önce Ankara’da IKEA, Real AVM, Esenboğa Havalimanı, Batıkent Devlet Hastanesi ve Arena Stadyumu gibi prestijli projelerde de kullanılmıştı.