Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

E.C.A. Serel Elmor A.Ş. Şirket Müdürü Hakan Günderen

Türkiye’de 10 yıldan bu yana, inşaat sektöründe yaşanan gelişmelere paralel olarak, sektörümüz de 2005 yılından itibaren gösterdiği başarılı grafiği ile yükselişini sürdürmektedir. Sektör olarak 2010–2011 yıllarını oldukça verimli geçirdik, 2012 yılına da olumlu beklentiler ile girdik. Özellikle cari açık nedeniyle ekonominin biraz soğutulması gündemdeydi. Tabi ki bunun da lokomotif sektörlerden biri olan inşaat sektörünü etkilemesi kaçınılmazdı. Bu gelişmeyle doğru orantılı olarak çeşitli büyüme öngörüleri ortaya konmuştu. 2012 yılı için inşaat sektörünün yüzde 5–6 civarında bir büyüme yakalayacağı, Türkiye ekonomisinde de yüzde 3 civarında bir büyüme gerçekleşeceği öngörüsü ile yola çıkıldı. Geride bıraktığımız yıl itibari ile adet bazında ve sabit fiyatlı olarak bakıldığında yüzde 5’lik büyümelerin yakalandığını görüyoruz. İlk 6 aylık dönemde bu büyümenin yüzde 10’nun üzerinde olmasına karşılık üçüncü çeyrekte bir miktar düşüş yaşandığı dikkat çekiyor. Şu anda, yüzde 5 civarında büyüme söz konusu olmakla birlikte beklentileri karşılayan bir yıl oldu diyebiliriz.

E.C.A. SEREL olarak 2023 yılına kadar yaptığımız planlarımız var. Bunun ilk beş yıllık döneminin ilk iki yılında kapasite artışları, diğer üç yılında da, üretimde otomasyonun artması ve buna bağlı üretim verimliliğini arttırmaya yönelik yatırımlar hedeflerimiz arasında yer alıyor. İçinde bulunduğumuz dönem, daha fazla adedi, daha düşük maliyetlerle daha kısa sürede üretmek ve en hızlı şekilde pazara sevk etmek ve bunu sürdürülebilir hale getirmek üzerine kurulu bir dönem. Bunlar baktığınızda rekabetin olmazsa olmaz unsurları olarak da karşımıza çıkıyor. Bizler için saydığımız bu 4 aşamanın her biri hayati önem taşıyor, birinin olmaması iş süreçlerimize verimsizlik olarak yansıyor. Günümüzde, geçmişte olduğu gibi fiyatı kendiniz belirleme gibi bir lüksünüz yok. Dolayısı ise pazarda rekabet sizi nereye götürüyorsa, mevcut rekabet fiyatlarına uygun maliyetlerle çözüm üretmek için yapılanmanız, sisteminizi buna göre güncellemeniz gerekiyor. Markanızı rekabetçi olarak gelecek yıllara taşımak ancak bu şekilde mümkün olabilir.

Elmor olarak inşaat sektörünün içinde, inşaat malzemeleri içerisinde sınıflanıyoruz. Biz ise bu alanda armatür, sağlık seramik gereçleri ve diğer tamamlayıcı ürünleri üretiyoruz. Bu şekilde bakıldığında sektördeki büyüme ile bizdeki büyüme her zaman aynı paralelde olmayabiliyor. İnşaat sektörünün yapısı gereği büyük bir havuz olması ve bu havuzun istatistiklerinin bir bütün olarak tutulmasının bunun en belirgin nedenlerinden biri. Sektörün içindeki alanların istatistikleri ne yazık ki çok net değil. Bu sorunu kendi içimizde en aza indirmek için bizde, kendi alanımızda konut yapı istatistiklerini değerlendirerek yol haritamızı belirliyoruz. Bu tabloya baktığımız zaman şöyle bir durum ortaya çıkıyor: 2012’nin ilk dokuz ayında, geçen yılın ilk dokuz ayına göre konut yapım ruhsat alımlarında daire sayısında yüzde 20 oranında artış gerçekleşmiştir. 2012 yılının ilk dokuz ayında 518 bin daire yapım ruhsatı alınmış. Bu tabloya baktığınız zaman 2012 yılında toplam 700 bin civarında bir daire yapım ruhsatı alınmış olacaktır. Bu önümüzdeki yıl 700 bin dairenin imar edileceği ve konut arzının geçen yıldan yüzde 20 daha büyük olacağı anlamına gelir. Öyle tahmin ediyorum ki önümüzdeki yıl, bu yıla göre yüzde 10’un üzerinde adetsel olarak bir büyüme gerçekleşecektir.